دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبرداد؛

کسب رتبه برتر کشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹ / سبزوار پیشرو در مقابله و درمان بیماران کرونا

سبزوار

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از کسب رتبه برتر کشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹ توسط این دانشگاه خبر داد.

به گزارش مفدا سبزوار، دکتر محمد نعمت‌شاهی ضمن اعلام خبر فوق اظهار کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیش از ۳۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی دولتی در درمان بیماران مبتلا به کرونا را بر اساس شاخص‌های ۱۲ گانه کیفی و عملکردی ارزیابی و رتبه‌بندی نمود.

وی با اشاره به بازدیدهای وزارت بهداشت از حوزه بیمارستانی، افزود: طی پایش‌های انجام شده و بر اساس شاخص‌های مربوطه به ویژه در مدیریت بحران، بهبودی بیماران و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، این دانشگاه موفق به کسب رتبه ۲۱ در بین بیش از ۳۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی دولتی در کشور شد.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: مرکز آموزشی درمانی واسعی سبزوار به عنوان تنها مرکز تخصصی پذیرش و درمان بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا به جمعیت نیم میلیونی شهرستان‌های غرب خراسان خدمات تخصصی و فوق تخصصی را ارائه می‌دهد.در راستای ارائه خدمات هر چه بهتر به بیماران، بیش از ۴۸۶ نفر در حوزه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی، طب‌اورژانس، گروه پرستاری و کمک پرستاری و خدمات و پشتیبانی به کارگیری شده‌اند.

انجام بیش از ۸۷۶ مورد بازدید از بیمارستان های تحت پوشش

معاون درمان دانشگاه با اشاره به تشکیل کارگروه مراقبت و درمان گفت: در راستای نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های وزارتی و آمادگی مقابله با کرونا از ابتدای سال جاری بیش از ۸۷۶ مورد بازدید از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش توسط کارشناسان این معاونت انجام شد.

دکتر نعمت‌شاهی ادامه داد: در این بازدیدها موارد براساس چک لیست‌های مربوطه بررسی و پرونده بیماران کووید۱۹ فوت شده در کمیته‌های مربوطه تحلیل و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مراقبت و درمان مادران باردار مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان، اضافه کرد: در این راستا روزانه روند درمان و مراقبت این بیماران توسط کارشناس مامایی پیگیری و یک ماما و پرستار اختصاصی در بخش‌های مراقبت ویژه برای پایش مداوم آنها در نظر گرفته شده است.

راه اندازی مراکز تشخیصی و درمانی کرونا و تامین تجهیزات مورد نیاز

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان داشت: به منظور دسترسی بهتر شهروندان به خدمات سلامت و نیاز به موسسات تشخیصی و درمانی، آزمایشگاه تشخیص کرونا با انجام روزانه ۱۰۰ آزمایش و کلینیک غربالگری تنفسی راه‌اندازی شد.

دکتر نعمت شاهی با اشاره به نیاز مراکز درمانی تابعه به تجهیزات ویژه و به‌روز جهت درمان بیماران کرونا، تصریح کرد: نصب و خرید دو دستگاه اکسیژن‌ساز، راه‌اندازی سیستم هوای فشرده، تجهیز ۴ بخش بستری بیماران عادی در بیمارستان واسعی به مونیتورینگ سانترال و راه‌اندازی اکسیژن‌ساز بیمارستان ولیعصر(عج) جغتای از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: همچنین خریداری و نصب تیوب دو دستگاه سی‌تی‌اسکن در بیمارستان‌های حشمتیه و واسعی، تهیه یک دستگاه دیالیز ATF برای هموپرفیوژن بیماران کرونا در بیمارستان واسعی و خرید تجهیزاتی مانند ونتیلاتور، مانیتورینگ قلبی و تنفسی، بای پپ جهت بیمارستان واسعی به عنوان بیمارستان ریفرال کرونا از دیگر تجهیزات خریداری شده در این مدت می‌باشد.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به مشارکت خیرین در مقابله و درمان بیماران کرونا، اظهار کرد: تامین ۴ عدد ونتیلاتور، دو عدد الکتروشوک، دستگاه هوای فشرده، ۶ عدد مانیتور، ۲۰ کپسول اکسیژن، ۳ عدد پالس اکسی متر، ۲ عدد ترمومتر دیجیتالی و وسایل حفاظت فردی برای پرسنل که با مشارکت خیرین صورت پذیرفت.  

افزایش تعداد تحت های بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹

دکتر نعمت شاهی مدیریت تخت‌های بیمارستانی جهت تخصیص تخت کافی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا را از دیگر اقدامات مهم این معاونت برشمرد و بیان داشت:  با همکاری کار درمان تا پایان شهریور ماه خدمات درمانی به بیماران  عادی و مبتلا به کرونا در بیمارستان واسعی ارائه می‌شود که با افزایش‌ شدید بیماران و نیاز به تخت بیشتر به تدریج تمامی بخش‌های بیمارستان به سایر بیمارستان‌ها منتقل شد به طوری که بیش از ۲۰۰ تخت بیمارستان واسعی تنها به درمان  بیماران کرونا اختصاص یافت.

وی با اشاره به اختصاص هر سه  ICU بیمارستان واسعی با ۲۲ تخت به بیماران مبتلا به کرونا، تشریح کرد: با افزایش تعداد بیماران یک ICU جدید با هشت تخت از ابتدای آبان ماه برای این بیماران تجهیز و فعال شد. در پیک سوم بیماری بخش عفونی بیمارستان با ۲۰ تخت تجهیز استاندارد نیرو به تخت اصلاح و عملا این بخش با ۲۰ تخت تبدیل به بخش ICU شد. بنابراین در حال حاضر حدود ۵۰ تخت مراقبت‌های ویژه در این بیمارستان برای بیماران کووید۱۹ تجهیز می‌باشد.

معاون درمان دانشگاه خاطرنشان کرد: همچنین به منظور حصول اطمینان از وجود تخت کافی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در شرایط بحرانی، ۲۵ درصد ظرفیت سایر بیمارستان‌ها (۲۰۰ تخت)  به عنوان پشتیبان بیمارستان واسعی در نظر گرفته شده است.

به کارگیری بیش از ۴۸۶ کادر پزشکی و پرستاری

دکتر نعمت شاهی در ادامه با اشاره به تامین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه بیمارستانی، گفت: در راستای ارائه خدمات هر چه بهتر به بیماران، بیش از ۴۸۶ نفر در حوزه های تخصصی و فوق تخصصی، طب اورژانس، گروه پرستاری و کمک پرستاری و خدمات و پشتیبانی به کارگیری شده‌اند.

وی افزود: همچنین ۱۰ درصد از نیروهای کادر درمانی سایر بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به عنوان ذخیره در وضعیت آماده باش بوده  که در زمان تشدید بحران فراخوان شدند.روزانه روند درمان و مراقبت مادران باردار مبتلا به کرونا که بستری شده‌اند، توسط کارشناس مامایی پیگیری و یک ماما و پرستار اختصاصی در بخش‌های مراقبت ویژه برای پایش مداوم آنها در نظر گرفته شده است.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: به منظور دسترسی بهتر به خدمات متخصصین، تخصص‌های داخلی، عفونی و طب اورژانس در بیمارستان واسعی مقیم می‌باشند.

تشکیل تیم های حمایت تنفسی و بررسی مداوم بیماران مبتلا به کرونا

دکتر نعمت شاهی با تاکید بر بررسی تنفسی مداوم بیماران مبتلا به کرونا بیان داشت: به منظور بررسی دقیق و مداوم بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان، تیم‌های حمایت تنفسی تشکیل و در هر شیفت اقدامات بالینی مورد نیاز انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به استفاده از روانشناسان بالینی جهت حمایت روانی از پرسنل و بیماران، گفت: پرسنل درمانی از لحاظ وجود بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر بررسی و به صورت یک روز در میان مشاوره مددکاری و روانشناسی و تغذیه برای بیماران انجام می‌شود.

به نقل از وبدا سبزوار، معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: تشکیل کمیته کرونا در سطح معاونت و بیمارستان‌ها، ایجاد تریاژ دو سطحی در تمامی بیمارستان‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی، راه‌اندازی ملاقات مجازی ویژه همراهیان بیماران و تجهیز سه کد آمبولانس ویژه جهت انتقال بیماران کرونا از دیگر اقدامات به شمار می رود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.