چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷

پایان بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهدشت/ شیراز دانشگاه برتر بیست و دومین دوره

اختتامیه

بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، امروز، ۲۸ تیرماه با معرفی و قدردانی از برگزیدگان رشته‌های بخش شفاهی در تالار حافظیه شیراز به کار خود پایان داد.

به گزارش مفدا، در ابتدای مراسم اختتامیه نهایی این دوره، سرود ملی کشورمان در سالن طنین‌انداز شد و پس از آن سیدمصطفی حسینی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و قاری بین‌المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.

.

در ادامه مراسم مجید یراق بافان، مجری این مراسم بر روی سن تالار حافظ شیراز حضور یافت و پس از آنکه حال و هوایی کربلایی به مراسم داد و فضای حاکم بر تالار را برای شنوندگان رادیو قرآن به تصویر کشید، از دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت برای ایراد سخنرانی دعوت کرد .

هر چقدر در راستای ترویج قرآن تلاش کنیم کافی نیست

در ادامه این مراسم دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رئیس بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اهمیت قرآن به مثابه یک نسخه شفابخش، گفت:  قرآن یک نسخه شفابخش زندگی دنیوی و اخروی برای انسان‌ها است و  داشتن قرآن این کتاب آسمانی نعمتی از جانب خداست، اما متاسفانه چه در جهان اسلام و چه در کشورمان این کتاب آسمانی مهجور است، چراکه اگر درک درستی از معارف قرآنی بود و اگر روح و جسم ما با قرآن عجین شده بود، شاهد تفرقه و خونریزی‌هایی که در جهان اسلام به نام دین و قرآن می شود، نبودیم. در قرآن توصیه به وحدت و تاکید بر یکپارچگی مسلمین وجود دارد، اما علی‌رغم این توصیه‌های قرآنی شاهد بیشترین تفرقه در میان مسلمین هستیم

.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت انس با قرآن را برای اصلاح جامعه ضروری دانست و گفت: قرآن می‌تواند جامعه مسلمین را به یک مجموعه بسیار پیشرفته در مسائل دنیوی و اخروی تبدیل کند، اما متاسفانه با اینکه ادعای اسلام داریم، از این کتاب آسمانی دور هستیم. اگر با قرآن مانوس و نزدیک بودیم آنقدر دروغ، تخریب، بداخلاقی و تهمت در جامعه وجود نداشت.

رئیس بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رهبری جنبش قرآنی در کشور و نقش تاثیرگذار مقام معظم رهبری در این حوزه گفت: خوشبختانه با درایت مقام معظم رهبری از ۵۰ سال گذشته مردم با قرآن انس بیشتری گرفته‌اند و مقام معظم رهبری این جنبش پنجاه ساله را مدیریت کرده‌اند و از همان ابتدای مبارزه بر نقش قرآن و جنبش قرآنی تاکید داشته‌اند.

فراهانی توجه به قرآن و آموزه‌های دینی از سوی مردم و مسئولان را، راهی برای حل مشکلات جامعه عنوان کرد و گفت: توجه به قرآن کمک بزرگی در سیاست خارجی کشور، حکمرانی، اداره کشور و توسعه اخلاق فردی، اجتماعی و خانوادگی مردم دارد. رهبر معظم انقلاب طی سخنانی تاکید داشته‌اند، کاری که قرآنی‌ها، در جمهوری اسلامی انجام می‌دهند یک کار راهبردی است و اگر فرهنگ را زیربنای کشور بدانیم و قرآن را محور توسعه فرهنگی قلمداد کنیم، آن‌وقت متوجه خواهیم شد که نقش و جایگاه قرآن مهم و تعیین‌کننده است.

جشنواره؛ دریچه‌ای است به سوی قرآن

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، با اشاره به برگزاری و تداوم جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره تفریحی و تفننی نیست، بلکه این جشنواره دریچه‌ای است به سوی قرآن و پنجره‌ای است که همه دانشگاهیان وزارت بهداشت از آن وارد شده و با قرآن انس می‌گیرند.

وی مشارکت ۵۰ هزار نفری دانشگاهیان وزارت بهداشت اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در جشنواره بیست و دوم را تحسین برانگیز دانست و بیان داشت: خوشبختانه از  حدود ۶۰۰ هزار نفر خانواده سلامت کشور حدود ۵۰ هزار نفر در جشنواره مشارکت کردند، یعنی از هر ۱۲ نفر یک نفر در این رویداد بزرگ قرآنی شرکت کرده‌اند که جای بسی خوشحالی و امیدواری است.

فراهانی با اشاره به عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حوزه قرآنی و تلاش‌های صورت گرفته در ۴ سال گذشته، اظهار داشت: علی رغم اینکه تلاش‌های وافری در دولت تدبیر و امید برای نهادینه شدن قرآن انجام شده است، اما نمی‌توان در این مورد احساس رضایت کرد چراکه بحث‌های زیرساختی، تبلیغی و ترویجی در حوزه قرآن باید بیش از پیش در میان جامعه بهداشت و درمان کشور توسعه یابد. این عدم رضایت از کارهای انجام شده در خصوص قرآن به این خاطر است که در حدود ۳۰ سال گذشته با توجه به اینکه تشکیلاتی را برای ترویج و فعالیت قرآن در مشهد تشکیل داده بودم، مقام معظم رهبری در آن سال در خصوص کار قرآنی فرمودند هر چه در جهت ترویج قرآنی تلاش کنید کافی نیست. این جمله مقام معظم رهبری یعنی هرچه در راه قرآن تلاش کنیم، کم است و نباید به تلاش‌های صورت گرفته اکتفا کنیم.

راه اصلاح جامعه و راه تعالی فرهنگی از مسیر فعالیت‌های قرآنی می‌گذرد

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برنامه‌های آموزشی و ترویجی قرآن را بسیار مهم قلمداد کرد و بیان داشت: بعد از گذشت ۳۸ سال از پایه‌گذاری انقلاب اسلامی متاسفانه آموزش‌ها در حوزه قرآن جامع و علمی نیست و به دلیل همین خلاء برنامه‌های مناسب آموزشی‏، باید کارهای جدی در این حوزه صورت بگیرد، از این رو درصدد هستیم سال آینده بسته آموزشی قرآنی جامعی را برای مخاطبین جامعه سلامت کشور ارائه دهیم تا قدمی در راستای توسعه فعالیت‌های قرآنی در مجموعه وزارت بهداشت باشد.

فراهانی خطاب به شرکت کنندگان بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت گفت: راه اصلاح جامعه و راه تعالی فرهنگی از مسیر فعالیت‌های قرآنی می‌گذرد از این رو دست اندرکاران قرآنی علوم پزشکی کشور باید افراد زیادی را جذب فعالیت‌های قرآنی در فضای دانشگاهی کنند.

وی تأکید کرد: شما اهالی قرآن باید قدر خود را بدانید چراکه رسالت و وظیفه شما بزرگتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. همه جامعه قرآنی وزارت بهداشت می‌باید در راه تعالی فعالیت‌های قرآنی از هیچ کوششی دریغ نکنند و در این راستا شما دانشگاهیان دو وظیفه مهم بر عهده دارید که می‌توان به تقویت و ایجاد کانون‌ها و انجمن‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها اشاره کرد، که در این راستا یاری دهنده باید دولت باشید و کار را به دست خودتان بگیرید.

جذب غیر مستقیم؛ بهترین راه جذب جوانان به فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی است

رئیس بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، بهترین راه جذب جوانان به فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی را جذب غیر مستقیم جامعه دانشگاهی به آموزه های قرآنی و دینی دانست و گفت : شما دانشگاهیان باید افراد مختلف را نه از روی اجبار و اعمال دستوری بلکه از طریق رفتار و کردار مناسب و محبت آمیز به قرآن دعوت کنید.

فراهانی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران قرآنی در ستاد وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به واسطه میزبانی شایسته و در حد شان و منزلت قرآن گفت: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه فرهنگی و قرآنی در چند سال اخیر بسیار خوب و رضایت بخش بوده است.

در ادامه کلیپی از مراحل مختلف جشنواره برای حاضران به نمایش در آمد و سپس  برگزیدگان رشته های حفظ و ترتیل آقایان اعلام و از آنان قدردانی شد.

اجرای تئاتر«فرات خون» به کارگردانی احسان ملکی از کارشناسان فرهنگی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، نویسندگی مسعود شاه‌کرمی و بازیگری تعدادی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی تهران، البرز، ایران و شهید بهشتی برنامه بعدی این مراسم بود که  با استقبال حاضران روبرو شد.

قدردانی از برگزیدگان رشته قرائت تحقیق و مدیحه‌سرایی آقایان برنامه بعدی آیین اختتامیه نهایی جشنواره بود و در ادامه نیز از نفرات اول تا سوم رشته قرائت در بخش بانوان تجلیل به عمل آمد.

در بخش دیگری از این مراسم، پرچم جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان میزبان دوره بعد جشنواره تحویل داده شد.

دانشگاه شیراز رتبه برتر دوره بیست و دوم جشنواره

 پس از اعلام اسامی برگزیدگان بخش شفاهی جشنواره، این بار نوبت به اعلام اسامی پنج دانشگاه برتر جشنواره رسید که در این بخش دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شد با کسب ۴۳۲ امتیاز، رتبه اول را به خود اختصاص دهد. در این بخش دانشگاه‌های علوم پزشکی کاشان، تبریز، اصفهان و اراک به ترتیب موفق به کسب رتبه های دو تا پنجم جشنواره شدند.

در این مراسم همچنین دکتر اسماعیل آذر‏، استاد سرشناس ادبیات برای دقایقی به بیان مواردی در خصوص جایگاه آموزه های قرآنی در شعر شاعران ایرانی پرداخت که مورد استقبال حاضران در سالن قرار گرفت.

اجرای گروه تواشیح محمدرسول الله(ص) بخش دیگری از برنامه‌های مراسم اختتامیه بیست  و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت بود. این گروه به اجرای قطعه «ملکا ذکر تو گویم» و «اسماءالحسنی» پرداخت.

در این مراسم حامد شاکرنژاد، قاری برجسته کشورمان در لحظات نزدیک به اذان ظهر به افق شیراز به تلاوت آیاتی از قرآن مجید پرداخت و این تلاوت زیبا و دلنشین شور دوباره ای به تالار حافظ و حاضران در آن بخشید.

پس از آن نیز پرچم بارگاه ملکوتی حضرت علی‌(ع) و حرم امام حسین(ع) از روز ابتدایی مسابقات در سالن محل برگزاری مراسم های اختتامیه برافراشته بود، به پاس میزبانی شایسته دانشگاه علوم پزشکی شیراز از بیست و دومین دوره جشنواره و نیز کسب رتبه اول این دانشگاه به دکتر محمدهادی ایمانیه رییس این دانشگاه اهداء شد.

بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با حضور بیش از هزار نفر از بیست و پنجم تیرماه به مدت ۴ روز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

دوره بعدی این جشنواره سال آینده به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.