چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶

توسط انجمن های علمی دانشکده پزشکی بندرعباس صورت گرفت؛

کمپین نه به هپاتیت در شهرستان بندرعباس

مسجد

28جولای مصادف با ششم مردادماه به عنوان روز جهانی "هپاتیت" به افتخار سال روز تولد برنده جایزه نوبل "پروفسور ساموئل باروخ بلومبرگ"؛ کاشف ویروس هپاتیت B انتخاب شده است تا فرصتی برای آگاهی، ارتقای دانش و حفاظت از کبد به عنوان یکی از اعضای حیاتی بدن باشد. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، «هپاتیت را حذف کن» است و هدف از آن حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۱۰ شمسی) می باشد.

28جولای مصادف با ششم مردادماه به عنوان روز جهانی "هپاتیت" به افتخار سال روز تولد برنده جایزه نوبل "پروفسور ساموئل باروخ بلومبرگ"؛ کاشف ویروس هپاتیت B  انتخاب شده است تا فرصتی برای آگاهی، ارتقای دانش و حفاظت از کبد به عنوان یکی از اعضای حیاتی بدن باشد. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، «هپاتیت را حذف کن» است و هدف از آن حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۱۰ شمسی) می باشد.

بدین مناسبت مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری به عنوان عضو رسمی شبکه هپاتیت ایران (تنها نماینده رسمی اتحاد جهانی هپاتیت (WHO)  ) به همراه انجمن های علمی دانشکده پزشکی بندرعباس در روز جهانی هپاتیت همگام با سراسر کشور در راستای حذف بیماری هپاتیت اقدام به برگزاری کمپین های دانشجویی بیماری های هپاتیت ویروسی نمود.

 بدین منظور سه تیم دانشجویی 5 نفره از بین دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس تشکیل و طی روزهای 8 و 9 مرداد ماه در مراکز خرید شهر بندرعباس (سیتی سنتر و نخیل سنتر) و مساجد محله سورو (حسن و توفیقی) از ساعت 18 الی 21  با توزیع بروشور های آموزشی و آموزش چهره به چهره، به اطلاع رسانی در مورد انواع بیماری هپاتیت پرداختند و موارد مشکوک به ابتلاء، جهت انجام آزمایشات رایگان (هپاتیت بی  و سی ) به آزمایشگاه همکار در این طرح ارجاع داده شدند.

امید است بتوان با بالابردن سطح علمی عمومی افراد جامعه در مورد هپاتیت و تشخیص و درمان آن، به هدف ریشه کنی هپاتیت تا سال 2030 دست پیدا نماییم .

27 نفر از اعضای انجمن های های علمی دانشکده پزشکی به مناسبت روز جهانی هپاتیت (28 جولای) در صدد برپایی این کمپین شدند.

زمان برگزاری کمپین هشتم و نهم مرداد ماه و مکان آن در چند نقطه از شهر پیش بینی شد که نهایتاً سه نقطه از شهر براساس امتیاز دهی به ویژگی های موجود انتخاب شد. همچنین به منظور آموزش و توجیه اعضای کمپین از روند برگزاری و غربالگری، کارگاه فشرده توسط دکتر داودیان عضو هیئت علمی و رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی برگزار شد.

کمپ شماره 1 در مرکز تجاری نخیل، کمپ شماره 2 در مرکز تجاری سیتی سنتر و کمپ شماره 3 در مسجد توفیقی سورو برپاشد که همشهریان استقبال بسیار خوبی از این پروژه داشتند.

 در مجموع دو روز برگزاری کمپین تعداد زیادی از همشهریان به کمپین مراجعه کردند که 456 نفر فرم مربطه را پر کردند و 50 نفر از آنان براساس پرسشنامه استاندارد از پیش تهیه شده جز افراد پرخطر شناسایی شدند.

گفتنی است؛ برای افراد پر خطر به منظور انجام آزمایش های تشخیصی نامه ارجاع به آزمایشگاه داده شد. در این پروژه، آزمایشگاه دکتر خرمی با ما همکاری لازم را داشتند و تمامی آزمایشات لازم برای افراد پرخطر به صورت رایگان انجام شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.