سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳

علمی و آموزشی

جایگاه جهانی فناوری ایران از رتبه ۱۲۸ به ۷۸ ارتقا یافته است

معاونت تحقیقات وزارت بهداشت:

فناوری

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به اظهارات برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه، اعلام کرد: در رتبه بندی جهانی فناوری Global Innovation Index رتبه ایران از ۱۲۸در سال ۲۰۱۳ به ۷۸ در سال ۲۰۱۶ میلادی ارتقا یافته است.

به گزارش گروه مفدا به نقل از ایرنا، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در جوابیه خود که نسخه ای از آن روز یکشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آورده است: به منظور تنویر افکار عمومی نسبت به مطالب غیرواقع در مناظره جمعه ۱۵ اریبهشت ۱۳۹۶ از جانب برخی از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری در مورد کاهش رشد علمی ایران مطالب ذیل به استحضار ملت شریف ایران می رسد:

افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان و درآمد حاصل از فروش محصولات آنها

در آغاز دولت یازدهم ۳۸۲ شرکت دانش بنیان در حوزه پزشکی فعالیت داشتند که ۴۸۷ محصول دانش بنیان تولید می کردند و ۷۵۰ نفر در این شرکت ها مشغول به کار بودند.

تعداد شرکت های دانش بنیان تا ابتدای سال ۱۳۹۶ به ۸۴۸ شرکت و تعداد محصولات دانش بنیان به ۲ هزار و ۹۷ محصول رسید و ۱۰ هزار و ۲۰۰ شغل در این شرکت ها ایجاد شده است.

میزان فروش محصولات شرکت های دانش بنیان از سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در ابتدای دولت یازدهم به ۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

افزایش تعداد مقالات علمی ایران

در آغاز دولت یازدهم در سال ۲۰۱۳ میلادی، تعداد مقالات حوزه علوم پزشکی ایران در اسکوپوس ۹ هزار و ۹۴۳ مقاله بود که در سال ۲۰۱۶ به ۱۴ هزار و ۹۰۲ مقاله رسید، یعنی تقریبا ۵۰ درصد رشد داشته است.

مقالات علوم پزشکی ایران در ISI نیز از هشت هزار و ۲۹۷ مقاله در سال ۲۰۱۳ به ۱۳ هزار و ۸۰۹ مقاله افزایش یافته است؛ به طور کلی تعداد مقالات علمی ایران در سال ۲۰۱۳ در ISI در پزشکی و غیرپزشکی، ۳۰ هزار و ۱۲۴ مقاله بود، در سال ۲۰۱۵ تعداد مقالات به ۳۷ هزار و ۹۹۶ رسید و در سال ۲۰۱۶ این تعداد به ۴۴ هزار و ۶۰۴ مقاله افزایش یافت که از رشد علمی ۴۰ درصدی ایران نسبت به سال ۲۰۱۳ در آی اس آی نشان دارد.

در سال ۲۰۱۳ نیز تعداد مقالات علمی ایران در اسکوپوس ۴۲ هزار و ۱۵۱ مقاله بود که در سال ۲۰۱۵ به ۴۴ هزار و ۲۲۲ مقاله و در سال ۲۰۱۶ به ۵۱ هزار و ۸۷۶ مقاله، افزایش یافت که نشان دهنده رشد ۳۰ درصدی نسبت به زمان آغاز دولت یازدهم است.

استناد به مقالات علمی ایران

تعداد استنادات به مقالات ایران در سال ۲۰۱۳ در حوزه علوم پزشکی، ۱۷ هزار و ۵۲ استناد بود، درحالی که در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۴۷ هزار و ۷۰۳ استناد رسید که نشان دهنده جهش سریع کشور در مقوله کیفیت مقالات علمی پزشکی در دنیا است.

 دانشمندان یک درصد جهان بر اساس استنادات در ISI

در آغاز دولت یازدهم، فقط هشت دانشمند یک درصد برتر در حوزه علوم پزشکی داشتیم که اکنون این تعداد به ۳۹ نفر رسیده و تعداد دانشمندان ایرانی با H index بالای ۱۵ از ۱۰۸ نفر به ۴۶۶ نفر رسیده است؛ این همان جهشی است که در رسیدن به کیفیت پژوهش و مرجعیت علمی در کشور حاصل شده است.

عصر روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه، دومین دور مناظره های تلویزیونی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و طی آن نامزدها به ۶ سوال جمعی در خصوص موضوعات سیاسی و فرهنگی پاسخ دادند.

علاوه بر این یک سوال اختصاصی نیز از هر یک از نامزدها به قید قرعه پرسیده شد و آنها پاسخ های خود را ارائه کردند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.