یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹

مهدی بختیاری در گفتگو با مفدا؛

یک پزشک باید در ابعاد مختلف به صورت محدود، توانایی‌هایی داشته باشد تا هم درد جسمی و هم درد روحی را از بیماران دفع کند و هم تسکین‌بخش جوانب دیگر زندگی بیماران باشد

مهدی بختیاری

مهدی بختیاری از دانشجویان فعال فرهنگی مسئول واحد تخصصی کمیته دانشجویی مفدای لرستان، دبیر قبلی کانون فیلم و عکس دانشگاه و مسئول دبیرخانه دانشجویی هشتمین جشنواره فرهنگی کشور می‌باشد، گفتگویی صمیمانه وی با مفدا را در ذیل می‌خوانید:

مفدا: لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی حس کردید که پتانسیل انجام کار فرهنگی را دارید؟
مهدی بختیاری هستم ترم ٩ پزشکی ورودی بهمن ٩١
در واقع من از سوم ابتدایی در فضای فرهنگی و هنری مدارس حضور داشتم و هر ساله در مسابقات منطقه، شهرستان و استان قزوین شرکت می‌کردم، در چهارسال دبیرستان نیز هر سال در مسابقات  کشوری حضور داشتم، بنابراین پتانسیل انجام کارهای فرهنگی را از دوران مدرسه داشتم.
مفدا: دراین مسیر چه کسی شماراکمک کرد؟
در فعالیت‌های دانشگاهی عمدتاً کارشناسان فرهنگی دانشگاه در نشان دادن راه و مسیر انجام کارهای فرهنگی به بنده سهم به سزایی داشتند. و در ادامه دادن این فعالیت‌ها، دوستان و فعالان فرهنگی باعث تمرکز هر چه بیشتر واقدامات هرچه بهتر بنده شدند.
مفدا: با چه کاری شروع کردید؟
در دانشگاه از ترم دوم در کانون فیلم و عکس به عنوان دبیر این کانون فعالیت فرهنگی خودم را در دانشگاه به صورت رسمی آغاز کردم.
مفدا: تاکنون چه مسئولیت‌هایی داشته‌اید و الان چه مسئولیت‌هایی دارید ؟
از سال ٩٢ تا کنون
دبیر کانون فیلم و عکس (دو سال پیاپی)
نماینده کانون های فرهنگی دانشگاه در اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و نماینده کانون‌های فرهنگی در شورای فرهنگی دانشگاه
عضو شورای مرکزی مجمع فیلم و عکس وزارت بهداشت
مسئول روابط عمومی مجمع فیلم و عکس
عضو شورای مرکزی سازمان دانشجویان استان لرستان
دبیر کانون همیاران سلامت سازمان دانشجویان استان لرستان
دبیر اجرایی هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در بخش دانشجویی استان لرستان
را برعهده داشته‌ام و هم اکنون به عنوان مسئول واحد تخصصی کمیته دانشجویی مفدای لرستان مشغول به فعالیت هستم.


مفدا: فعالیت غیرفرهنگی هم دارید؟
بله-مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حضور پرشور و گسترده همه اقشار به خصوص جوانان در عرصه انتخابات و دعوت و تشویق هرچه بیشتر قشر جوان جامعه به حضوری تاریخی در انتخابات ریاست‌جمهوری، بنده و جمعی از دوستان در ستاد سلامت دکتر روحانی در استان لرستان مشغول به فعالیت جدی و مستمر شدیم و مسئولیت اجرای میتینگ‌های انتخاباتی ستاد را برعهده داشتیم.
مفدا: با وجود وظایفی که برعهده دارید، دچار افت تحصیلی نشده‌اید؟
 در صورتی که دانشجو برنامه‌ریزی داشته باشد می‌تواند به همه برنامه‌های خود برسد، من همواره به تک‌بعدی نبودن دانشجویان مخصوصا دانشجویان پزشکی اعتقاد شدید دارم و معتقدم یک پزشک باید در ابعاد مختلف به صورت محدود توانایی‌هایی داشته باشد تا هم درد جسمی و هم درد روحی را از بیماران دفع کند و هم تسکین‌بخش جوانب دیگر زندگی  بیماران باشد،
این رویا محقق نمی‌شود مگر با تواناییهای کار جمعی و ارتباط مستمر با بخش‌ها و اقشار مختلف در قالب فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی اثر بخش و مفید.
بحمدلله نه تنها تاکنون از درس خود برای انجام فعالیت های فرهنگی کم نکرده‌ام و افت تحصیلی برایم اتفاق نیفتاده است؛ بلکه در بسیاری از بهه های زمانی انگیزه و روحیه‌ام برای مطالعه دروس بیشتر شده است.
مفدا: در روزحدودا  چند ساعت مشغول به انجام فعالیت‌های غیردرسی هستید ؟
معمولا  بین  ١.٥ تا ٢ ساعت
البته، گاهی برای اجرای یک همایش یا برنامه خاص چندین ساعت  را صرف فعالیت‌های فرهنگی می‌کنم. ناگفته نماند، هرچه به سال‌های پایانی تحصیلی ام نزدیک می‌شوم از میزان فعالیت‌هایم کم می‌کنم.
مفدا: روابط شما با سایر تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی چگونه است؟ برای پیشرفت و تعالی فعالیت‌های این حوزه‌ها، چه پیشنهادی دارید؟

من با تمامی افراد در تشکل‌ها و کانون‌ها تعامل دارم و به نظرم کنار گذاشتن اختلافات و تأکید بر نقاط مشترک اعتقادی می‌تواند به ارتقای فرهنگی در سطح دانشگاه منجر شود.
یک دانشجوی مؤمن و انقلابی باید در همه مسائل مهم جامعه که مردم با آن درگیر هستند، اعم از سیاسی  اعتقادی و...  با اطلاع کافی و مطالعه  مناسب جهت‌گیری نماید و نمی‌تواند خود را فارغ از مسائل جامعه تصور کند. و همیشه مهمترین اتفاقات کشور با حضور دانشجویان به عنوان قشر تحصیل کرده و فعال و تأثیرگذرار جامعه بوده است مانند انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و سایر برهه‌های مهم تاریخی کشور.
دانشجویان باید کار گروهی، توان مدیریت بخش‌های کوچک و بزرگ و توان برقراری ارتباط موثر با سایر افراد را یاد بگیریند.

مفدا: مهمترین مسئله دانشگاه خود را چه می‌دانید؟

 متاسفانه مهمترین مسئله‌ای که همه بخش‌های دانشگاه  را تحت تأثیر  قرار داده است ، عدم توزیع بودجه‌های اختصاص یافته  به بخش‌های مختلف دانشگاه است، که زیر مجوعه‌های فرهنگی و دانشجویی را نیز از تاثیرات مخرب خود بی‌نصیب نگذاشته است.امیدوارم با مدیریت صحیح منابع و بودجه‌های دانشگاه بسیاری از مشکلات حوزه فرهنگی و رفاهی مرتفع شوند

مفدا: چطور از حضور در این عرصه خسته نمی‌شوید؟

اگر به این فعالیت‌ها علاقه داشته باشید و به تأثیرات مثبتشان را در زندگی آینده‌تان  باور کنید، هیچگاه خسته نمی‌شوید.

مفدا: به نظر شما صدمات این گونه فعالیت‌ها چیست؟

اگر دانشجو بازیجه سیاسی کاری‌های گروه‌های مختلف شود آسیب می‌بیند و به نظرم مهمترین آسیب اینگونه فعالیت هاست، همچنین اگر باعث افت تحصیلی دانشجو شود، مسیر اشتباهی طی شده است چراکه اولویت دانشجویان باید تحصیل باشد.

مفدا: در پایان انتظار شما از مسئولین چیست؟
 انتظار ما این است که دانشجویان را باور کنند و تجارب خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند تا دانشجویان امروز، مدیران توانای  فردا باشند همچنین برای حضور پررنگ تر دانشجویان در عرصه‌های فرهنگی و اجرایی دانشگاه، مسیر را هموارتر کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.