سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹

ناظر عالی وزیر بهداشت در حاشیه سفر به استان خراسان شمالی:

شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور به پنج نفر رسید

دکتر لاری

سخنگو و ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمالی کشور گفت: تاکنون پنج بیمار مبتلا به ویروس کرونای جهش‌یافته، موسوم به ویروس انگلیسی، در کشور شناسایی شده‌اند.

به گزارش مفدا، دکترسیما سادات لاری در حاشیه سفر به استان خراسان شمالی و در بازدید از مرکز ۱۶ ساعته بیمارستان امام علی(ع) بجنورد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انواع مختلفی از بیماری‌های تنفسی در همه نقاط جهان وجود دارد و بیماری کووید ۱۹ نیز بیماری تنفسی است که ممکن است مدت‌ها با ما باشد پس در هر صورت مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون وزیر بهداشت  خاطرنشان کرد: بعید نیست که موج چهارمی از همه گیری کرونا نیز در راه باشد، پس تا هنگامی که همه واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند و وضعیت آن به طور کامل کنترل نشده است مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را مانند قبل و حتی جدی تر مد نظر داشته باشند.

خروجی اجرای طرح شهید سلیمانی افزایش تست‌های کرونا و کاهش تعداد افراد کرونامثبت بوده است و از طریق شناسایی بیماران و قرنطینه اطرافیان بیمار، اکنون تنها حدود ۱۰ درصد از تستهای کرونای گرفته شده، مثبت می‌شود

ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح سردار شهید سلیمانی گفت: این طرح که اجرای آن از ابتدای آذرماه امسال آغاز شده است جایگاه خود را در استانها پیدا کرده و در برخی استان ها به خوبی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان ها و سپاه به اجرا درآمده است.

با اجرای دقیق طرح شهید سلیمانی در پی شناسایی افراد کرونامثبت هستیم

لاری افزود: با این طرح در پی شناسایی فعال افراد کرونامثبت هستیم و پس از آن به کمک تیم های خود به ازای هر فرد مبتلا، ۱۰ نفر از افراد در تماس با آنان را نیز شناسایی کرده و با استفاده از ظرفیت نیروی بسیج، آنان را نسبت به اعمال قرنطینه مجاب می کنیم و در مدت متعارف مورد نیاز، بر رفتار آنان مبنی بر رعایت قرنطینه نظات خواهیم کرد و بر این اساس با اجرای این طرح ظرفیت نظارتی ما افزایش یافته است.

وی گفت: خروجی اجرای طرح شهید سلیمانی افزایش تست‌های کرونا و کاهش تعداد افراد کرونامثبت بوده است و از طریق شناسایی بیماران و قرنطینه اطرافیان بیمار، اکنون تنها حدود ۱۰ درصد از تست های کرونای گرفته شده، مثبت می شود.

لاری با بیان اینکه اجرای این طرح شناسایی افراد دارای بیماری کووید ۱۹ را افزایش داده است، اظهار داشت: این طرح،  اوج پختگی شبکه مراقبتی بهداشت را نشان می دهد و وزارت بهداشت و درمان را به هدف «هر خانه یک پایگاه سلامت» می رساند و علاوه بر این در هر خانواده یک نفر به عنوان سفیر سلامت تعیین خواهد شد تا مطالبه گر بحث سلامت باشد.

این مقام مسوول در مورد احتمال عادی انگاری بیماری کووید ۱۹ در صورت بازگشایی ها نیز گفت: محدودیتها در مناطق قرمز و نارنجی همچنان اعمال می شود و بازگشایی ها در مناطق زرد و آبی و برای تسهیل زندگی مردم و کاهش مسائل اقتصادی است ولی در عین حال وزارت بهداشت با هر تجمع سیاسی و اجتماعی در این مناطق مخالف است و از دیگر سو وضعیت مناطق آبی و زرد نیز ممکن است پایدار نباشد، پس در هر صورت مردم هر منطقه با هر رنگی از شیوع، باید پروتکل ها را با جدیت رعایت کنند.

۴۶ طرح خوابگاهی علوم پزشکی نیمه تمام است

وی همچنین با اشاره به اینکه ۴۶ طرح نیمه تمام خوابگاهی در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد که تا سال آینده باید تکمیل شود، گفت: شمار کنونی خوابگاه‌های دانشگاههای علوم پزشکی اندک است و با این وجود ظرفیت پذیرش دانشجو در این بخش، بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها افزایش پیدا می‌کند و حال آنکه ردیف بودجه‌ای هم برای ساخت خوابگاه نداریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت افزود: با حمایت وزیر و  رئیس سازمان برنامه و بودجه در حال گرفتن اعتباری برای تکمیل و اتمام این پروژه‌های نیمه تمام تا پایان دولت تدبیر و امید هستیم.

وی با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم ۱۰ هزار دانشجو در این خوابگاه‌ها اسکان پیدا خواهند کرد، اظهار داشت: ۱۳ پروژه نیز دیده شده که جزو طرح‌های ملی قرار می‌گیرد و  بودجه آنها در سال آینده تامین می‌شود.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: هم اکنون ۹۴ هزار دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی خدمات خوابگاهی دریافت می‌کنند.

لاری  خاطرنشان کرد: با مساعدت وزیر بهداشت و با کمک صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی، اقداماتی برای تامین خوابگاه‌های دانشجویی انجام شده که اخذ وام برای ساخت و تکمیل خوابگاه‌ها و حتی فروش خوابگاه‌های مازاد توسط دانشگاه ها از آن جمله است.

سخنگوی وزیر بهداشت افزود: امسال پنج دانشگاه علوم پزشکی در کشور با وام هایی که تنفسی ۲ ساله دارند و صندوق رفاه پرداخت سود آن را تقبل کرده است، اقدام به خرید خوابگاه کرده‌اند.

وی گفت: در خراسان شمالی هم ساخت یک خوابگاه با گستره پنج هزار و ۵۰۰ متر مربع دیده شده که در ردیف طرح‌های ملی قرار دارد و صنعتی سازی غذاخوری و تکمیل خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و خرید یک خوابگاه با اخذ وام بانکی و مساعدت صندوق رفاه از جمله اقدامات مورد نظر برای رفاه دانشجویان این استان است.هم اکنون ۴۵۶ خوابگاه متشکل از خوابگاه‌های ملکی، وقفی، استیجاری، مشارکتی و خودگردان در کشور کار اسکان دانشجویان نیازمند به خوابگاه را در دانشگاههای علوم پزشکی برعهده دارند.انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.