دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱

فعال امور خیریه و دانشجوی دانشکده علوم پزشکی وارستگان مطرح کرد:

ماه رمضان فرصت مناسبی برای انجام امور خیریه است

مسعود اخرتی

مسعود آخرتی فعال خیریه و دبیر کانون خیریه تبسم با اشاره به اهمیت فعالیت های خیریه در مناسبت های مختلف گفت: ماه رمضان فرصت مناسبی برای انجام امور خیریه است و حرکت‌های انسان دوستانه ریشه در فرهنگی ایرانی اسلامی ما دارد.

به گزارش مفدا، یکی از ویژگی‌های جوانان و دانشجویان نخبه اهتمام به برخی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ... در کنار تحصیل است. این‌گونه فعالیت‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری در رشد فرهنگی و اجتماعی آنها داشته و منجر به تربیت جوانان چند بعدی می‌شود. یکی از فعالیت‌های مهمی که توسط دانشجویان و در غالب کانون یا گروه‌های جهادی صورت می‌گیرد، فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیریه است.

مسعود آخرتی دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی دانشکده علوم پزشکی وارستگان از فعالان امور خیریه و دبیر کانون خیریه تبسم این دانشگاه است. کانون خیریه تبسم در اموری چون جمع‌آوری کمک‌های مالی به منظور کمک به کودکان بی‌سرپرست، جذب دانشجویان در فعالیت‌های خیریه و کمک به کودکان دارای بیماری خاص فعالیت می‌کند. به همین بهانه با این دانشجوی فعال و خیّر به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

مفدا: فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه را از چه زمانی شروع کرده‌اید و هدف شما از ورود به این عرصه چه بوده است؟

کانون دانشجویی خیریه تبسم از سال ۱۳۹۳  فعالیتش را با هدف یاری رساندن به کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست شیرخوارگاه حضرت علی اصغر در دانشگاه علوم پزشکی وارستگان آغاز کرد و به مرور آن را در جهت یاری رساندن به کودکان دارای بیماری های خاص، زنان سرپرست خانوار و دو مرکز دیگر نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست گسترش داده است.

مفدا: به عنوان یک دانشجوی فعال در امور خیریه فعالیت‌های خیریه را در جامعه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همان‌طور که می‌دانید ایرانی‌ها انسان‌های مهربان و انسان دوستی هستند و فعالیت های خیریه  ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی دارد. در همین راستا تشکل‌های خیریه زیادی با اهداف متفاوت شکل گرفته و هر کسی با توجه به توانایی که دارد در ابعاد مختلف در حال یاری رساندن به اقشار ضعیف جامعه هست. این موضوع یعنی فعالیت های خیریه فراگیر است و به نظرم جای رشد نیز دارد.

مفدا: شما در کانون تبسم منابع مالی برای انجام امور خیریه را چگونه تامین می‌کنید؟

تا کنون تمام هزینه‌ها و منابع مالی از دانشجویان، اساتید و مدیران تامین شده است، که معمولا با برگزاری بازارچه‌های خیریه، فروش‌های مناسبتی مثل فروش‌های عیدانه، برگزاری کلاس‌های آموزشی با دریافت هزینه و ... تامین شده است. شاید اگر خیریه‌های دانشجویی دست به دست یکدیگر بدهیم و هر کدام یک جمعیت هدف جهت یاری رساندن را تشکیل دهیم می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در حال حاضر ما سعی می‌کنیم به دانش آموزانی که در مراکز نگهداری هستند، از نظر درسی و تحصیلی کمک کنیم؛ دانشجویان به این مراکز سر می‌زنند و به بچه‌ها تدریس می‌کنند. برای تابستان هم برنامه داریم که به دانش آموزان تعدادی نرم افزار آموزش دهیم تا به سمت کسب درآمد حرکت کنند، حتما می دانید که کودکان حداکثر تا ۲۰ سالگی در مراکز می‌مانند و بعد از آن باید مستقل شوند و وظیفه ما ایجاب می‌کند که این افراد را در مسیر درست حمایت کنیم.

مفدا: همکاری دانشگاه با کانون تبسم چگونه است؟

کانون تبسم در دانشگاه علوم پزشکی وارستگان، مجموعه‌ای شناخته شده است و هر کس بخواهد در امور خیریه فعال باشد و در مسیر لبخند سازی برای کودکان قدمی بردارد به این کانون ملحق می‌شود. تعداد زیادی از افراد دانشکده عضو تبسم هستند از رئیس دانشکده دکتر وارسته تا دیگر دانشجویان و پرسنل با ما همکاری می کنند. دکتر وارسته رئیس دانشکده کانون را مورد یاری و حمایت فکری و مالی قرار داده اند. البته اکثر مسئولان  دانشکده کانون را در جهت رسیدن به اهداف خود یاری می‌کنند. با این حال بزرگترین چالشی که در راه فعالیت هایمان وجود دارد وجود بروکراسی اداری در سازمان ها و نهادهای دیگر است که باعث به تعویق افتادن کارها می شود.

مفدا: کانون تبسم در ماه مبارک رمضان برنامه خاصی داشته است؟

ماه رمضان فرصت مناسبی برای فعالیت های خیریه است چرا که در این ماه درهای رحمت و بخشش خداوند برای انسان ها گشوده می شود. کانون خیریه تبسم در کنار فعالیتهایی که برای مناسبت های مختلف دارد برای این ماه نیز برنامه ریزی کرده است. با شناسایی افرادی که نیاز به دریافت کمک دارند اقلامی را آماده و به دستشان رساندیم. در واقع افرادی هستند که به صورت مناسبتی کمک‌هایی را از خیریه تبسم دریافت می‌کنند که این افراد توسط خود دانشجویان این مرکز شناسایی شده و یا از طریق افرادی به خیریه معرفی می شوند. بعد از معرفی، تحقیقات لازم در مورد آن‌ها انجام می‌شود و در لیست  قرار می‌گیرند. در حقیقت  نمی‌توانیم به حجم زیادی کمک کنیم اما سعی کردیم تعدادی از خانواده‌ها را که با آنها آشنا هستیم تا جایی که در توانمان باشد، حمایت کنیم.

مفدا: با توجه به اینکه فعالیت‌های خیریه از موارد غیر مرتبط با درس و دانشگاه است و هیچ انتفاعی در آن وجود ندارد چه انگیزه‌ای باعث می‌شود که شما این فعالیت‌ها را انجام دهید؟

حسی که با انجام کار خیر در انسان ایجاد می‌شود بسیار دوست داشتنی و زیباست شاید بهتر است بگویم حس بخشندگی و انسان دوستی، در تمام فعالیت‌ها همراه ما است و برایمان در تمام مسائل زندگی انگیزه بخش بوده است. خوشبختانه هر زمانی فعالیت خیریه ای را شروع کرده ایم جمع زیادی از دانشجویان با ما همراه شدند و هر کدام گوشه ای از کار را به عهده گرفته اند. همین فعالان دانشجو در کنار تحصیل با عشق و علاقه به ما پیوستند و تبسم را برای انجام کارهایش یاری دادند.

مفدا: نقش دانشجویان در شکل‌گیری گروه‌های خیریه و تاثیری که می‌توانند در این خصوص داشته باشند را چگونه ارزیابی می کنید؟

دانشجویان با نگاه و رویکرد خاصی که به مسائل اجتماعی دارند در انجام اموری که ارتباط مستقیم با جامعه دارد، موفق عمل می کنند. قطعا بدون کمک و حضور دانشجویان نمی‌توان خیریه را اداره کرد، چون کار خیر نیازمند همیاری و همکاری است و نیروی جوان و پیگیری هم  لازمه آن است.

مفدا: از مردادماه سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی هر دانشگاه علوم پزشکی کشور دارای یک وب سایت خبری با عنوان «مفدا» شده است، "مفدا" به شما که دانشجوی فعال فرهنگی هستید، چه کمکی کرده است؟

مفدا واقعا تحول خوبی در اطلاع رسانی دانشگاه‌ها ایجاد کرد، خیلی از کانون‌ها با وجود مفدا فعالیت‌هایشان معرفی شد و انگیزه بسیار خوبی را ایجاد کرد. دانشجویان حس کردند جایی برای دیده شدن فعالیت‌هایشان به گستردگی کل کشور فراهم شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.