دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰

همایش بزرگداشت روز ملی جمعیت در یاسوج برگزار شد/ عوامل تاثیر گذار بر کاهش نرخ باروری کلی

همایش جمعیت

همایش بزرگداشت روز ملی جمعیت با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.

همایش بزرگداشت روز ملی جمعیت با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد در این همایش گفت: ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزندآوری، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنان در تامین هزینه های زندگی از جمله سیاست های کلی جمعیت ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری است.

دکتر اورنگ ایلامی با بیان اینکه نرخ باروری کلی متوسط تعداد فرزندانی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد، است، افزود: نرخ باروری کلی باید حداقل 2.1 فرزند (سطح جانشینی) باشد تا از منفی شدن رشد جمعیت پیشگیری شود.

عوامل تاثیر گذار بر کاهش نرخ باروری کلی

وی سن ازدواج، افزایش متوسط فاصله بین ازدواج و فرزندآوری و فاصله تولد بین فرزندان، افزایش روند تمایل به تک فرزندی، افزایش روند آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سقط و رفتارهای پرخطر و وضعیت اقتصادی و اجتماعی را از جمله عوامل تاثیر گذار بر کاهش نرخ باروری کلی عنوان کرد.

دکتر ایلامی با بیان اینکه نرخ باروری کلی در استان کهگیلویه وبویراحمد  2.15 درصد است، اظهار داشت: یکی از شاخص های مهم در باروری، سن مادر است به طوری که قدرت باروری با افزایش سن، به ویژه بعد از 35 سالگی کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: اگر باروری کلی کمتر از 2.1 درصد شود با رشد منفی جمعیت روبه رو می شویم، که در صورت ادامه این روند با پیری جمعیت، کاهش نیروی کار و دیگر معضلات مواجه می شویم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: نرخ باروری کلی جمعیت در سال 51، 5.9 درصد بوده که در سال 89 به 1.8 درصد رسیده است، که این روند زنگ خطری برای کاهش جمعیت است.

وی افزود: یکی از شاخص های توسعه پایدار، حفظ امنیت و اقتدار ملی، جمعیت جوان، سالم و پویا است که باید از همین امروز در زمینه رشد جمعیت چاره ای اندیشید.

مهمترین رویکرد های در دست اقدام در وزارت بهداشت و درمان

دکتر ایلامی در پایان ارتقاء مشاوره‌های حین و پس از ازدواج با تاکید بر مهارت های زوجین و سلامت جنسی با رعایت چارچوب های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، فرهنگ سازی به منظور ارزش دانستن ازدواج سالم و تشکیل خانواده، افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی، مشاوره جهت کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول را از جمله مهمترین رویکردهای در دست اقدام وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد.

به گزارش مف دا؛ همایش بزرگداشت روز ملی جمعیت با شعار" جمعیت و نقش آن در توسعه پایدار" با حضور استاندار، معاونین و مدیران کل و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.

انتهای پیام/ پردیس آقاکریمی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.