یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲

سرپرست مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کاشان:

افزایش یک درصدی تصادفات این منطقه در سه ماه نخست امسال

دكتر مكي

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، از افزایش یک درصدی تصادفات این منطقه در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

دکتر سید محمد حسین مکی در نشست با خبرنگاران در تاریخ ۹۶/۴/۲۲، اقدامات این مرکز را در حوزه های اورژانس پیش بیمارستانی شهری و جاده ای، پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و ستاد هدایت اعزام های بین استانی و شهرستانی عنوان کرد.

وی، به انجام ۶۰۲۲ مأموریت در حوزه پیش بیمارستانی کاشان و آران وبیدگل در ۳ ماهه اول ۹۶ اشاه کرد و گفت: از این مجموع ۱۴۴۶ تصادف شهری و ۲۶۹ تصادف جاده ای به همراه ۲ فوتی رخ داده است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه افزود: آمار فوتی هادر سه ماهه اول سال به میزان ۳۰ درصد در تصادفات جاده ای و شهری کاهش یافته است.

وی، با بیان اینکه متوسط حضور تیم اورژانس ۱۱۵ کاشان بربالین بیمار در سطح شهر از زمان پذیرش بیمار فوریت پزشکی در مرکز اپراتوری ۱۱۵ شش دقیقه و ۳۰ ثانیه و در جاده ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه است، تصریح کرد: مطابق برنامه استاندارد اورژانس کشوری این زمان در شهرها در ۸۰ درصد موارد کمتر از ۱۰ دقیقه و در جاده کمتر از ۱۵ دقیقه می باشد که متوسط زمان حضور در کاشان قابل قبول است.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه، با اشاره به اینکه در سه ماهه ابتدای سال جاری بیشترین آمار تصادفات جاده ای در محور اتوبان قم- کاشان با ۴۱۸ مصدوم بوده ادامه داد: در این مدت، مصدومین تصادفات شهری ۱۲۳۱ نفر گزارش شده است.

به گفته وی، در سه ماهه اول امسال ۴۶ هزار و ۱۲۷ تماس تلفنی از طریق ۵ خط ۱۱۵در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی‌کاشان به ثبت رسیده است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کاشان یادآور شد: در نوروز ۹۶ موارد مسمومیت با گاز COدر مسافران نوروزی نسبت به سال پیش کاهش یافته است.

دکتر مکی همچنان اضافه کرد: منطقه مشهد اردهال با توجه به نزدیک بودن به کاشان کلیه خدمات اورژانسی را از مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کاشان دریافت می کند.

وی خاطر نشان کرد: سامانه وزارت بهداشت با شماره ۱۴۹۰، پاسخگوی ۲۴ ساعته مردم در راستای ارائه اطلاعات و مشاوره دارویی مورد نیاز مردم می باشد.

****تصادفاتی با ۴ تا ۵ مصدوم و کشته حوادث ویژه تعریف می شود

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی‌کاشان، یادآورشد: از نظر اورژانس کشور، تصادفاتی که ۴ یا ۵ مصدوم و کشته داشته باشد را حوادث ویژه با مصدوم بالا می گویند.

وی ادامه داد: در سه ماهه امسال دو حادثه وِیژه در ماه های فروردین و اردیبهشت رخ داده است که یکی در محور اتوبان امیرکبیر با ۳۰ مصدوم و ۴ کشته و دیگری در جاده مشهد اردهای با ۲۰ مصدوم و ۲ کشته بوده است .

****افزایش ۶ درصدی ماموریت های مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کاشان در سال ۹۵

دکتر مکی، به انجام بیش از ۱۷ هزار ماموریت توسط این مرکز در سال ۹۵ اشاره کرد و از افزایش ۶ درصدی ماموریت های مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کاشان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبر داد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی‌کاشان افزود: تعداد مأموریت های انجام شده در سال ۹۴ حدود ۱۶ هزار و ۵۲۶ مأموریت و تعداد مأموریت های انجام شده درسال ۹۵ بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۳۳ مأموریت بوده است.   

مسئول ستاد هدایت دانشگاه عنوان کرد: در سال گذشته، ۶۰۹ مورد اعزام از شهرهای تابعه به کاشان و ۳۵۵ مورد اعزام از کاشان به تهران و اصفهان انجام شده است.

مسئول ستاد هدایت دانشگاه، با بیان اینکه به ازای هر ۲ یا ۳ کد عملیاتی یک دستگاه آمبولانس پشتیبان موجود است، اظهار داشت: در حال حاضر ۲۷ دستگاه  آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و دو دستگاه موتورلانس در مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کاشان موجود است.

وی، همچنین از فعالیت‌های شبانه روزی پایگاه اورژانس در منطقه فین مقابل هتل نگارستان در سال جاری خبرداد و افزود: پیش از این کد، منطقه ۵ با دو نفر نیرو به صورت یک شیفت فعالیت داشت که با دستور رئیس دانشگاه شبانه روزی شدن آن نیروهای آن از ۸ نفر افزایش یافت.

دکتر مکی در ادامه، به نوسازی ناوگان آمبولانس مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی‌کاشان اشاره و تصریح کرد: سال گذشته ۷ دستگاه آمبولانس جدید توسط وزارت بهداشت و اورژانس کشور تامین و به ناوگان آمبولانس این مرکز اضافه شد که یک دستگاه از این ۷ دستگاه از سوی خیرین سلامت اهدا شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.