سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵

بهترین بازیگر زن هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت:

دانشجویان فعال فرهنگی بعد از فارغ التحصیلی به دست فراموشی سپرده می‌شوند/ باید از تجربیات آنها استفاده شود

زهرا شیخ

زهرا شیخ الاسلام به عنوان بهترین بازیگر زن هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت معتقد است: بزرگترین معضل برای فعالیت‌های هنری در دانشگاه بها ندادن به آن است. بها ندادن می‌تواند شامل نداشتن بودجه یا ارزش‌گذاری پائین و عدم ارتباط متقابل مسئوولان دانشگاه با دانشجویان فعال باشد. یک موضوع دیگر اینکه دانشجویان فعال بعد از مدتی فارغ التحصیل می‌شوند و آنچه در مدت تحصیل انجام داده‌اند به دست فراموشی سپرده می‌شود، بهتر است از تجربه دانشجویان فارغ التحصیل که چندین سال برای یک فعالیت هنری زحمت کشیده‌اند استفاده درست شود.  

به گزارش مفدا، زهرا شیخ‌الاسلام دانشجوی رشته فناوری اطلاعات سلامت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشجوی فعال در عرصه فرهنگی و هنری و نفر برگزیده در بخش بازیگری تئاتر در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، از جمله دانشجویانی است که در کنار تحصیل خود به فعالیت‌های هنری نیز می‌پردازد و در این مسیر موفقیت‌های شایان توجهی کسب کرده است. وی که با تلاش در عرصه «نمایش» توانسته است موفقیت‌های قابل توجهی را کسب کند، در گفتگویی با خبرنگار مفدا از فعالیت‌های خود و عوامل موفقیتش در این زمینه هنری می‌گوید.

گفتگوی زیر حاصل گپی دوستانه با این دانشجوی جوان و هنرمند کشورمان است.

مفدا: خانم شیخ الاسلام برایمان بگوئید از چه زمانی به هنر نمایش علاقه‌مند شدید و شروع به کار کردید؟ 

از دوران دبستان به کار تئاتر علاقه‌مند شدم و از همان دوران مسیر کار هنری خود را ادامه دادم.  در جشنواره هفتم جایزه بهترین بازیگر زن در رشته پانتومیم را دریافت کردم و در جشنواره هشتم فرهنگی وزارت بهداشت نیز جایزه بهترین بازیگر زن تئاتر صحنه‌ای را گرفتم همچنین در بخش نمایشنامه‌نویسی شایسته تقدیر اعلام شدم.

مفدا:  چطور شد که به فکر شرکت در جشنواره فرهنگی افتادید و در زمان تحصیل چه تمریناتی را برای آمادگی و شرکت در جشنواره انجام دادید؟

در محیط دانشگاه تعریف و تمجید جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت را از دوستان هم دانشگاهی خود شنیده بودم. برای من که علاقه به کار هنری و فعالیت در عرصه بازیگری دارم فرصت خوبی برای محک زدن توانایی‌هایم بود. قبل از جشنواره فرهنگی هم برای آمادگی شرکت در جشنواره تمرینات بسیاری انجام دادم. در واقع گروه نمایش ما به کارگردانی آقای مهاجری در هفته چندبار تمرین داشت تا بتوانیم در جشنواره فرهنگی موفق عمل کنیم. در حال حاضر عضو شورای مرکزی کانون تئاتر دانشگاه هستم. در طول دوران دانشجویی در برنامه‌های متفاوت با گروه تئاتر دانشگاه اجرا داشته‌ایم که خیلی به یادگیری و کسب مهارتم کمک کرد.

مفدا: شما به عنوان یکی از برگزیدگان هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت  این جشنواره را چطور ارزیابی می‌کنید و فکر می‌کنید برگزاری چنین جشنوارههایی چه اهمیتی دارد؟

رقابت در جشنواره فرهنگی بسیار تنگاتنگ است و این جشنواره فرصت بسیار خوبی برای آزمایش هر کسی است که می‌خواهد فعالیت هنری داشته باشد. البته به نظرم  در بعضی بخش‌های جشنواره داوری سلیقه‌ای است و اگر کسی رتبه‌ای به دست نیاورد نباید نا امید شود و فعالیتش را ادامه ندهد. برگزاری چنین جشنواره‌ای به افزایش اعتماد به نفس و کار گروهی و همچنین آشنایی با بقیه دانشجویان کمک می کند.

مفدا: علت موفقیت خود را در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت چه می‌دانید؟

من عامل موفقیت خود را در وهله اول پشتکار و صبر می‌دانم. در واقع کار نمایش "من همان روز، همان ساعت" را که در هشتمین جشنواره اجرا کردم تک بازیگر بودم و تمرینات سخت و گسترده‌ای را انجام می‌دادم که در برخی مواقع واقعا خسته  و از ادامه راه پشیمان می‌شدم. صبر و پشتکار برای رسیدن به جشنواره و بهترین شدن باعث شد که بتوانم  با توان بالا ادامه دهم و از پا نیافتم. البته این موضوع را خاطرنشان می‌کنم که کارگردان این اثر هم بسیار حرفه‌ای برخورد کرد و در به سرانجام رسیدن این کار نقش مهمی داشت که جا دارد از آقای مهاجری تشکر کنم.

مفدا: برای کار بازیگری آموزش خاصی دیده‌اید؟ آیا به طور حرفه‌ای به آن می‌پردازید؟ 

آموزش خاصی ندیده‌ام البته در خصوص مبانی بازیگری آموزش دیده‌ام و در ادامه راه از طریق تمرین توانسته‌ام تجربه به دست بیاورم. بیشتر به صورت تجربی کارکردم و با تمرین زیاد توانستم مهارت  کسب کنم. البته باید عرض کنم که من تصمیمی برای ادامه فعالیتم به صورت حرفه‌ای در عرصه بازیگری ندارم اما می‌خواهم کلاس‌های بازیگری و نویسندگی را در کنار تحصیلم ادامه دهم. برای من فعالیت هنری با توجه به علاقه‌ای که به آن دارم تنها در کار حرفه‌ای خلاصه نمی‌شود.

مفدا: فعالیت هنری در کنار تحصیل آن هم در یکی از رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی چطور ممکن  است؟ در واقع چطور می‌توانید هم به فعالیت هنری و هم به تحصیل بپردازید؟

باید عرض کنم که این کار دشوار ولی ممکن و لذت بخش است. اینکه کنار درس دغدغه دیگری داشته باشی و همزمان هر دو را انجام دهی کار آسانی نیست و به پشتکار زیادی نیاز دارد. مخصوصا این موضوع که در دانشگاه‌های علوم پزشکی حجم درس‌ها بسیار زیاد است و برخی از اساتید هم معتقدند دانشجو تنها باید بر روی درس‌هایش متمرکز باشد. اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که  با یک برنامه‌ریزی درست می‌توان هر دو را همزمان انجام داد.

مفدا: فعالیت‌های فرهنگی چه تاثیری بر زندگی و تحصیل شما دارند؟

در واقع فعالیت در عرصه فرهنگ و حوزه هنر باعث شده که من به مسائل پیرامونم به مردم و جامعه بهتر و دقیق‌تر نگاه کنم و بتوانم مشکلات فرهنگی و مسائل جامعه را بهتر بشناسم و برای حل این مشکلات تلاش کنم. توانایی حل مشکل و قدمی برای حل معضلات برداشتن به نظرم از طریق فعالیت هنری ممکن است.

مفدا: به نظر شما فعالیت‌های هنری تا چه میزان می‌تواند در رشد فکری، اجتماعی و شغلی دانشجویان موثر باشد؟

معتقدم دانشجو بودن تعریف خاصی دارد که در کنار تحصیل شامل فعالیت در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری هم می شود. چرا که دانشجو باید در تلاش برای ایجاد تغییر مثبت باشد و این از راه فعالیت فوق برنامه و ساخت یک دانشجوی چند بعدی ممکن است. در واقع فعالیت فرهنگی به دانشجویان یک دید چند بعدی می دهد تا با مسائل روز بهتر مواجه شوند.

مفدا: مهمترین مشکلاتی که در حوزه فعالیت‌های هنری و فرهنگی در دانشگاه ها وجود دارد چیست؟

به نظرم بزرگترین معضل برای فعالیت‌های هنری در دانشگاه بها ندادن به آن است. بها ندادن می‌تواند شامل نداشتن بودجه یا ارزش‌گذاری پائین و عدم ارتباط متقابل مسئوولان دانشگاه با دانشجویان فعال باشد. یک موضوع دیگر اینکه دانشجویان فعال بعد از مدتی فارغ التحصیل می‌شوند و آنچه در مدت تحصیل انجام داده‌اند به دست فراموشی سپرده می‌شود این موضوع هم به نظرم جای بررسی دارد و بهتر است از تجربه دانشجویان فارغ التحصیل که چندین سال برای یک فعالیت هنری زحمت کشیده‌اند استفاده درست شود.  

مفدا: از مردادماه امسال معاونت فرهنگی و دانشجویی هر دانشگاه علوم پزشکی کشور دارای یک وب سایت خبری با عنوان «مفدا» شده است، "مفدا" به شما که دانشجوی فعال فرهنگی هستید، چه کمکی کرده است؟

در جشنواره فرهنگی بود که با «مفدا» آشنا شدم. در  جشنواره فرهنگی «مفدا» نقش فعال و پررنگی را برای اطلاع رسانی و معرفی دانشجویان فعال ایفا کرده است. این فعالیت بسیار می‌تواند مشوق دانشجویان باشد چرا که از این دریچه اطلاع رسانی دانشجویان می‌توانند، بهتر معرفی شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.