سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) به مرحله پی‌ریزی و نصب ستون‌ها رسید

کربلا

مسئول نظارت پروژه توسعه حرم امام حسین(ع) با اشاره به چالش‌ بالا بودن آب زیرسطحی ‌زمین کربلا از اجرای یک تکنیک پیشرفته و کم نظیر مهندسی در پی‌ریزی،‌ ساخت و نصب ستون‌های این طرح خبر داد.

به گزارش مفدا، حسن دانشمندی با بیان اینکه فاز اول طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) مزین بنام صحن عقیله بنی‌هاشم‌(س) در زمینی به مساحت ۵.۵هکتار در حال اجراست، گفت: مشکل عمده ما در اجرای این طرح، بالا بودن آب زیر زمینی است به شکلی که در ۲.۵ تا ۳ متری زیر سطح کربلا به سطح آب تثبیت شده بر می‌خوریم.

وی افزود: این چالش فنی ما را بر آن داشت که از تکنیک‌ها و ابزار خاصی استفاده کنیم که در جهان کم‌نظیر است.

دانشمندی ادامه داد: نخستین تمهیدی که توسط متخصصان داخلی اندیشیده شد، اجرای یک دیوار آب‌بند برای جلوگیری از نفوذ آب به محدوده پروژه بود.

وی تصریح کرد: تصمیم گرفته شد اطراف کل پروژه، دیواری به عمق ۴۰ و عرض یک متر جهت جلوگیری از ورود آب احداث شود.

دانشمندی گفت: این دیوار با استفاده از دستگاه‌های «هیدروفرز» با ۷۵درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل طولانی شدن عملیات اجرایی دیوار آب‌بند، این تهدید وجود داشت که عملیات گودبرداری و خاک برداری با تاخیر مواجه ‌شود بنابراین تصمیم گرفته شد بخشی از سازه‌ها به صورت بالا به پائین یعنی بدون خاک‌برداری اجرا و پس از تکمیل سقف اول، عملیات خاک‌برداری طبقات زیرین انجام شود.

مسئول نظارت پروژه توسعه حرم امام حسین(ع))  افزود: هم اکنون با همت متخصصان ایرانی، ستون‌های پیش ساخته در داخل زمین نصب می‌شوند تا بعدا روی آنها سقف اجرا شد.پس از اجرای طبقه همکف، نسبت به خاک‌برداری زیر و ساخت طبقات رو به صورت همزمان اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: همچنین به دلیل بالا بودن آب زیرسطحی،  با مشکل «بَر کَنِش آب» در اجرای ستون‌های پیش ساخته مواجه بودیم که این مساله استفاده از شمع‌های کششی در پروژه را گریز ناپذیر می‌کرد.

دانشمندی گفت: بنابراین متخصصان ستاد بازسازی عتبات از ستون‌های ویژه‌ای در اجرای این طرح استفاده می‌کنند.

به گفته وی، این ستون‌ها شامل دو قسمت است؛ بخشی از آن به‌صورت «شمع در جاریز» و بخش دیگری که ستون‌های اصلی سازه و ساختمان را تشکیل می دهند، به صورت پیش ساخته بوده که به هم متصل و نصب می‌شوند.

وی اظهار کرد: اتصال این دو بخش که هم به‌صورت در جا ریز و هم به صورت پیش ساخته می‌باشد، از نظر فنی، عملیاتی بسیار پیچیده محسوب می‌شود که با همت کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات به‌صورت شبانه روزی در حال اجراست.

مسئول نظارت پروژه صحن عقیله بنی هاشم(س)  با بیان اینکه طرح توسعه حرم امام حسین(ع) در۴طبقه طراحی شده است که دوطبقه از آن زیر زمین قرار داد افزود: طراحی کلی پروژه به‌گونه‌ای می‌باشد که ارتفاع آن از ارتفاع حرم مطهر بالاتر نباشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.