چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸

گفتگوی اختصاصی با حسن واعظی:

اگر عاشق قرآن باشید برای انس با آن فرصت کافی خواهید داشت

واعظی سبزوار

نفر نخست رشته”کانال و شبکه‌های اجتماعی” بخش فناوری بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با معرفی کانالی که به خاطر موفق به کسب رتبه نخست جشنواره شده است‏، گفت: اگر عاشق قرآن باشید‏، آنقدر زمان پیدا می کنید که با آیات و آموزه های نورانی آن انس داشته باشید.

حسن واعظی، دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار است که در بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت موفق به کسب مقام نخست رشته کانال و شبکه های مجازی بخش فناوری شده است.
در حاشیه دومین روز برگزاری جشنواره، با وی به گفت و گو نشستیم.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می خوانید؛
مفدا: لطفاً خودتان را معرفی کنید و از نحوه آشناییتان با قرآن و علاقمندی به آموزه‌های قرآنی بگویید.

 متولد سال ۷۱ در شهر مشهد و دانشجوی ترم هشتم رشته پزشکی هستم. از اواخر دوران دبستان و اوایل دوره راهنمایی پدرم مرا به فراگیری و حفظ قرآن کریم توصیه می‌کرد‎؛ البته آن موقع دلیل حفظ قرآن و چرایی آن را درک نمی کردم تا آنکه حفظ قرآن را در مسجد گوهر شاد زیر نظر استادان این مسجد آغاز کردم و به لطف خداوند اکنون حافظ بیش از ۵ جز قرآن کریم هستم و همین مقدار نیز تاثیر زیادی در زندگیم گذاشت و پایه ای برای آشنایی من در سال های بعد شد تا بتوانم بیشتر در فضای قرآنی کار کنم  و در رشته های ترتیل، حفظ و ... کسب رتبه کنم.

در زمانی که ترتیل را در کلاس درس استادان فرا می گرفتم تاکید زیادی روی ترتیل استاد منشاوی داشتند و اینگونه  با تلاوت ترتیل استاد منشاوی آشنا شدم؛ آشنایی با ترتیل ایشان از کودکی باعث شد که بتوانم ترتیل را به سبک ایشان بخوانم؛ پس از آن تشویق شدم تا در تلاوت نیز سبک استاد منشاوی را پیشه کنم. به خاطر دارم روزی یکی از تلاوت های ایشان را گوش می کردم؛ آغاز و پایان آیات را همان گونه که من انتظار داشتم تلاوت می کردند و آنجا بود که صوت و علاقه ایشان در دلم رخنه کرد.
صدای خوبی نداشتم اما لحن ایشان را به خوبی فرا گرفتم و اکنون نمی توانم روزم را بی آنکه به تلاوت استاد منشاوی گوش فرا دهم سپری کنم

مفدا: با جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت چگونه آشنا شدید و چند دوره در این جشنواره شرکت کرده است؟

از سال ۹۴ با جشنواره آشنایی دارم؛ در آن دوره در رشته حفظ ۵  و همچنین رشته ترجمه و مفردات قرآنی شرکت کردم؛ در آن دوره در حفظ ۵ جزء موفق به کسب مقام دانشگاهی شدم و در رشته ترجمه و مقام قرآنی آن دوره نیز مقام دوم کشوری را کسب کردم و پس از آن نیز در جشنواره شرکت داشته ام و این دوره نیز توفیق حضور در جشنواره را داشتم که به لطف خداوند مقام نخست رشته شبکه های مجازی را کسب کردم.

مفدا: کمی از کانالی که بواسطه آن موفق به کسب مقام اول جشنواره شده اید‏، بگویید.

کانالی که بخاطر آن موفق به کسب رتبه نخست شبکه های مجازی جشنواره امنیتی شدم، کانال  استاد محمد صدیق منشاوی که اکنون بزرگترین کانال تخصصی ایشان در تلگرام است بیش از ۴ هزار عضو دارد.
کانال را سال ۹۵ پس از آزمون علوم پایه راه اندازی کردم؛ در فرصت تعطیلی پس از آزمون به این فکر کردم که راه اندازی کانالی درباره استاد منشاوی و تلاوت های ایشان می تواند، ادای دینی به این استاد باشد که کمتر به وی و زندگیش پرداخته شده و از طرفی می تواند به مرتلان و علاقمندان به فراگیری قرآن کمک شایانی کند.
تلاوت های استاد، تحلیل این تلاوت، مطالب تخصصی در خصوص قرائت ترتیل، تهیه کلیپ و ... از جمله مواردی است که در این کانال به مخاطبان ارائه می شود. تحلیل ها بیشتر به قلم استادان قرآنی است و البته گاهی نیز تحلیل های خودم را از تلاوت های ایشان در کانال قرار می دهم؛ در کنار این موارد به مواردی چون زندگی ایشان نیز در کانال پرداخته می شود. همه این موارد باعث شده است تا این کانال در سطح کشوری شناخته شود و حتی مخاطبانی از برخی کشورها نظیر آذربایجان و عراق دارد.

تاکنون نیز بازخوردهای فراوانی پس از راه اندازی کانال گرفتم که بیشتر بر تشکر و درخواست تلاوت متکی است و نکته جالب افزایش این بازخوردها در ماه مبارک رمضان است.

مفدا: چگونه ببین تحصیلات و توجه و اهتمام به قرآن کریم توازن برقرار می کنید؟
اگر عاشق قرآن باشید آنقدر زمان پیدا می کنید که با آیات و آموزه های نورانی آن انس داشته باشید. زمان هایی مانند قبل از خواب یا زمان هایی که در حال طی کردن مسیری هستم فرصت مناسبی برای شنیدن آیات تلاوت شده قرآن توسط استادان و حتی تهیه یا ویرایش کلیپ برای کانال است‎؛ اگر کسی عاشق قرآن باشد مطمئن باشید فرصت مناسب برای پرداختن به قرآن را پیدا خواهد کرد.


مفدا: این دوره از جشنواره را چگونه می بینید؟
 جشنواره بیست و دوم به لحاظ کمی و کیفی از سطح خوبی برخوردار است و دانشگاه شیراز به عنوان یکی از دانشگاه های سرآمد وزارت بهداشت در امور قرآنی میزبانی شایسته ای داشته است و خداروشکر همه چیز به خوبی پیش می رود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.