پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸

تشریح اقدامات جهادی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ایام کرونا؛

از تولید و توزیع اقلام بهداشتی تا توزیع ۶۰۰ بسته اقلام خوراکی در بین نیازمندان حاشیه شهر

گزارش تصویری «طرح توزیع ماسک‌و آموزش مردم درکلی مورد فاصله اجتماعی،شستن دستها و استفاده از ماسک» توسط اکسترنهای پزشکی اجتماعی  به دنبال بررسی وضعیت سلامت و‌مولفه های آن  در روستای دیزج لیلی خانی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ضمن تشریح اقدامات جهادی این دانشگاه در ایام شیوع کرونا و ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی به دانشجویان گفت: ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره به دانشجویان مبتلا به کرونا، تولید اقلام بهداشتی از جمله مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک، گان و شلید و توزیع آن در مراکز درمانی از جمله اقدامات دانشگاه در این ایام بوده است.

دکتر محسن بارونی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا، دانشگاه علوم پزشکی کرمان جزو نخستین دانشگاه‌هایی بود که نسبت به انجام تست PCR  و تشخیص بیماری کرونا در خوابگاه‌های دانشجویی اقدام کرد. در ابتدای شیوع این بیماری و بعد از انجام تست از ۸۰ نفر از دانشجویان، ۱۸ نفر مبتلا به این بیماری شدند که با هماهنگی‌های به عمل آمده، دانشجویان برای قرنطینه و بهبودی، به نقاهتگاه منتقل شدند و جداسازی این دانشجویان انجام شد وخوشبختانه بعد از مدت دو هفته قرنطینه و انجام معاینات و تست‌های لازم، به دانشجویان در قالب کلاس‌های و کارگاه‌های آموزشی،  خدمات مشاوره و روانشناسی ارائه شد تا به لحاظ روحی و روانی، دچار آسیب نشوند.

وی به ضدعفونی کردن خوابگاه‌های دانشجویی در ایام شیوع کرونا و  تولید و توزیع اقلام بهداشتی در میان دانشجویان و کارکنان دانشگاه و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: علاوه بر توزیع روزانه یک ماسک به دانشجویان خوابگاهی، تمامی خوابگاه‌های دانشجویی خود را به دستگاه‌های ضدعفونی کننده خودکار و دارای چشم الکترونیک مجهز کردیم که دانشجویان با ورود به خوابگاه می‌توانند دست‌ها و پاهای خود را آغشته به مواد ضدعفونی کنند. همچنین نظارت و توجه خاصی نسبت به ضدعفونی کردن بخش‌های مختلف از جمله خوابگاه‌ها، دانشکده‌ها و مراکز آموزشی صورت می‌گیرد و مرتبا دستگیره‌های درب‌های ورودی و وسایل خوابگاه‌ها، ضدعفونی می‌شود تا مشکلی به لحاظ بهداشتی ایجاد نشود.

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در دانشگاه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد و گفت: با نظارت‌هایی به عمل آمده، تلاش کردیم موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی در خوابگاه‌های دانشجویی صورت بگیرد به طوری که بیش از دو نفر در یک اتاق در این ایام اسکان داده نشود. همچنین مقررات و پروتکل‌های خاصی نسبت به تهیه و توزیع غذا در بین دانشجویان اعمال کرده‌ایم به طوری که غذاها به صورت پک‌های آماده شده و یک بار مصرف به دانشجویان داده می‌شود تا موارد بهداشتی کاملا رعایت شود.

بارونی در خصوص ضدعفونی کردن سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این خصوص گفت: موضوع ضدعفونی کردن سرویس‌های دانشجویی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ از این رو سرویس‌های ایاب و ذهاب دانشجویان به طور مرتب با مواد مخصوص، ضدعفونی می‌شود و در این راستا اعضای شورای صنفی همکاری‌ها و نظارت‌های لازم را انجام می‌دهد. همچنین در جلسات ستاد ملی کرونا استان، مصوب شده، هر دانشجویی که علایمی از بیماری کرونا نظیر تب و لرز، سرفه و تنگی نفس داشته باشد به معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مراجعه کند تا برای انجام معاینات به مراکز سلامت۱۶ ساعته هدایت شود.

وی همچنین از مشارکت و همکاری داوطلبانه دانشجویان در موضوع تبلیغات و ارتقای سطح آگاهی مردم در سطح شهر و مساجد نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و گفت: همچنین دانشجویان عضو انجمن‌های علمی و دانشجویان رشته پزشکی با سامانه ۴۰۳۰ مشارکت خوبی داشتند و در این راستا، مشاوره‌های بهداشتی و پزشکی به مخاطبان ارائه دادند. 

بارونی همچنین از اعلام آمادگی دانشجویان ترم آخر رشته پزشکی و پرستاری برای ارائه خدمت به بیماران کرونایی در صورت نیاز، اشاره کرد و گفت: با برگزاری جلسات با بسیج جامعه پزشکی و همچنین بسیج دانشجویی دانشگاه و نیز سپاه ثارالله کرمان، مقرر شد در صورت کمبود نیروی انسانی در بخش پرستار و پزشک، از دانشجویان ترم آخر رشته‌های پزشکی و پرستاری در مراکز درمانی و بیمارستانی کمک بگیریم و در قبال این خدمات، به آنها کار دانشجویی یا پاداش‌هایی تعلق می‌گیرد.

تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده با همکاری دانشکده داروسازی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین از تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده در ایام شیوع کرونا خبر داد و گفت: با همکاری دانشکده داروسازی، برخی از دانشجویان و اعضای انجمن‌های علمی در تولید و توزیع این اقلام بهداشتی، همکاری‌های لازم را با دانشگاه انجام دادند. بسیج دانشجویی دانشگاه نیز در قالب کارگاه‌های تولید ماسک، اقدام به تهیه ماسک‌های پارچه‌ای و توزیع در بیمارستانها و مراکز درمانی کردند.

دکتر بارونی به فعالیت‌های ستاد اردوهای جهادی دانشگاه در ایام  کرونا در قالب کمک‌های مومنانه اشاره کرد وگفت: در قالب این طرح خداپسندانه، نسبت به تهیه و توزیع ۶۰۰ بسته اقلام غذایی از جمله برنج، گوشت، روغن و... به نیازمندان در مناطق حاشیه شهر در مهرماه اقدام کردیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص بازگشایی کلاس‌های درسی در این دانشگاه به صورت مجازی گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا، به دانشجویان ورودی جدید اعلام کرده‌ایم که کلاس‌های به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و در این راستا با کمک معاونت آموزشی دانشگاه، سامانه‌ای طراحی کردیم که در قالب این سامانه، ۱۰۰ در صد دانشجویان بتوانند از خدمات آموزشی و تحصیلی دانشگاه به صورت غیرحضوری استفاده کنند.

وی با اشاره به لزوم تعمیر و بهسازی خوابگاه پسرانه حیدری مقدم و خوابگاه‌های متاهلی این دانشگاه گفت: حداقل اعتبار برای بهسازی و تعمیر بخش‌های مختلف این خوابگاه‌ها، ۴۰۰ میلیون تومان است اما پیش بینی می‌کنیم برای این امر بیش از ۸۰۰ میلیون اعتبار لازم باشد که بامکاتبات صورت گرفته با صندوق رفاه وزارت بهداشت، تلاش داریم بخشی از منابع مالی، را از این طریق جذب کنیم. 

بارونی با اشاره به تحصیل بیش از ۶ هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، اظهار کرد: قبل از شیوع بیماری کرونا، ۲۲۰۰ دانشجوی خوابگاهی در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اسکان داده شده بودند که با شیوع و گسترش این بیماری و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، این رقم به ۴۸۰ تا ۵۵۰ نفر رسید. این دانشجویان خوابگاهی شامل اینترن‌ها، رزیدنت‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند./انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰