دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹

دکتر نقدی:

با پیدایش مفدا، تعامل دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت تقویت شده است/ لزوم افزایش مشارکت دانشجویان در مفداهای دانشگاهی

با پیدایش مفدا، تعامل دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت تقویت شده است/ لزوم افزایش مشارکت دانشجویان در مفداهای دانشگاهی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا در نخستین سالگرد تاسیس پایگاه اطلاع‌رسانی «مفدا»، گفت: از زمانی که وب‌سایت‌های خبری مفدا متولد شد، تعامل خوبی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت شکل گرفته است.

به گزارش مفدا، به مناسبت اولین سالگرد فعالیت «مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا» با یکی از فعال‌ترین معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به گفتگو نشستم. دکتر مجید نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن تبریک سالروز راه‌اندازی «مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا»، گفت: مفدا دانشگاه علوم پزشکی فسا جزو اولین مفداهایی بود که فعالیت رسانه‌ای خود را در این دانشگاه آغاز کرد و خوشبختانه از بدو تاسیس آن تاکنون، توانسته‌ است در حوزه‌های دانشجویی، فرهنگی، علمی و آموزشی دانشگاه و همچنین انعکاس اخبار درون دانشگاهی گام‌های سازنده‌ای بردارد.

نقدی روابط عمومی‌ را قلب تپنده هر سازمان و ارگانی عنوان کرد وگفت: روابط عمومی‌ها تریبون و چشم بینای هر اداره‌ای به شمار می‌روند و این حوزه قطعا باید توسعه یابد که در این مسیر، تقویت «وب‌سایت‌های خبری مفدا» از لحاظ نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که باید همه دانشگاه‌ها به آن به عنوان یک شاخص مهم توجه کنند.

نقدی بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویی به منظور تقویت «وب‌سایت‌های خبری مفدا»   تاکید کرد و گفت: جای خوشحالی است که دانشجویان علوم پزشکی در قالب انجمن‌های علمی، شوراهای صنفی، کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی، تشکل‌های اسلامی و مراکز قرآن و عترت فعالیت‌های خوبی در دوران دانشجویی از خود نشان می‌دهند، به طوری‌ که هر یک از دانشجویان به تناسب تخصص و علاقه خود، تجارب خوبی در این کانون‌ها وانجمن‌ها کسب کرده‌اند که می‌توان از تجارب وخلاقیت آنها در امور رسانه‌ای، متناسب با فعالیت‌شان  بهره گرفت.  

وی با ابراز رضایت از عملکرد مفدای دانشگاه علوم پزشکی فسا در انعکاس اخبار و گزارش‌های دانشجویی و همچنین پوشش برنامه‌های مختلف دانشگاهی اظهار داشت: با وجود این که دانشگاه تیپ سه هستیم اما به خوبی توانسته‌ایم با آموزش و بکارگیری خبرنگاران وعکاسان توانمند و فعال در مفدای دانشگاهی، تعامل خوبی با ستاد وزارت بهداشت و مفدای وزارتخانه برقرار کنیم.

نقدی در پاسخ به این سئوال که اتوماسیون گردش خبر مفدا چه فوایدی دارد؟ و  چه کمکی به گردش سریع اخبار می‌کند، گفت: مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا به صورت یک اتوماسیون گردش خبر در کل کشور به هم پیوسته‌ هستند و این مساله کار را برای کاربران آسان می‌کند. خوشبختانه در طراحی وب‌سایت‌های خبری، مفداهای دانشگاهی از یک اتوماسیون جامع گردش خبر بهره‌مند شده‌اند که دارای استانداردهای لازم هستند و وجود جدیدترین فناوری‌های نرم افزاری موجود در این اتوماسیون سبب شده است کاربران به راحتی و سهولت از این اتوماسیون استفاده کرده و اخبار خود را در وب‌سایت‌های خبری مفدا منتشر کنند.

وی با اشاره به این که «وب‌سایت‌های خبری مفدا» در یک‌سال اخیر توانسته‌اند هدفمند به مسیر خود ادامه دهند، گفت: خوشبختانه همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور علاوه بر اینکه توجه خاصی به سایت اصلی وزارتخانه دارند و اخبار و گزارش‌های مفدای اصلی را رصد می‌کنند، علاقه‌مند هستند که آن اخبار را چه به صورت خبری و چه تصویری در وب‌سایت خبری مفدای دانشگاه خود نیز بارگذاری کنند تا بر اعتبار مفدای آنها به لحاظ کمی و کیفی افزوده شود و همین مساله باعث می‌شود رقابتی سالم بین مفداهای دانشگاهی صورت گیرد که در تهیه و انتشار اخبار استانداردهای لازم خبری را رعایت کنند.

نقدی تاکید کرد: در یک سال اخیر که «وب‌سایت‌های خبری مفدا» به وجود آمد، دانشگاه‌ها، سعی کردند اخبار دانشگاهی، علمی و آموزشی، صنفی و رفاهی، فرهنگی و همچنین قرآنی خود را به نحو مطلوبی پوشش وانعکاس دهند و به نظرم این مساله، سبب ایجاد رقابت بین مفداهای دانشگاهی شده است. مخصوصا این رقابت‌ها، زمانی افزایش می‌یابد که عملکرد مفداهای دانشگاهی بر اساس یکسری شاخص‌های استاندارد خبری مورد  ارزشیابی و امتیازدهی قرار گیرند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با تاکید بر اینکه پایگاه‌های خبری مفدا به خوبی توانسته‌اند در محیط‌ها و فضاهای دانشگاهی ایجاد نشاط و پویایی کنند، افزود: دنیای کنونی، دنیای اطلاع رسانی صحیح است و از آنجا که «وب‌سایت‌های خبری مفدا» با تیم‌های قوی و نزدیک به استانداردهای واقعی حرکتی رو به جلو دارد، به نظر می‌رسد که نباید به خاطر این حرکت رو به جلو، احساس قانع بودن کنیم چرا که دنیای خبر و ارتباطات حد ومرزی ندارد و هر چقدر ما در این عرصه پیشرفت‌کنیم، این پیشرفت‌ ما نسبی خواهد بود.

وی گفت: تصور می‌کنم اگر مفدا می‌خواهد به اهداف ایده‌آل نزدیک شود می‌بایست همان قدر که به زیرساخت‌های خود به لحاظ نیروی انسانی توجه می‌کند، به همان اندازه و بلکه بیشتر به تقویت مسئولان روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها نیز بپردازد. وجود افراد خلاق و توانمند در مدیریت روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی و داشتن خبرنگاران قوی در عرصه اطلاع رسانی، می‌تواند سبب رشد و پویایی مفداهای دانشگاهی شود و ضعف در هر یک، می‌تواند جلوی پیشرفت را  بگیرد.

نقدی با تاکید بر اینکه آموزش و خبره شدن افراد در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی کار زمان‌بری است، خاطرنشان کرد: برای تقویت «وب‌سایت‌های خبری مفدا» باید از ظرفیت دانشجویی استفاده کرد و با دادن آموزش‌های لازم به دانشجویان، از آنها در قالب خبرنگاران وعکاسان خبری، استفاده کنیم و واقعا حیف است که پس از تربیت نیروهای مختلف دانشجویی در عرصه رسانه‌ای، نتوانیم از  توانمندی و پتانسیل‌های آنها به خوبی بهره‌مند شویم.

وی افزود: به هرحال «مفدا» زمانی می‌تواند ایده‌آل شود که  هیچ تفاوتی میان ساختار مفدای وزارتخانه با مفداهای دانشگاه‌های علوم پزشکی نباشد. به عبارت دیگر کیفیتی که در مفدای اصلی وزارت بهداشت به لحاظ تولید اخبار و تعدد آن وجود دارد باید به همان اندازه در مفداهای دانشگاهی نیز وجود داشته باشد.

نقدی یکی از فواید راه‌اندازی وب‌سایت‌های خبری مفدا را افزایش مشارکت دانشجویان در جشنواره‌های مخلتف فرهنگی، قرآن و عترت و... عنوان کرد وگفت: در ادوار گذشته دانشگاه علوم پزشکی فسا با ۱۴ اثر در جشنواره فرهنگی شرکت کرد اما امسال به لطف «وب‌سایت‌های خبری مفدا» و اطلاع‌رسانی خوب از نحوه برگزاری این جشنواره‌ها و دسترسی دانشگاهیان از کانال خبری و وب‌سایت‌های خبری مفدا، دانشگاه ما ۲ هزار و ۲۱۲ اثر به دبیرخانه جشنواره فرهنگی ارسال کرد که این افزایش مشارکت دانشجویان را باید قدردان «مفدا» باشیم.

نقدی گفت:‌سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی فسا در جشنواره فرهنگی با بیش از دو هزار شرکت‌کننده رتبه سوم را کسب کرد در حالی که دانشگاه تبریز با بیش از ۴ هزارشرکت‌کننده اول شد و این نشان می‌دهد بحث اطلاع رسانی از اهمیت خاصی برخوردار است و قطعا وجود «مفدا» باعث شده است که خیل عظیمی از دانشجویان یا کارکنان دانشگاه‌ها با آگاهی از برگزاری جشنواره‌های مختلف وچگونگی ارسال آثار، در رویدادهای مختلف دانشگاهی شرکت کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۷ ساله خود در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که به عنوان یک تجربه مهم کسب کردم این است که باید در فضاهای دانشگاهی یکی از پایه‌های اصلی و محور فعالیت خود را دانشجویان بدانیم و به آنها اعتماد کنیم چرا که با  مشارکت دانشجویان در عرصه‌های مختلف فرهنگی از جمله فعالیت‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، نه تنها ضرر بلکه سود ومنفعت نیز خواهیم کرد.

نقدی با اشاره به آینده رو به رشد مفدا گفت:اگر در سال‌های ابتدایی فعالیت‌ «وب‌سایت‌های خبری مفدا» تلاش‌مان را مضاعف کنیم قطعا در آینده نزدیک می‌توانیم ثمره و حاصل تلاش‌های خود را بگیریم. اگر ما از همان بدو تولد «مفدا»، دانشجویان را درگیر فعالیت‌های رسانه‌ای و خبررسانی کنیم و آنها را توجیه کنیم که فعالیت‌های رسانه‌ای صرفا مشارکت و فعالیت در نشریات دانشجویی  نیست، قطعا می‌توانیم به موفقیت‌های بزرگتری در زمینه رسانه‌ای دست یابیم. ما باید میزان مشارکت دانشجویان در عرصه فعالیت‌های رسانه‌ای را  بیشتر کنیم تا آنها بتوانند با سرعت و صحت بالاتری محتواهای تولیدی وغیرتولیدی خود را تهیه و در اختیار مخاطبان قرار دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.