پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۶

گفتگوی صمیمانه خبرنگار مفدا با اسماعیل طهماسبی

‍ کسب رتبه‌ی برتر آزمون دستیاری توسط دکتر اسماعیل طهماسبی

دکتر طهماسبی

اسماعیل طهماسبی: بعضی اشخاص فرق بین عارضه و خطای پزشکی را نمی‌دانند و در اکثر اوقات عارضه‌های پزشکی را به پای خطای پزشکی می‌گذارند.

دکتر اسماعیل طهماسبی دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی لرستان توانست رتبه برتر آزمون دستیاری را کسب کند، ضمن تبریک به وی، سارینا صفری خبرنگار مفدا گفتگویی با وی انجام داده است که در ذیل می‌خوانید:

لطفاًخودتان را معرفی بفرمایید؟

اسماعیل طهماسبی هستم ورودی مهر ماه سال ۱۳۸۸ با رتبه ۸۰۰ منطقه سوم ‍‍، اهل خوزستان، متولد سال ۱۳۶۹

آیا خودتان تصور می کردید که همچنین  رتبه‌ای را در آزمون دستیاری کسب نمایید؟

بله این انتظار را داشتم با توجه به اینکه در امتحان علوم پایه رتبه اول را با نمره ۱٦٦ و رتبه اول آزمون پره انترنی را با نمره ۱۹۰ کسب کردم، لذا این رتبه دور از انتظار نبود. البته منابع آزمون دستیاری با پره‌انترنی یکسان بود  و درنهایت در  آزمون دستیاری امسال رتبه میانگین ‍۱۲ را در پنج زیر گروه کسب کردم. من با کسب بالاترین معدل در طول تحصیل (در ورودی خودمان) توانستم از سهمیه استریتی  استفاده کنم وبدون گذراندن طرح نیروی انسانی و یا خدمت سربازی در آزمون رزیدنتی شرکت کنم.

درخصوص المپیاد علمی که شرکت کردید و حائز  رتبه کشوری شدید لطفاً توضیح بیشتری برایمان بدهید.

المپیاد استعداد بالینی که شامل دروس ماژور پزشکی (داخلی، زنان،اطفال، جراحی) می شود، در قسمت جراحی اطفال و زنان سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی تهران موفق به کسب مدال نقره شدم.

از چه زمانی مطالعه جدی شما برای آزمون دستیاری شروع شد، برای مطالعه از خلاصه‌ها و جزوات استفاده می‌کردید.

با توجه به اینکه آزمون رزیدنتی نیاز به مطالعه پایه‌ای و مفهومی دارد و من نیز همیشه مطالعه داشتم اما مطالعه جدی من از زمان ۲۰ آذر ماه تا زمان آزمون بود.بازهم بر این مهم تاکید می‌کنم که در آزمون دستیاری ؛ پایه درسی از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است، و با توجه به اینکه همیشه از کتاب استفاده می‌کردم و پایه علمی لازم را بدست آورده بودم ، اما به خاطر زمان اندک مطالعاتی، از خلاصه‌ها استفاده کردم .

از نمونه سوالات سال‌های گذشته نیز استفاده کردید؟

بله- از نمونه سوالات آزمون‌های دستیاری سال‌های  گذشته نیز برای آمادگی هرچه بیشتر استفاده کردم. در استفاده از این نمونه سوالات حجم پاسخ‌ها نباید زیاد باشد به این صورت نباشد که کل متن کتاب در پاسخ آورده شود، پاسخ ضروریات را پوشش دهد.

قصد دارید چه رشته‌ای را انتخاب نمایید؟

در رادیولوژی فلوشیپی با عنوان اینتر ونشنال رادیولوژی (رادیولوژی مداخله ای-درمانی) وجود دارد ، که می خواهم آن را ادامه دهم.

محل مطالعه شما در طول تحصیلتان کجا بود؟

بستگی به شرایط خوابگاه داشت گاهی که اتاق خلوت بود همانجا مطالعه می کردم، اما در اکثر اوقات در سالن مطالعه

آیا شما در طول دوره تحصیل از انتخاب خودتون پشیمان شدید؟

 به جرأت می گویم که هیچوقت پیش نیامده پشیمان شوم.

نظر شما در رابطه با مطالعه سر سخت در  دوران استاجری و اینترنی چیست؟

با توجه به اینکه امتحان رزیدنتی بیشتر یک امتحان تستی و بیشتر از بیماری های نادر است نمی‌تواند سواد بالینی یک شخص را مشخص نماید، اما در حین تحصیل تأکید دارم که باید پیوسته مطالعه داشت برای به دست آوردن پایه لازم و اینکه لازم به اشاره هست که در حال حاضر امتحان رزیدنتی سختترین امتحان می باشد.

نظر شما در رابطه با حاشیه‌های علم پزشکی چیست؟

مورد اول صحبت هایی که در رابطه با درآمد پزشکان می‌شود که در خیلی اوقات اخلاقی نیست و همه‌ی پزشکان مثل هم نیستند و مورد دوم اینکه بعضی اشخاص فرق بین عارضه و خطای پزشکی را نمی‌دانند و در اکثر اوقات عارضه‌های پزشکی را به پای خطای پزشکی می‌گذارند .

مهمترین چالش شما در آزمون رزیدنتی چه بود؟

 مهمترین مورد این بود که منابع زیاد بودند و زمان مطالعه کم بود و در این زمان کوتاه نمیشد یکسری از مطالعاتم را مرور کنم و این مسئله باعث شد که آمادگی کامل را برای آزمون نداشته باشم.

نقش خانواده در موفقیت شما چگونه بود؟

با توجه به اینکه مدتی از دانشگاه مرخصی آموزشی گرفتم و در خانه مشغول به مطالعه بودم؛ خانواده از لحاظ فراهم کردن موقعیت مطالعه نهایت تلاششان را کردند و من به این موفقیت رسیدم. از خانواده‌ام بسیار سپاسگذارم.

واما سخن آخر با مخاطبان مفدا را بفرمایید.

بحث اول اینکه دوستانم توجه داشته باشند که مطالعه‌شان همیشه عمقی و مفهومی باشد و جدای از حفظیات باشد. اساتید لطف بفرمایید تدریس و امتحاناتشان براساس منابع وزارت بهداشت باشد. بعضی از سختگیری های بیجای اساتید در دوران اینترنی باعث دلسرد شدن دانشجویان از ادامه تحصیل می‌شود.

از اینکه وقتتان را در اختیار مفدا گذاشتید متشکرم

سارینا صفری ، خبرنگار افتخاری مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.