دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰

جلسات مشاوره مذهبی در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار می‌شود

اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی جهرم

مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جهرم با همکاری دو نفر از مشاورین مذهبی حوزه علمیه شهرستان جهرم به صورت هفتگی و در کمترین زمان سوالات مذهبی دانشجویان را پاسخگو می‌باشد.

به گزارش مفدا جهرم، حجت الاسلام زین العابدین دست داده معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اعلام این خبر گفت: سوالات دینی مهم ترین دغدغه انسان معاصر است و با توجه به حضور افراد غیر آگاه در این زمینه و شبهاتی که هر روز پر رنگ‌تر می‌شوند، لازم است تا کارشناسانی آگاه پاسخگو باشند که چنین افرادی کم نیستند، بنابراین مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جهرم  سعی کرده است به صورت هفتگی و در کمترین زمان سوالات مذهبی دانشجویان را پاسخگو باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشاوره مذهبی می‌تواند به لحاظ زمینه‌ها، روش‌ها و اصول و رویکردهای خاص مذهبی در هر مورد و گرایشی قابل طرح و بررسی باشد، مشاوره مذهبی به این لحاظ عمومیت دارد که همه موارد مشاوره را در بر می‌گیرد و کاری به گرایش خاص ندارد. در این گونه مشاوره‌ها به لحاظ ویژگی خاصی که ذکر شد لازم است  فضایی مذهبی‌ـ معنوی ایجاد و حاکم شود. در این صورت، مشاوره خانوادگی هم می‌تواند رنگ و روی مذهبی داشته  باشد. در مشاورهای  شغلی و حرفه‌ای نیز که در زمینه‌های خاص شغلی و حرفه‌ای و برای کسب مهارت‌های خاص ارائه می‌شود، می‌توان فضای مشاوره را به گونه‌ای در نظر گرفت که فضای معنوی و مذهبی بر آن حاکم باشد. بدین منظور باید افراد زبده‌ای را گزینش کرد و آموزش‌های لازم را به آنان داد و برای آنان دوره تربیت مشاوره‌ مذهبی برگزار نمود تا این افراد بر اساس تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) و معارف دینی اسلامی تربیت شوند.

دست داده افزود: گاهی مراد از مشاوره مذهبی این است که موضوع مورد نظر بین مشاور و مراجع یک امر یا یک موضوع مذهبی است. امروزه از جنبه های روان‌شناختی، تربیتی، اجتماعی، حقوقی، سیاسی و... تعداد فراوانی گرایش وجود دارد که در همه این زمینه‌ها و گرایش‌ها می‌توان مشاوره داد.  در مجموع به نظر می رسد از یک نظر مشاوره مذهبی به درخواست و یا ارائه مشاوره درخصوص مسائل دینی و مذهبی مربوط می‌شود.

در موارد زیادی افراد به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و راجع به مسائل مذهبی مشاوره می‌خواهند. باید توجه داشت شکل دیگری از مشاوره مذهبی وجود دارد که بر اساس آن موضوع مشاوره رأسا به امور مذهبی مربوط می‌شود. کسی که راجع به معتقدات دینی تزلزل فکری دارد و دچار شک و تردید است، شک و تردید خود را می‌تواند به کمک یک مشاور دینی برطرف نماید.

 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم در ادامه گفت: اگر دنبال ایجاد فضای مذهبی ـ معنوی در محیط مشاوره هستیم باید بررسی کنیم که چگونه می‌توان این فضا را ایجاد کرد؟ به نظر می رسد باید بیشتر به صورت غیرمستقیم این‌گونه مفاهیم را القاء کرد که این مهم در دانشگاه علوم پزشکی جهرم تحقق یافته و ما سعی داریم تا حد امکان از این فرایند در جهت ارائه هرچه بهتر مشاوره به دانشجویان استفاده کنیم. 

ارائه مشاوره‌های مذهبی وظیفه سنگینی است که امروزه کسی متکفل آن نیست. ما باید برای انجام این وظیفه خطیر تلاش مضاعف کنیم. طبعا هر کسی در این فضا وارد می‌شود  به عنوان انجام یک واجب نیتش را برای خدا خالص کند و تلاش برای تحقق این امور را هم یک عبادت بداند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.