پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸

ضبط مستند در مورد بیماران نقص ایمنی با همکاری کانون دانشجویی فیلم و کانون دانشجویی چترسبز در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

5

امیدواریم با ضبط این مستند و پخش آن بتوانیم جرقه ی تشکیل انجمن خیریه ای برای حمایت از این بیماران را در تبریز بزنیم.

به گزارش مفدا تبریز ، دانشجویان عضو کانون های فیلم و چتر سبز دست به دست هم دادند تا مستندی در مورد وضعیت کودکان مبتلا به سندروم نقص ایمنی ضبط کنند.

دانشجویان در این اقدام علاوه بر معرفی بیماریهای نقص ایمنی، امیدوارند بتوانند دکمه ی شروع حرکتی برای کمک به این بیماران را بزنند.

بیشترین تمرکز این تیم بر روی یک بچه ۶ ساله مبتلا به سندرم کاستمن است که تا ۲ سالگی باید پیوند ژن رویش انجام میگرفته ولی به دلیل هزینه بالا، خانواده اش قادر به تامین هزینه نشده و این عمل تا الان انجام نشده است ومعلوم  نیست این کودک معصوم تا کی بتواند با این بیماری دست و پنجه نرم کرده و دوام بیاورد.

دبیر کانون فیلم در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: بیماری های نقص ایمنی جزو بیماری های پر هزینه ای هستند که با اینکه شیوعشان از خیلی از بیماری های دیگر بیشتراست ولی خیلی کم در سطح جامعه شناخته شده اند و حمایت های کافی از مبتلایان به این بیماری نمی شود.

وی افزود: در طی ثبت مستند فهمیدیم که بعضی از بیماران مجبورند تزریق آمپول های چند صد هزارتومنی یا حتی چند میلیونی داشته باشند.

دبیر کانون فیلم تصریح کرد: هزینه عمل پیوند ژن به بعضی از بیماران به ۱۵۰ میلیون هم میرسد.

خیلی از اوقات خانواده ها چون توان تأمین هزینه های درمانی را ندارند از ادامه ی درمان منصرف میشوند.

وی گفت تا جایی که ما میدانیم متاسفانه در تبریز هیچ انجمن خیریه ای برای حمایت از این بیماران وجود ندارد ، انجمن حمایت از بیماران نقص ایمنی فقط در تهران و اصفهان است و امیدواریم با ضبط این مستند و پخش آن بتوانیم جرقه ی تشکیل این چنین انجمن هایی را در تبریز بزنیم.

کارگردان این مستند در آخر از مجموعه مدیریت تعالی فرهنگی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز بخاطر به وجود آورد فرصت ضبط مستند و انجام کار فرهنگی تشکر کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.