شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

نشست بررسی عملکرد چهارساله ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد

نشست ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی

نشست یک روزه بررسی عملکرد چهارساله حوزه سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صبح امروز با هدف بررسی فعالیت‌های حوزه سلامت روان دانشگاه‌ها و ارایه راهکارها به منظور حل مشکلات این حوزه در سالن کنفرانس معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

 به گزارش مفدا، دومین مرحله از  نشست یک روزه  بررسی عملکرد ۴ ساله حوزه سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صبح امروز شنبه ۲۱ مرداد ماه در سالن کنفرانس معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با حضور دکتر مریم بختیاری معاون مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت و روسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.

در این نشست یک روزه، رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گزارشی از عملکرد ادارات مشاوره دانشجویی دانشگاه خود ارایه دادند و همچنین راهکارهای لازم جهت بهبود کیفیت عملکرد ادارات مشاوره دانشجویی ارایه شد.

بررسی چشم انداز فعالیت‌های ادارات مشاوره دانشجویی و سخنرانی دکتر مریم بختیاری معاون مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص صلاحیت های مدیریتی و ارایه راهکارهای لازم به منظور بهبود وضعیت عملکرد حوزه سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از دیگر بخش‌های این نشست یک روزه است.

بررسی صلاحیت مهارت و دانش فردی مشاوران و مسئولان مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، صلاحیت‌ها در الگوهای مدیریت سلامت روان از جمله مهارت و دانش فردی، مهارت بین فردی، مهارت‌های مدیریتی، مهارت‌های دگرگون کردن و دانش درباره خط مشی‌ها و برنامه‌ها از جمله مباحثی است که در این برنامه مطرح می‌شود.

در این نشست دکتر مریم بختیاری معاون مدیرکل دانشجویی وزارت در خصوص مهارت‌های مدیریتی در حوزه سلامت روان از جمله مدیریت کیفیت، پاسخگویی، سنجش، نظارت و گزارش، مدیریت منابع، کارکنان و بازنشستگی، مدیریت مالی بودجه بندی، اقتصاد سلامت، نظریه و طراحی سازمانی، نظام اطلاعات و تکنولوژی، نرم افزار و داده ها و.... به ایراد سخنرانی  پرداخت.

وی خطاب به رؤسا و مدیران ادارات مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: شما رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌ها باید قبل از انجام هر کاری ایده داشته باشید و نفوذ و نوآوری در کار را در اولویت قرار دهید  تا بتوانید به اهداف مورد نظرتان دست یابید و  به‌خوبی در بحث مشاوره سلامت روان دانشجویان تسلط داشته باشید.

بختیاری، داشتن مهارت‌های ارتباط کلامی را یکی از ارکان‌های لازم برای رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: ما برای کسب موفقیت در حوزه مشاوره سلامت روان باید خلاقیت و انعطاف پذیری را سرلوحه کار قرار دهیم تا بتوانیم به راحتی یک ساختار سلامت روان یا یک مرکز مشاوره را در دانشگاه را مدیریت کنیم.

وی بر لزوم دانستن اسناد بالادستی و همچنین دانستن خط مشی‌های دولتی تاکید کرد و گفت: یک رئیس یا مدیر مشاوره دانشجویی در دانشگاه باید دانش و اطلاعات کافی در خصوص خط مشی‌ها و آیین نامه‌هایی دانشجویی داشته باشد و در حوزه‌های خدمات بالینی و حوزه خدمات، موضوعات اخلاق حرفه‌ای، خدمات و منابع جامعه مدار و الزامات حوزه سلامت روان مرتبط با دانشجو اطلاعات دقیقی داشته باشد.

معاون مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت به خصوصیات مهارت‌های مدیریتی رؤسای ادارات مشاوره دانشجویی اشاره کرد و گفت: داشتن برنامه‌ریزی برای مدیریت بحران، استفاده از بهترین کارها و مداخلات، جلب حمایت و روش‌های پژوهشی و گردآوری از مهم‌ترین خصوصیات مهارت‌های مدیریتی است که باید رؤسای ادارات مشاوره دانشجویی به آن مجهز باشند.

بختیاری همچنین به صلاحیت بین فردی رؤسا و مدیران مشاوره دانشجویی اشاره کرد و اظهار داشت: یک رئیس اداره مشاوره دانشجویی باید مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشد و بتواند تعامل خوبی با یک دانشجو در محیط مشاوره‌ای خود داشته باشد که این مهارت‌های ارتباطی باید در حوزه نوشتاری، کلامی و....  تقویت شود.

بختیاری با بیان این که موضوعات اخلاق حرفه‌ای در حوزه مشاوره برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: شما مدیران و رؤسای ادارات مشاوره دانشجویی الگوی اخلاق حرفه‌ای برای دانشجویان هستید، از این رو باید قدر خود و حرفه شغلی خود را بدانید.

در این نشست، رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در  یک بحث گروهی، به بررسی مشکلات موجود در ادارات مشاوره دانشجویی پرداختند و راهکارها و پیشنهادات لازم به منظور  کیفیت بخشی به مسائل حوزه سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارایه شد.

از جمله مباحث مطرح شده توسط رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌ها، بحث‌های مربوط به اختلالات شحصیت‏، مشکلات ارتباطی، خودکشی‏، اعتیاد، رفتارهای آسیب‌رسان، اختلالات عملکرد جنسی و.... بود که هر یک از رؤسا در خصوص علل وقوع رفتارهای آسیب‌رسان از سوی دانشجویان و راهکارهای حل این مشکلات، به بیان سخن پرداختند.

گفتنی است در این نشست روسای ادارات مشاوره دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی شاهد، بقیه الله (عج)، شیراز، مازندران، کردستان، کرمانشاه، ارومیه، اصفهان، اسفراین، علوم بهزیستی و توانبخشی، شهید بهشتی، اردبیل، ایلام، دزفول، سبزوار، ساوه، قم، رفسنجان، قزوین، جهرم، بابل، آبادان، جیرفت، بیرجند، گلستان و یزد حضور دارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.