دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵

به بهانه چهلمین سالروز درگذشت

نگاهی به اندیشه‌های "قرآنیِ" دکتر شریعتی

دکتر شریعتی

«قرآن را اگر به زندگی‌مان و به مذهب‌مان باز گردانیم، آنگاه او، توحید را ـ چون یک جهان بینی ـ به ما باز خواهد آورد و در توحید، حج، جهاد، امامت، شهادت و انتظار، روح حیات‌بخش خویش را خواهند یافت و ما نیز روح و حیات خویش را»

به گزارش مفدا ، علی شریعتی جامعه‌شناس، تاریخ‌شناس و پژوهشگر دینی از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی ایران بود که روز بیست و نهم خرداد ماه با عنوان روز بزرگداشت این شخصیت تاثیرگذار در تقویم نامگذاری شده است.

امسال این روز با ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن همزمان شده که به بهمین بهانه، نگاهی به بینش و نگاه دکتر شریعتی در تعریف جایگاه قرآن و بیان جلوه‌های دنیوی و گناه انسانی می‌اندازیم.

«قرآن را اگر به زندگی‌مان و به مذهب‌مان باز گردانیم، آنگاه او، توحید را ـ چون یک جهان بینی ـ به ما باز خواهد آورد و در توحید؛ حج، جهاد، امامت، شهادت و انتظار، روح حیات بخش خویش را خواهند یافت و ما نیز روح و حیات خویش را! »

گفته‌های وی پیرامون ارکان اصلی دین در کتاب «حج» گواه این مطلب است که آدمی برای رسیدن به هدف والای آفرینش از همه دنیا و نفسانیات خود عبور کرده و در انتهای مسیر به آن هدف غایی دست یابد، این مطلب بسیار روشن است که در بیانات وی پیرامون حج گزاردن مسلمانان تاکید بسیاری بر قرآن شده است.

به گزارش ایسنا، «بازگشتن، درست از همان راه که او ما را برده است. باز آوردن قرآن از قبرستان به شهر، تلاوت آن، از این پس برای زندگان! و فرود آوردن قرآن، از بالای رف، و گشودنش در پیش روی درس. قرآن را نتوانستند نابود کنند، بستند و کتاب را یک شیء متبرک کردند. آن را دوباره کتاب کنیم و کتابِ خواندن! که قرآن یعنی کتابِ خواندن. آیا روزی خواهد آمد که ببینیم در برنامه اسلامی مدارس دینی ما، قرآن را هم به عنوان یک کتاب درسی پذیرفته‌اند؟... و پیداست که وقتی قرآن هم زندگی مردم مسلمان را ترک کرد و هم اسلام را! در غیبت او، همه کاری می‌توان کرد، آنچنان که همه کاری کردند.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.