دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰

سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور تصویب شد

سند راهبردی

سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور در جلسه سی و ششم شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصویب شد.

به گزارش مفدا  به نقل ایسنا، در سی و ششمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی،  سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور به عنوان اولین سند از اسناد سه‌گانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب اعضا رسید.

در این جلسه موضوع تدوین اسناد راهبردی توسعه حوزه‌های آموزش عمومی، تبلیغ و ترویج، پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور مطابق ماده چهار قانون برنامه پنجم توسعه، به شورای توسعه فرهنگ قرآنی تفویض شد که شورا با تصویب نظام­‌نامه به عنوان منطق و چارچوب حاکم بر تدوین اسناد در جلسه دهم شورا و ابلاغ آن در خرداد ماه سال ٩٠ تهیه سند هر حوزه را به کمیسیون­‌های تخصصی مربوط تکلیف کرد.

دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور با انجام مطالعات کارشناسی، مصاحبه‌های تخصصی و نشست‌های متعدد، پیش‌نویس سند راهبردی حوزه تخصصی را در سرفصل‌های چشم‌انداز، اصول حاکم، اهداف کلان، راهبردها و اقدام‌های ملی ترسیم، و برای اجرایی‌سازی آن چهارچوب نهادی و الزامات اجرایی را تهیه و به کمیسیون ارائه کرد.

کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور با بررسی در جلسات مختلف، سند را در جلسه چهلم مورخ ۹۵/۵/۳۰ به تصویب رساند و برای دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارسال کرد. بعد از بررسی و اعمال اصلاحات مد نظر جلسه هفتاد و نهم مجمع مشورتی، این سند شب گذشته در جلسه سی و ششم شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان اولین سند از اسناد سه گانه شورای توسعه به تصویب نهایی رسید.

چشم‌انداز ترسیم شده برای سند در افق ١٤٠٤ شمسی «دستیابی به جایگاه کشور ممتاز جهان اسلام در توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی» است. همچنین سند دارای ۵ اصل حاکم در زمینه­‌های جدایی­‌ناپذیری قرآن و عترت، توجه به اندیشه‌های امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌­العالی)، کاربردی کردن آموزه‌های قرآنی، مطالعه و اولویت سنجی و مخاطب محوری فعالیت‌ها، نقش حداکثری مردمی، و وحدت­‌بخشی بین‌المللی قرآن است.

سند توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی کشور دارای سه هدف کلان «گسترش گفتمان قرآنی انقلاب اسلامی در جهان»، «ارتقای جایگاه قرآن کریم در فرهنگ عمومی در راستای تحقق سبک زندگی قرآنی»، و «گسترش اشتیاق و علاقه به انس با قرآن و بهره‌گیری از مفاهیم و آموزه‌های آن در کشور» و پنج راهبرد ملی «سیاستگذاری، هماهنگی، نظارت و ارزیابی»، «تقویت سرمایه‌های انسانی، دانشی و نهادی»، «استقرار نظام تولید و عرضه محصولات و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای جذاب قرآنی»، «فضاسازی قرآنی در محیط‌های عمومی و مجازی» و «توسعه فعالیت‌های بین‌المللی تبلیغی ترویجی قرآنی» است و ذیل راهبردهای ملی، مجموعاً ٣٨ اقدام ملی تعریف شده است.

برنامه‌ریزی و هماهنگی جهت اجرای سند و نیز نظارت و ارزیابی تحقق اهداف تعیین شده بر عهده کمیسیون بوده و گزارش آن به شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان قرارگاه اصلی فعالیت‌های قرآنی کشور ارائه خواهد شد.

از ویژگی‌های ممتاز سند، تکلیف کردن ستاد به تهیه شناسنامه اقدامات ملی است. به طوری که مطابق بند ٣ جزء دال چهارچوب نهادی و الزامات اجرایی، کمیسیون موظف شده است حداکثر ظرف مدت ٩ ماه پس از تصویب سند، جزئیات اقدام‌های ملی را در قالب شناسنامه اقدام شامل تعیین دستگاه‌های مسئول و همکار، افق زمانی، اهداف کمّی، شاخص‌های عملکردی، الزامات و سایر توضیحات مورد نیاز اقدام، با همکاری دستگاه‌های مربوط تدوین و به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ابلاغ نماید.

معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدوار است با اجرایی کردن اقدام‌های ملی که نیازمند عزم جدّی، همدلی و همکاری میان مدیران، فعالان و بخش‌های قرآنی کشور است، کارکرد اصلی نظام تبلیغ و ترویج قرآن که بسترسازی افزایش ذکر و انس با قرآن جامعه از طریق رواج مضامین، محصولات و خدمات قرآنی در عرصه فرهنگ عمومی و دستیابی به اهداف کلان و چشم‌انداز ترسیم شده به خوبی میسر شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.