دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴

فراخوان جشنواره بین المللی «مسیر عشق» منتشر شد

مسیر عشق1

فراخوان نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» منتشر شد.

به گزارش مفدا، به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم و عکس «مسیر عشق»، در راستای معرفی حرکت بی نظیر راهپیمایی عظیم ایام اربعین با بهره گیری از آفرینش‌های هنری و تولید آثار ارزشمند، ضمن تجدید احترام به ساحت مقدس ائمه اطهار (ع) گامی مؤثر در ترویج فرهنگ شیعی نزد اذهان عمومی جهان، جشنواره «مسیر عشق» برگزار می‌شود.

این جشنواره در ۸ بخش ملی و ۸ بخش بین الملل از هنرمندان برای ارسال آثار خود به دبیخانه دعوت کرده است.


بخش‌های مسابقه بین‌الملل در این جشنواره شامل: «فیلم‌های داستانی کوتاه، نیمه بلند و بلند» (مستند کوتاه و نیمه بلند تا ۵۰ دقیقه و برای مستند بلند از ۵۰ دقیقه)، «فیلم‌های مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند»، «نماهنگ»، «پویانمایی»، «فیلمنامه» (در دو بخش طرح فیلمنامه بلند و فیلمنامه‌های کوتاه داستانی- خلاصه فیلم‌های سینمایی که طبق موضوع جشنواره بین ۵ تا ۱۰ صفحه نگارش شده باشند می‌توانند در این بخش شرکت نمایند.) و «عکس» (در دو بخش حرفه‌ای و مردمی-کلیه عکس‌هایی که منحصراً با موضوع پیاده روی اربعین حسینی و راهپیمایی ایام شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا (ع) باشند می‌توانند در در این بخش شرکت نمایند.) می‌شود.


بخش‌های مسابقه ملی شامل: «فیلم‌های سینمایی، داستانی بلند و مجموعه‌های تلویزیونی» (تمامی فیلم‌های سینمایی که دارای مجوز ساخت و نمایش سینمایی باشند و نیز کلیه فیلم‌های داستانی بلند که زمان آن‌ها حداقل ۷۵ دقیقه بوده و دارای مجوز ساخت یا نمایش از دفتر نمایش خانگی سازمان سینمایی و یا سیمای جمهوری اسلامی ایران باشند می‌توانند در این بخش شرکت نمایند.)، «فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند داستانی» (فیلم‌های کوتاه یا نیمه بلند داستانی که زمان آن‌ها برای کوتاه حداکثر ۳۰ دقیقه و برای نیمه بلند حداکثر ۷۵ دقیقه باشد میتوانند در این بخش شرکت نمایند.)، «فیلم‌های مستند کوتاه یا نیمه بلند»، «فیلم‌های مستند بلند» (فیلم‌های مستند بلند که زمان آن‌ها حداقل ۵۰ دقیقه باشد، می‌توانند در این بخش شرکت نمایند («نماهنگ»، «پویانمایی کوتاه و بلند»، «فیلمنامه» (در دو بخش فیلمنامه کوتاه داستانی و بلند - طرح فیلمنامه‌های سینمایی که طبق موضوع جشنواره حداقل ۵ صفحه و حداکثر ۱۰ صفحه نگارش شده باشند می‌توانند در این بخش شرکت نمایند. کلیه فیلمنامه‌های کوتاه و طرح فیلمنامه‌های بلند که با موضوعات جشنواره منطبق باشند می‌توانند در این بخش شرکت نمایند.)، «عکس» (در دو بخش حرفه‌ای و مردمی-کلیه عکس‌هایی که منحصراً با موضوع پیاده روی اربعین حسینی و راهپیمایی ایام شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا (ع) باشند می‌توانند در در این بخش شرکت نمایند.). می‌شوند.


براساس این فراخوان، تمامی فیلم‌های سینمایی، داستانی بلند و کوتاه، مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند، نماهنگ، پویانمایی و مجموعه‌های تلویزیونی که با موضوعات جشنواره منطبق باشند با توجه به برگزاری نخستین دوره از جشنواره، می‌توانند استثنائاً در دوره اول بدون محدودیت زمان تولید و با توجه به شرایط فراخوان به جشنواره ارسال شوند.

موضوعات جشنواره

تبیین ابعاد سیاسی، مذهبی، اجتماعی و حماسی راهپیمایی ایام اربعین حسینی و شهادت امام رضا (ع) از طریق تولید آثار هنری با تاکید ویژه بر محورهای: حضور ادیان و دیگر مذاهب در راهپیمایی اربعین، تاثیر راهپیمایی اربعین بر سلامت روانی جامعه جهانی، نقش تربیتی راهپیمایی اربعین بر محیط خانواده و فرزندان، ترویج فرهنگ ایثار و فروتنی در خدمت به زائرین اهل بیت (ع)، راهپیمایی اربعین از نگاه تاریخی، نهادینه سازی صحیح راهپیمایی اربعین به دور از هر گونه خرافه و انحرافات احتمالی، حضور زنان و کودکان در راهپیمایی اربعین با الگوپذیری از شخصیت حضرت زینب (س)، اهمیت راهپیمایی اربعین در مسیر انتظار و تحقق جامعه جهانی مهدوی، راهپیمایی اربعین و هراس استکبار جهانی و گروه‌های تروریستی، ضرورت شناخت افکار عمومی از فلسفه وجودی راهپیمایی اربعین. معرفی و ترویج فرهنگ عاشورایی با تکیه بر محصولات هنری در بین مخاطبان ایران و جهان با نگاه ویژه به: معرفی ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) و صحابه ایشان، بررسی تاریخی وقوع حماسه عاشورا، حج و قیام امام حسین (ع)، نماز و قیام امام حسین (ع)، الگوسازی و ارائه سبک زندگی صحیح از زندگی امام حسین (ع) و صحابه ایشان، امر به معروف و نهی از منکر در قیام امام حسین (ع)، نقش مدافعان حرم مطهر اهل بیت (ع) در حفظ فرهنگ اسلامی، موضوعات این جشنواره است.


مقررات عمومی: محدودیتی در تعداد آثار ارسالی متقاضی شرکت در بخش فیلم و فیلمنامه وجود ندارد. مسئولیت حقوقی آثار بر عهده امضا کننده فرم درخواست شرکت در جشنواره است. / کلیه آثار ارسالی در هر بخش توسط یک هیات انتخاب مورد بازبینی قرار گرفته و فیلم‌های متناسب با موضوعات جشنواره به هیات داوران معرفی خواهند شد.  پس از راهیابی فیلم‌ها به بخش مسابقه امکان خارج کردن آن‌ها از جشنواره وجود ندارد. به تمامی فیلمنامه‌ها، فیلم‌ها و عکس‌های به بخش مسابقه راه یافته گواهی شرکت اهدا خواهد شد.

  دبیرخانه جشنواره در قبال آسیب‌های احتمالی ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کنندگان هیچ مسئولیتی ندارد.  امضاء و تحویل فرم درخواست شرکت در جشنواره به دبیرخانه به منزله پذیرش کامل مقررات و آیین نامه جشنواره است. برای شرکت کنندگان مقیم شهرستان‌ها تکمیل فرم و ارسال پستی اثر کفایت می‌کند. ستاد برگزاری جشنواره مجاز به تصمیم گیری نهایی در مورد نکات پیش بینی نشده خواهد بود.  آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بازگشت داده نخواهد شد. به فرم‌هایی که ناقص تکمیل شده باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.


مقررات بخش فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی: لازم است نسخه اصلی هر یک از آثار تصویری صرفاً بر روی یک نسخه DVD ارسال و تحویل دبیرخانه گردد. هریک از راه یافتگان به بخش مسابقه می‌بایست برای نمایش عمومی نسخه‌ای از فیلم خود را با کیفیت Blu Ray در اختیار دبیرخانه قرار دهند. در بخش فیلم‌های سینمایی این موضوع طی مذاکره با صاحب اثر تعیین خواهد شد. / نام فیلم و فیلمساز و مدت زمان فیلم به طور کامل بر روی نسخه ارسالی از هر فیلم می‌بایست درج شود.  به فیلم‌های برگزیده که بیش از یک کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده داشته باشد فقط یک جایزه تعلق خواهد گرفت.  برای شرکت در جشنواره می‌بایست فرم درخواست شرکت تکمیل و به امضای تهیه کننده و مالک اثر رسیده و به همراه ۳ قطعه عکس صحنه و ۱ قطعه عکس پرسنلی با درج نام کارگردان به دبیر خانه ارسال و یا تحویل گردد.  ستاد برگزاری جشنواره مجاز است به منظور تبلیغ و اطلاع رسانی برنامه‌های تلویزیونی حداکثر ۳ دقیقه از آثار شرکت کننده در جشنواره را برای نمایش مورد بهره برداری قرار دهد.


مقررات بخش فیلمنامه: ضروری است یک نسخه از متن فیلمنامه و یا طرح مورد نظر به صورت فایل P.D.F در قالب کاغذ A۴ / ۲۱ سطری با فونت یاقوت سایز ۱۴ بر روی CD به دبیرخانه ارسال و تحویل گردد.


مقررات بخش عکس_ بخش حرفه‌ای: هر هنرمند عکاس می‌تواند تعداد ۵ عکس به دبیرخانه ارسال و یا تحویل نماید. عکس‌ها می‌بایست با فرمت Jpeg با حداکثر حجم فایل ۱۰ مگابایت و حداقل ضلع کوچک ۱۸۰۰ پیکسل بر روی CD ارائه شود. عکس‌ها نباید دارای امضای عکاس، پاسپارتو، قاب یا تاریخ، واتر مارک، لوگو و هرگونه نشانه تصویری باشند.  در صورتی که کیفیت آثار ارسالی جهت چاپ در کتاب و نمایشگاه مطلوب نباشند، اصل فایل با کیفیت بالاتر درخواست خواهد شد.  از نظر ستاد برگزاری جشنواره، ارسال کننده عکس مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه مغایرت و پیامدهای ناشی از آن بر عهده‌ی ایشان خواهد بود.  ستاد جشنواره حق استفاده از عکس‌های پذیرفته شده برای چاپ در کتاب، بروشور و نشریات مربوط به جشنواره را با ذکر نام عکاس برای خود محفوظ می‌داند. بخش مردمی: شرکت در این بخش برای عموم آزاد بوده و محدودیت سنی و حرفه‌ای ندارد.  هرشخص می‌تواند تن‌ها ۵ عکس منطبق با موضوع راهپیمایی اربعین حسینی و ایام شهادت امام هشتم (ع) به دبیرخانه ارسال نماید. دریافت عکس‌ها در بخش مردمی فقط از طریق نشانی کانال تلگرامی Fest_admin@و یا مراجعه به سایت جشنواره و تکمیل فرم و بارگذاری عکس‌ها امکان‌پذیر است.


کلیه علاقمندان می‌توانند برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره ابتدا با مراجعه و پس از تکمیل و امضای فرم ثبت نام منتشر شده در سایت جشنواره به نشانیwww.masireeshgh.com اثر خود را به دبیرخانه به نشانی تهران- خیابان انقلاب- خیابان ابوریحان- کوی شهید رستمی- جنب خانه کارگر- پلاک ۱ - واحد ۲ ارائه نمایند.

بر اساس گاه شماره جشنواره، آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه ۱۵ شهریور امسال و اعلام آثار پذیرفته شده ۲۹ شهریور است. همچنین آثار راه یافته ۱ تا ۵ آبانماه در تهران نمایش داده می‌شود.


نخستین جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» اول آبانماه در مشهد مقدس افتتاح و مراسم اختتامیه ۵ آبانماه در کربلای معلا برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.