دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹

با حضور رٶسا و نمایندگان ادارات مشاوره دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی

جلسه بررسی مشکلات ادارات مشاوره و ارائه راهکار برای پیشبرد اهداف، در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

جلسه مشاوره

جلسه بررسی مشکلات و معضلات ادارات مشاوره دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی و ارائه راهکار برای پیشبرد اهداف، در سالن آموزش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

به گزارش مفدا تبریز‏، این جلسه که با حضور رؤسا و نمایندگان ادارات مشاوره دانشگاه‌های استان برگزار شد در راستای تعامل برای پیشبرد اهداف دانشگاه‌ها و ارتقاء سطح علمی و روحی روانی دانشجویان ترتیب داده شد.

در ابتدای  این جلسه دکتر محمد آقازاده معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  به اهمیت و نقش مشاوره اشاره کرد و گفت : بعضی افراد ناخودآگاه دارای مشکلات روانی هستند و گاهی به علت تن ندادن به درمان و مشاوره، زمانی متوجه می‌شوند که دیر شده است و عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

وی افزود افت تحصیلی نشانه‌ای از مشکلات روانی دانشجویان می‌باشد و مسؤولان مشاوره باید به سراغ دانشجویان رفته و در راستای رفع مشکلات روحی روانی دانشجویان سرمایه گذاری کلان توسط دانشگاه صورت گیرد.

سپس دکتر طاهر اقدم قائم مقام رئیس دانشگاه، ضمن حمایت از برگزاری جلساتی به منظور ارتقاء خدمات مشاوره ای دانشجویان اذعان کرد: استفاده از مشاوره در دانشگاه‌ها باعث جلوگیری از تسری مشکلات به بطن جامعه می‌شود.

وی گفت اهمیت مشاوره در بدو ورود دانشجویان به دانشگاه به دلیل وجود تفکرات نوجوانی بیشتر است و مسؤولان و مشاوران دانشگاه‌ها باید در راستای شناسایی و جلوگیری از مشکلات احتمالی دانشجویان، اقدامات لازم را انجام دهند. در پایان دکتر طاهر اقدم با مهم خواندن جلسه خواستار ادامه این کار مهم شد.

در ادامه دکتر باباپور عضو هیات علمی دانشگاه  علوم پزشکی تبریز  درخصوص اهداف مراکز مشاوره ای گفت: عمده‌ترین مشکلات در بدو ورود دانشجو به دانشگاه، ناسازگاری با محیط، مشکلات خانوادگی، شناسایی مهارت‌ها و موضوعات جدید و پیدا کردن دوست است.

وی افزود عمده ترین معضلات در تعامل اجتماعی اضطراب، عدم تمرکز، فقدان انگیزش، افکار وسواسی، مشکل خواب به علت تغییر محیط و استفاده از الکل و مواد مخدر به دلایل مختلف می‌باشد.

باباپور با تشریح روش‌های مختلف مشاوره خواستار توجه بیشتر ادارات مشاوره دانشگاه‌ها جهت حل مشکلات دانشجویان و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از بحث روحی روانی شد و افزود : هدف اصلی مشاوره شناسایی موارد تحریک پذیری دانشجویان و ارتقاء سطح کیفی مشاوران و مراکز و رشد سبک‌های مشاوره و به روز بودن آن است.

در ادامه جلسه دکتر فخاری رئیس تیم پژوهشی روانپزشکی و علوم  رفتاری  دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مشکلات ارتباطی دانشجویان و مراکز مشاوره اشاره و به بررسی دلایل مراجعه و عدم مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها پرداخت.

وی گفت از جمله مشکلات دانشجویان مربوط به محیط، مشکلات ناشی از نظام آموزشی و مشکلات مربوط به جامعه می‌باشد.

در ادامه جلسه با برگزاری کارگروهی،  در خصوص مشکلات مشاوره وضعف ساختاری و پایه‌ای دانشجویان سخنانی ارائه شد و حاضران در نشست خواستار تقویت امکانات، محیط و جایگاه مشاوره شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.