یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵

دکتر سالاری مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه در گفتگو با مفدا؛

رعایت حقوق، آزادی اندیشه و عقاید و محدود نکردن فعالیت‌های مطبوعاتی دانشجویان، یک اصل است

دکتر سالاری

در حوزه نشریات دانشجویی باید هم حریم آزادی فکر و عقیده حفظ شود هم از نشر مطالب غیرصحیح، غیرمستند، اکاذیب و تشویش غیرواقعی اذهان عمومی جلوگیری به‌عمل آید.

دکتر رضا سالاری پزشک عمومی و مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه می‌باشد، مفدا با وی گفتگویی انجام داده است، که می‌خوانیم:

مفدا: خودتان را بیشتر معرفی کنید.

رضا سالاری هستم فارغ‌التحصیل رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و سه سال اول تحصیلی پزشکی در کشور رومانی (سال ۱۳۶۲) تحصیل کرده‌ام.

مفدا: لطفاً کمی از سوابق خود را شرح دهید.

۲۶ سال است که به عنوان پزشک وکارمند رسمی درجاهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی خدمت می‌کنم، بیشترخدماتم در بهداشت و درمان بوده است البته همواره درکنار فعالیت‌های پزشکی، چه به صورت رسمی و چه غیررسمی و غیراداری، فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی داشته‌ام.

به مدت ۱۰ سال درمراکز بهداشتی درمانی شهرستان‌های کوهدشت، نورآباد، خرم آباد هم به عنوان پزشک و هم مسئول مراکز فعالیت نموده‌ام. یک سال به عنوان پزشک درمانگر بیماری سل، بیماران مبتلا به بیماری عفونی سل از شهرستان‌های خرم‌آباد، کوهدشت، نورآباد، پلدختر، الشتر را در مرکز بیماری‌های ریوی خرم‌آباد با همکاری آزمایشگاه، شناسایی و درمان می‌کردم که با تشکیل پرونده به مدت ۶ ماه تا یک سال، تا بهبودی کامل، درمان و مراقبت می‌شدند.

یک سال درعرصه سلامت شاغلین به عنوان پزشک طب‌کار مرکز بهداشت شهرستان و تأمین اجتماعی خرم‌آباد فعالیت نموده‌ام. ویزیت شاغلین وکارگران کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی شهرستان خرم آباد را انجام می‌دادم سلامت جسمانی آن‌ها را بررسی و درصورت نیاز، جهت درمان به مراکزدرمانی ارجاع می‌دادم وآموزش‌های موردنیاز به کارفرمایان و شاغلین داده می‌شد.

- درزمانی‌که رویکرد وزارت بهداشت به سمت پیشگیری ازبیماری‌های غیرواگیر قرارگرفت و عزم جدی مسئولان کشور درانجام اقدامات موثر در کاهش بیماری‌های غیرواگیر و عوارض ناشی ازآن‌ها صورت گرفت ازهمان ابتدای ادغام بیماری‌های غیرواگیر در سیستم بهداشت  و درمان، مسئولیت مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان و معاونت بهداشتی دانشگاه را به‌ عهده گرفتم و به مدت ۵ سال دراین حوزه پرکار و پرچالش فعالیت نمودم و در استقراربرنامه‌های پیشگیری و مراقبت جمعیت‌های درمعرض بیماری‌های غیرواگیر، دردانشگاه با همکاری سایرهمکاران دراستان و شهرستان‌ها فعالیت جدی نمودم تا شاهد تغییرات مثبت درشاخص‌های سلامتی در پیشگیری ازبیماری‌های قلب وعروق، دیابت وفشارخون، سرطان، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های ژنتیکی مثل تالاسمی و فنیل کتونوری وفاویسم و... و. و بیماری‌های مادرزادی کم‌کاری مادرزادی تیرویید، بیماری‌های تغذیه‌ای، پیشگیری ازحوادث و اصلاح ساختارها و بسترها و تغییرعادات وفرهنگ‌ها دراین زمینه بوده‌ایم وتاحدود زیادی آگاهی مردم از این بیماری‌ها و تغییرشیوه زندگی ارتقاء یافته است. واین مراقبت‌ها همچنان درسیستم بهداشتی‌درمانی کشور و استان استمرار دارد.  

- به مدت ۴ سال به عنوان معاون اجرایی مرکزبهداشت استان و معاونت بهداشتی دانشگاه خدمت نموده‌ام. درهدایت و مدیریت خدمات، تقویت و اصلاح زیرساخت‌های نیروی انسانی و امکانات و اعتبارات و تجهیزات و پشتیبانی از برنامه‌ها و پروژه ها و بهبودکیفیت ارائه خدمات بهداشتی‌درمانی وکمک به توانمندسازی و روزآمدکردن نیروی انسانی، جلب همکاری و مشارکت‌های سایرسازمان‌های تأثیرگذار در ارتقاء سلامت وجلب همکاری مردم درخودمراقبتی و خودآگاهی، باهمراهی و همکاری سایرمدیران وکارکنان استان و شهرستان، فعالیت نموده‌ام.

- نزدیک به دوسال مدیرگروه بیماری‌های بهداشت محیط وحرفه‌ای مرکزبهداشت استان و معاونت بهداشتی بوده‌ام.

- به مدت یک سال است درحوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فعالیت می‌کنم و به عنوان کارشناس مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه فعالیت دارم. با اینکه رشته و شغل من،  درحوزه فعالیت‌های پزشکی است اما بی‌انگیزه نسبت به مقوله‌ها و مسائل فرهنگی نیستم. همیشه کارهای فرهنگی درکنار فعالیت‌های حرفه‌ای داشته‌ام از دوره دانش‌آموزی در داخل کشور در انجمن اسلامی دانش‌آموزان و دوره دانشجویی در خارج ازکشور در انجمن اسلامی دانشجویان، فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در مناسبت‌های مختلف ملی و انقلابی و اسلامی، به صورت جلسه و میزگرد و تهیه موضوعات و مقالات وسخنرانی، داشته‌ام. در مدت خدمت در دانشگاه، ‌ در تهیه موضوعات علمی و اجتماعی و مذهبی، همکاری با سایت‌ها و روزنامه‌ها و جراید مختلف و صدا وسیمای مرکز لرستان به مناسبت‌های مختلف بهداشتی به دفعات زیاد همکاری و حضورداشته‌ام. قسمت‌هایی از موضوعات وپژوهش‌هایی که در سال‌های گذشته انجام داده‌ایم در سایت دانشگاه موجودمی باشد.

- به عنوان مربی سرگروه‌های صالحین، کلاس ها و جلسات آموزشی متعدد در موضوعات مختلف سیاسی و مذهبی و اجتماعی جهت ارتقاء بینش و آگاهی گروه‌های هدف، برگزارکرده‌ام. درجلسه‌ها وکمیته‌ها و اقدامات اجرایی طرح‌هایی مثل حقوق شهروندی و عفاف وحجاب و طرح انطباق به عنوان نماینده و مسئول ازطرف معاونت بهداشتی دانشگاه حضور و فعالیت داشته‌ام. درهمکاری با بسیج  جامعه‌پزشکی درسال‌های گذشته، زمینه همکاری من، علاوه بر فعالیت‌های پزشکی، فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی و دینی انجام داده‌ام واین همکاری همچنان استمراردارد.

ارائه  ایده‌ها و نظرات و مشورت‌ها و پست‌های مختلف درکانال‌های مختلف اجتماعی مثل تلگرام و ...درگروه‌های مختلف صنفی پزشکی و بهداشتی و مذهبی و فرهنگی، ازدیگرفعالیت‌هایم می‌باشد، بنابراین اقدامات ودغدغه‌های فرهنگی، همیشه به موازات فعالیت‌های حرفه پزشکی، پررنگ بوده است.

مفدا: در مورد فرهنگ و مسائل فرهنگی چه نظری دارید؟

- انسان با فرهنگ زنده است تفاوت انسان با سایرموجودات، در داشتن فرهنگ است که این از درون عقل و منطق و فطرت انسان، به زیبایی تبلور پیدا می‌کند و در طول زمان آیین و فرهنگ‌های نیکو و سعادت بخش انسان و جامعه، تحت تأثیردانش و آگاهی‌های جدید غنی‌تر می‌شود. سنت‌ها و آیین‌ها به اشکال مختلف در درون و بطن زندگی‌ ما جریان دارد. تمام رفتارها و عادات وکنش‌ها و موضع‌گیری‌ها، عبادات، اخلاق و برخوردها، عادات تغذیه‌ای، نشست‌ها و مهمانی‌ها، دیدگاه‌ها و نوشته‌ها، درپوشش فرهنگ‌ها بروز پیدا می‌کند. مهم این‌است که این فرهنگ‌ها، صحیح و به‌هنجار برای جامعه باشد و همه جامعه از اتفاقات فرهنگی، خودشان و دیگران منتفع شوند. فرهنگ نیکو و عام‌المنافع وهنجارمند، باید آروزی همه انسان‌ها باشد. انسان تحصیل کرده نمی‌تواند نسبت به مسائل فرهنگی جامعه واصلاح آن‌ها، بی‌تفاوت و بدون‌انگیزه باشد. ظهورفرهنگ‌های مختلف، اگر در قالب عقل و منطق و فطرت الهی و حق‌پذیری انسان‌ها شکل بگیرد برای همه مفید و سعادت‌بخش خواهد بود و تعامل، همکاری، همفکری، هم افزایی، تشریک مساعی، معنا پیدا می‌کند و فرهنگ مشترک ایجاد می‌شود. در موارد زیادی تنوع و تکثرفرهنگ‌ها وگفتمان‌ها، باعث رشد و شکوفایی و تضارب خوب وخوب‌تر ایجاد می‌شود و مثل اعضای یک پازل، درکنارهم قرار می‌گیرند. بایدکمک کرد، هم فرهنگ مشترک براساس مصالح و منافع جمعی ایجاد کرد و هم تحمل و بردباری را درکنار تنوع فرهنگی بالابرد و انسان عاقل و سالم و با فطرت سالم الهی، راه و روش صحیح را انتخاب خواهدکرد. البته این برای عموم مردم بیشتر مصداق دارد؛

اما کسانی به‌صورت سازمان‌یافته و باصرف هزینه‌های زیاد، فرهنگ‌های مستقل ملت‌ها را تخریب می‌کنند در واقع بی‌فرهنگی، لاابالیگری، سلطه‌پذیری، هدف‌های زودگذر و بدون آرمان واقعی انسان را ترویج و جایگزین عزت وآرمان‌های بلندانسانی می‌کنند، از این قاعده مستثنی است.  

مفدا: با توجه به اینکه هم‌اکنون در حوزه نشریات دانشجویی دانشگاه فعالیت دارید این حوزه دارای چه وضعیتی است؟

 نشریات دانشجویی دارای مجوز از دانشگاه ۳۰ عنوان می‌شود اما نشریات فعال  ۱۳ نشریه می‌باشد. فعالیت دانشجویان در نوشتن و قلم‌زدن و خلاقیت فکری آن‌ها در نشریات بسیار مغتنم است، هم ازظرفیت‌های فکری و ابتکارات دانشجویان برای آگاه‌سازی و شفاف‌سازی واقعیت‌های جامعه استفاده می‌شود، هم مهارت دانشجویان درمکتوب کردن نظرات و اندیشه‌های آن‌ها در مباحث اجتماعی و سیاسی و علمی رشد پیدا می‌کند. بایستی بستر این فعالیت‌ها را آماده کرد و درجهت، سالم‌سازی و فعالیت صحیح در این عرصه، نظارت کافی از طرف صاحب‌نظران ذی‌صلاح، درچهارچوب دستورالعمل‌ها ضروری است اما احترام و رعایت حقوق و آزادی اندیشه و عقاید و محدودنکردن فعالیت‌های مطبوعاتی دانشجویان، یک اصل است که دراستمرار این فعالیت‌ها موثر است. طوری باید نظارت کرد که هم جلوگیری از آزادی ابراز اندیشه نشود و هم محدودیت ایجاد نشود، هم اینکه از نشر مطالب خلاف واقع و هنجارشکن طبق قانون جلوگیری شود. هدایت این فعالیت‌ها به حساسیت و دقت نیاز دارد که هم حریم آزادی فکر و نظرحفظ شود هم از نشر مطالب غیرصحیح و غیرمستند و اکاذیب و ازتشویش غیرواقعی اذهان عمومی جلوگیری کرد.

مفدا: چه پیامی برای دانشجویان فعال در حوزه نشریات دارید؟

بایستی از درج مطالبی که درجاهای دیگر نشر و چاپ شده و دسترسی هم وجود دارد و درواقع کپی مطالب دیگران، پرهیزکرد؛ این هدردادن هزینه‌هاست و هیچ خلاقیتی بروز پیدا نمی‌کند. مدیران و سردبیران نشریات، باید قدرت تحلیل موضوعات و محتواهای درج شده را داشته باشند. مطالبی که درنشریات قرارداده می‌شود اگر آن‌ها مقاصد و اهداف وتفسیر آن‌ها را نمی‌دانند و به تبعات نوشته‌ها آگاه نیستند و پاسخگو به صورت مستند نیستند، این گونه فعالیت با آیین‌نامه و اهداف انتشار منافات دارد. نشریات نباید بلندگو و بولتن تبلیغات سیاسی احزاب خارج از دانشگاه باشند. از فکر و اندیشه خودشان به نفع جامعه استفاده کنند وکورکورانه ننویسند. ازهرگونه تهمت ناروا و تخریب ساختارهای فرهنگی و مقبول جامعه پرهیزکنند بدون دلیل و آگاهی و غیرمستند، افراد و شخصیت‌ها را مورد تعرض و اتهام قرار ندهند، اما می‌توانند عملکردها را طبق دلائل کافی به نقد منصفانه بکشند و راهکارهای اصلاحی ارائه دهند. نشریات در هرزمینه‌ای که باشد با رعایت چهارچوب‌ها و قوانین و رعایت هنجارها و اصول فرهنگی و اعتقادی جامعه، هم لازم و هم مفید است.

مفدا: مشکل مهم در این حوزه چیست؟

یک اشکال که تقریباٌ در فعالیت همه نشریات وجود دارد عدم رعایت بازه زمانی انتشار آن‌هاست و فعالیت دیرهنگام آن‌هاست درمناسبت‌ها و رویدادها، به موقع می توانند مطالب اثربخش و روشنگرانه به جامعه تزریق کنند که متاسفانه رعایت نمی شود گاهاٌ صورت می‌گیرد ولی کافی نیست. رعایت توالی زمانی نشریات، نشانه‌ای از قانونمندی ودر راستای آیین‌نامه می‌باشد. بعضی مدیران نشریات شاید به این فکر که ممکن است امتیازاتی داشته باشد فعالیت می‌کنند البته ایرادی ندارد ولی هدف اصلی این نباشد، هدف اصلی باید ذوق و علاقه به اطلاع‌رسانی و نشرمطالب درست به جامعه باشد و طبیعی است که امتیازاتی داشته باشند.

از دیگر مشکلات نشریات دانشجویی، دسترسی به دانشجویان نسبت به کارمندان کمتر است که نکات لازم در جهت ویژگی‌های فعالیت در نشریات و بازخورد به موقع و لازم به مدیران و نویسندگان داده شود و اکثر مواقع سرکلاس درس هستند و هر موقع نمی‌شود تماس گرفت.

خوشبختانه غالب نوشته‌های موجود در نشریات، درچهارچوب قوانین است و مطالب مفید، علمی، نقادی‌های منصفانه و پیشنهادات سازنده وجود دارد. ازدیدگاه دانشجویان در مورد مسائل مختلف روز، بایستی استفاده شود قطعاٌ نظرات آنها در پیشرفت امورجامعه اثربخش است. مشاوره‌ها و نظرات دانشجویان پرانرژی درتصمیم‌سازی مسئولین تأثیرخواهد گذاشت، درصورتیکه برگرفته ازحقایق و واقعیت‌های جامعه باشد. از مدیران و سردبیران و نویسندگان نشریات دانشگاه، درجشنواره‌های کشوری دارای رتبه برتر شده اند و واجد دریافت جایزه شده اند این فعالیت‌ها بایستی تداوم یابد. دانشجویان زیادی دارای خلاقیت‌های فکری و اندیشه‌های مفید وجود دارند و دراستفاده ازاین ظرفیت‌ها نبایدکوتاهی کرد. زمینه شکوفایی این اندیشه‌ها را باید میسر و آماده کرد و مورد حمایت قرار داد. نقایص و ایرادات جزئی وشکلی یا سهوی، نباید مانع فعالیت‌های آن‌ها در این زمینه شود و این اشکالات، با راهنمایی، تبیین دستورالعمل‌ها و هدایت و ارشاد قانونمند، کم خواهد شد.

-نکته‌ای که باید در این برنامه توسط مسئولان وکارشناسان دانشگاه موکداٌ موردتوجه قرارگیرد رعایت آزادی اندیشه دانشجویان است که در ابراز نظرات آن‌ها نباید محدودیت بی‌مورد و خارج از ضوابط قائل شد و از تنگ‌نظری و نداشتن سعه صدر پرهیز کرد. از هر طیف فکری که فعالیت دارند آزاد باشند، ابراز عقیده کنند و این تضارب افکار، باعث رشد و شکوفایی سایراندیشه‌ها می شود و در بروز و ظهورنظرات و افکارگوناگون، همه  در معرض قضاوت جامعه قرار می‌گیرند و نظرات سازنده و مطابق با حقایق و فرهنگ مقبول جامعه، موردتوجه و مقبولیت قرارمی‌گیرند.

مفدا: از اینکه وقتتان را در اختیار مفدا قرار دادید متشکرم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.