یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳

نکات و توصیه های معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص استفاده از فرآورده های ضد آفتاب

نکات و توصیه های معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص استفاده از فرآورده های ضد آفتاب

فرآورده های ضد آفتاب ترکیباتی هستند که با جذب و یا انعکاس پرتو ماوراء بنفش از بروز آسیب های پوستی توسط این طیف نوری پیشگیری می کنند.

به گزارش مف دا-فسا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا؛

دکترصفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص استفاده از فرآورده های ضد آفتاب گفت: فرآورده های ضد آفتاب ترکیباتی هستند که با جذب و یا انعکاس پرتو ماوراء بنفش از بروز آسیب های پوستی توسط این طیف نوری پیشگیری می کنند. به عنوان دفاع در مقابل اشعه ماورا بنفش در مواقع مواجهه با مقادیر متوسط نور میزان رنگدانه قهوه ای ملانین افزایش می یابد، این روند تا حدود زیادی بر حسب نوع و رنگ پوست متفاوت است. وظیفه ملانین جذب اشعه ماورابنفش و پراکنده کردن این اشعه و انرژی گرمایی حاصل از آن است. در میان طول موج های مختلف پرتو نور، امواج ماورا بنفش بیشترین و اصلی ترین اثرات مخرب و آسیب رسان را بر پوست اعمال می کنند.

دکتر محبی درخصوص علت توصیه به استفاده از ضد آفتاب گفت: اکثر منابع علمی استفاده از ضدآفتاب را به دلیل اثر پیشگیری کننده از سرطان های پوستی پیشنهاد می کنند. بهتر است تمام مناطق در معرض نور توسط ضد آفتاب پوشانده شوند. مقدار مصرف، حدود ۲ میلی گرم به ازاء هر سانتی متر مربع است. حدود ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت قبل از مواجهه با نور، باید ضد آفتاب بر موضع استعمال شود. همچنین بهتر است مصرف ضد آفتاب، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از مواجهه با نور تکرار شود. البته با توجه به نوع ضد آفتاب هر دو ساعت تجدید گردد. تعریق، شنا کردن، استفاده از حوله ممکن است سبب افزایش نیاز به استفاده از ضد آفتاب شود.

وی در خصوص فاکتور محافظت از نور خاطر نشان کرد: فاکتور محافظت از نور در واقع مبین اشعه ماورابنفشی است که برای ایجاد آفتاب سوختگی در حضور ضد آفتاب در مقایسه با زمانی که ضد آفتاب استفاده نمی شود لازم می باشد. فاکتور حدود ۳۰ می تواند تا ۹۷ درصد از اشعه ماورابنفش بی را خنثی کند. مقدار محافظت پوستی توسط یک ضد آفتاب به عواملی مانند نوع پوست، مقدار ضد آفتاب مصرفی، فعالیت هایی که فرد انجام می دهد مانند شنا کردن، مقدار ضد آفتابی که توسط پوست جذب می شود بستگی دارد.

به گفته وی فرآورده های ضد آفتاب بر اساس میزان فاکتور محافظت از نور به چند دسته تقسیم می شوند: ترکیبات با قدرت کم که فاکتور ۲ تا ۱۲ دارند، ترکیبات با قدرت متوسط که فاکتور ۱۲ تا ۳۰ دارند و ترکیبات با قدرت بالا که فاکتور بالای ۳۰ دارند.

معاون غذا وداروی دانشگاه به انواع ضد آفتاب ها اشاره کرد و افزود: ضد آفتاب ها به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند. ضد آفتاب های فیزیکی یا غیر ارگانیک عمدتا فرآورده های غیر شفافی هستند که سبب پراکنده شدن و انعکاس بیش از ۹۹ درصد پرتو نور می شوند. این دسته از ضد آفتاب ها به دلیل ظاهر روغنی که ایجاد می کنند از نظر زیبایی و آرایشی خیلی مطلوب نیستند و اغلب از این ترکیبات برای محافظت بخش های کوچکی از پوست مانند بینی استفاده می شود.

دکتر محبی  گفت: ضد آفتاب های  شیمیایی در مقابل طیف مشخصی از نور ماورابنفش محافظت ایجاد می کند. این فرآورده ها بر حسب طیف نوری که تحت پوشش قرار می دهند به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

وی  در خصوص مصرف ضد آفتاب ها چند توصیه کرد و گفت: در کودکان زیر ۶ ماه باید از مصرف ضد آفتاب اجتناب شود. همچنین از استفاده ضد آفتاب با فاکتور کمتر از ۴ در کودکان کوچکتر از ۲ سال نیز باید خودداری شود زیرا محافظت لازم را ایجاد نمی کند. بعضی از مردم ممکن است به فرآورده های ضد آفتاب حساسیت داشته باشند لذا در صورت بروز راش و تحریکات پوستی مصرف این فرآورده باید قطع شود. یک نکته درخصوص استفاده مکرر از ضد آفتاب وجود دارد و آن اینکه استفاده از ضد آفتاب ممکن است با تولید ویتامین د تداخل پیدا کرده و سبب کاهش تولید این ویتامین شود. برای حل این مشکل مواجهه با نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب به طور گاهگاهی پیشنهاد می شود. اشعه خورشید در بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر بالاترین شدت خود را دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.