سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵

مسئول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار مفدا؛ 

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، پیشقدم در بازدید از اردوهای جهادی

الوانی

مجتبی الوانی ضمن اشاره به اجابت دعوت دکتر شیخیان در بازدید از اردوهای جهادی، از برگزاری این اردو در شهریورماه امسال خبر داد، وی منطقه‌ی احتمالی اعزام را مناطق محروم سپیددشت برشمرد.

مجتبی الوانی عضو فعال بسیج دانشجویی، مسئول واحد جهادی بسیج دانشجویی و دانشجوی ترم هشتم پزشکی است، وی از سال ۱۳۹۴ در عرصه‌ی خدمت‌رسانی به مناطق محروم فعالیت دارد، خبرنگار مفدا گفتگویی با او انجام داده است که می‌خوانیم:
لطفاً خودتان را معرفی کنید.
مجتبی الوانی هستم، دانشجوی ترم هشتم پزشکی، از سال ۹۴ توفیق حضور در عرصه‌ی خدمت‌رسانی به مناطق محروم را پیدا کردم و این مسئولیت بر عهده بنده گذاشته شد.
هدف شما از پذیرش این مسئولیت چیست؟
همانطور که امام خمینی (ره) می‌فرمایند: انقلاب ما انقلاب مستضعفان است، بنابراین اگر کوتاهی‌هایی در حق این قشر مؤمن و انقلابی که ستون انقلاب به شمار می‌آیند صورت گرفته از وظایف ما دانشجویان این است که در مقام مطالبه‌گری از مسئولین برآمده و خود نیز پیشگام خدمت‌رسانی به آنها باشیم.
اردوی جهادی برای دانشجوهای دانشگاه چه فوایدی را به دنبال دارد؟
ما با حضورمان در مناطق محروم بیشتر از اینکه به دیگران خدمت کنیم باعث خودسازی خود در زمینه‌های معنوی، روحی، اجتماعی و دیگر زمینه‌ها خواهیم شد. به عنوان مثال با رفتن به مناطق محروم می‌فهمیم که خیلی از نعمت‌هایی که ما به آنها بی توجهیم، آرزوی آن مردم است. نعمتی مثل آب سالم خوردن، ارتباط مخابراتی آسان و بی‌دغدغه، نیازهای اولیه بهداشتی و ...
چه خدماتی به مردم مناطق محروم ارائه می‌دهید؟
ما در آن جا به تک‌تک خانه‌های روستاییان رفته و از نزدیک با مشکلات و درد و دل‌های آنان آشنا می‌شویم. در آنجا به این عزیزان آموزش بهداشت دهان و دندان، آموزش شیوه پیشگیری از بیماری‌های عفونی مثل تب مالت، سل، آموزش بهداشت زنان و خانواده، آموزش تغذیه صحیح و دیگر آموزش‌های لازم داده می‌شود، اقدام بعدی شناسایی بیماران با غربالگری فشارخون، قند خون و دیگر اقدامات تشخیصی است. بیماران شناسایی شده به پزشکان متخصصی که در دو روز آخر به اردو تشریف خواهند آورد (در قالب بیمارستان ثابت که با همکاری بسیج جامعه ی پزشکی محقق می‌شود.) ارجاع داده می‌شوند. در ضمن اقدامات دندانپزشکی توسط دندانپزشکان محترم و نیز اقدامات تشخیصی مثل سونوگرافی و نیز اکوکاردیوگرافی به صورت رایگان انجام خواهد گرفت.
در این سفر ان‌شاءالله دو روحانی جهت انجام اقدامات فرهنگی مورد نیاز روستاییان نیز ما را همراهی خواهند کرد.
تا الان چند نفر برای اردوی جهادی ثبت نام کردند؟
تعداد ثبت‌نام کنندگان بیشتر از ۱۲۰ نفر بوده است و ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد که کسی از ثبت نامی‌ها را به دلیل کمبود ظرفیت اعزامی، حذف نکنیم.
برگزاری اردو به چه صورت هست؟ آیا تاریخ و مکان برگزاری اردو مشخص شده؟  
این اردو با دانشگاه لرستان مشترک برگزار خواهد شد. دوستانمان در دانشگاه لرستان در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، دامپروری، اشتغال‌زایی به فعالیت می‌پردازند.
در این اردوه، کانون جهادی دانشگاه نیز با ما همکاری می‌کنند.
تاریخ اردو ان‌شاءالله از نهم تا چهاردهم شهریور است و منطقه‌ی احتمالی، مناطق محروم سپیددشت است.
صحبتی هست که بخواهید به مسئولین دانشگاه بگویید؟  
ما از مسئولین محترم دانشگاه درخواست داریم که آنها نیز در بین دانشجویان حضور پیدا کنند چون اولاً وظیفه‌ی آنهاست که از این مناطق بازدید کنند و نتیجه‌ی اقدامات خود را از نزدیک در دورافتاده‌ترین مناطق استان مشاهده کنند، در ثانی با حضورشان باعث دلگرمی شرکت‌کنندگان شوند.  
در گذشته دو بار از رئیس دانشگاه و معاونین ایشان جهت بازدید از اردو دعوت کردیم ولی به غیر از معاون فرهنگی دانشجویی دکتر علی شیخیان هیچ‌کدام متأسفانه حضور پیدا نکردند.
آیا فقط افرادی که عضو بسیج هستند می‌توانند در اردوی جهادی شرکت کنند؟  
خیر. همه‌ی دانشجویان می‌توانند شرکت کنند.
 تا الان هیچ دانشجویی را به خاطر ظاهرش، گرایش سیاسیش و دیگر موارد این‌چنینی از حضور در اردو بازنداشته‌ایم و بنده از تک‌تک دانشجویان گرامی و ارجمند خواهشمندم خود را از این فرصت انسان‌سازی، خودسازی و خدمت‌رسانی محروم نکنند و در کنار ما حضور داشته باشند.
محمدحسین حسنوند خبرنگار افتخاری مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.