پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۲

علی بیرانوند دانشجوی فعال فرهنگی در گفتگو با مفدا:

آنچه نگران کننده است، فراموشی و باختن هویت دانشجویی است

علی ببرانوند

علی بیرانوند دانشجوی فعال فرهنگی در گفتگو با مفدا: آنچه نگران‌کننده است، فراموشی و باختن هویت دانشجویی است، تجربه به من نشان داد که با قرار گرفتن در فضاهای فرهنگی کانون‌ها' تشکل‌ها و انجمن‌های علمی و آمیخته شدن با زندگی واقعی و دوری از فضای مجازی این هویت دوباره زنده می‌شود.

علی بیرانوند دانشجوی رشته تغذیه، نماینده کانون‌های دانشجویی، دبیر کمیته دانشجویی مفدا و دبیر کانون فیلم و عکس دانشگاه علوم پزشکی لرستان است، گفتگوی وی در گفتگویی صمیمانه با مفدا شرکت کرده است که در ذیل می‌خوانید:
مفدا: خود را معرفی کنید.
علی بیرانوند هستم، متولد تیر ۷۶، دانشجوی ترم چهارم علوم تغذیه اهل خرم آباد.
مفدا: چه زمانی متوجه شدید که پتانسیل انجام فعالیت‌های فرهنگی را دارید؟
 اولین برنامه‌ای که می‌توان به عنوان یک رزومه از آن یاد کرد سال سوم راهنمایی بود، وجود یک تئاتر و نمایشگاه نقاشی در مدرسه، سپس در دبیرستان دبیر انجمن اسلامی شدم. سابقه خوبی در دبیرستان تیزهوشان به لطف خدا کسب کردم. دانش‌آموز نمونه اخلاقی شدم. همیشه در انواع فعالیت‌های قرآنی، ورزشی و فرهنگی مشغول بودم. بعد از کنکور به خاطر علاقه شدید به محیط زیست وارد کانون همیاران طبیعت شدم.
مفدا: چه کسی اولین بار کمک‌تان کرد؟
 یاور همیشگی من پدرم است، در دانشگاه اولین بار آقای مهدی بختیاری و خانم سمیرا بابادیان مرا به فعالیت دعوت کردند.
مفدا: در دانشگاه با چه کاری شروع به فعالیت کردید و هم اکنون چه وظایفی دارید؟
 شروع فعالیتم کانون فیلم و عکس بود و پخش انیمیشن inside out، دبیر کانون آن زمان آقای بختیاری بودند.  
الان به یاری پروردگار متعال دبیر کانون فیلم و عکس، دبیر کمیته دانشجویی مفدا، دبیر کانون همیاران سلامت جهاددانشگاهی واحد لرستان، عضو شورای راهبردی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، عضو مجمع فیلم وعکس وزارت بهداشت و نماینده کانون‌های فرهنگی دانشگاه هستم.

مفدا: با توجه به دامنه فعالیت زیاد شما در دانشگاه، فعالیت سیاسی هم دارید؟  
بله، امسال اولین انتخابات ریاست جمهوری بود که من حق رأی داشتم و طبیعتاً خیلی انگیزه داشتم برای رویارویی با چالش‌های جدید؛ در ستاد سلامت دکتر روحانی در لرستان سمت قائم مقامی ستاد را به من سپردند. دو هفته بسیار پرتجربه بود. روز و شب در سایه بزرگان این عرصه فعالیت تشکیلاتی داشتیم.
مفدا: با وجود همه وظایفی که به عهده دارید، آیا دچار افت تحصیلی شده‌اید؟
در روز ۱۷ساعت فعالیت دارم با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری روزانه؛ اولویت‌بندی در این هدف‌گذاری خیلی مهم است. همیشه درسم مهمترین است. خدا را شکر افت نداشته‌ام.
مفدا: مهمترین مسئله دانشگاه خود را چه می‌دانید؟
 آنچه نگران کننده است، فراموشی و باختن هویت دانشجویی است. تجربه به من نشان داد که با قرار گرفتن در فضاهای فرهنگی کانون ها' تشکل‌ها و انجمن‌های علمی و آمیخته شدن با زندگی واقعی و دوری از فضای مجازی این هویت دوباره زنده می‌شود.
مفدا: فکر می‌کنید چنین فعالیت‌هایی چقدر برای دانشجو لازمند؟
به نظر من تفاوت مدرسه و دانشگاه همین عرصه‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی و مدنیست، آینده متعلق به ماست. چنین فعالیت‌هایی در زندگی روزمره امروزی ضروریست. جوان نیازمند چالش و تجربه جدید است، آشنایی با افراد جدید، حتی در ادامه همین فعالیت‌های سالم می‌توان نرخ ازدواج سالم دانشجویی را هم بالا برد.
 فعالیت دانشجویی در تاریخ این کشور اسلامی نیز همیشه بوده است.  
مفدا: صدمات این فعالیت‌ها چیست؟  
من زمان کمی برای رسیدن به خودم دارم. و متعاقباً زمان کمتری برای خانواده. این بزرگترین صدمه است که به آن اقرار می کنم.
مفدا: توقع شما از دانشجویان و مسئولان چیست؟  
توقع من از دوستان عزیز دانشجو دغدغده مندی و مطالبه گری است. دانستن و آگاهی از حقوق دانشجویی است. اگر مشکل صنفی، خوابگاه، آموزشی، فرهنگی، رفاهی و ... دارید، به نشست‌های شبانه خوابگاه و فراموشی روز بعد منتهی نکنید؛ همه باهم مطالبه کنید. از مسئولین هم دلسوزی و آینده نگری را توقع دارم. خیلی از پرسنل و اساتید هستند گویی همیشه پرسنل و استاد بوده اند و ما همیشه دانشجو خواهیم ماند؛ اما یکی از اساتید بزرگوار روزی به من گفت که دوسال دیگر همکار من خواهی بود پس من با تو آن طور که می پسندم با خودم رفتار شود، رفتار می کنم.  
مفدا: از اینکه وقتتان را در اختیار مفدا گذاشتید متشکرم
تشکر می کنم برای چنین فرصت با ارزشی.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.