شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸

دکتر محمدرضا سمائی گفت:

نیل به جامعه قانونمند مدنی و مردم سالاری دینی بدون تحقق حقوق شهروندی امکان پذیر نمی باشد

منشور حقوق شهروندی

سمائی هدف غایی و نهایی حقوق شهروندی را حفظ کرامت انسانی مردم دانست و گفت: حقوق شهروندی از جزئی ترین قوانین جامعه مانند قوانین راهنمایی و رانندگی آغاز و بالاترین سطح از مطالبات اجتماعی مانند حق رای و حضور در انتخابات را شامل شده و همهء اینها برای تحقق و حفظ کرامت انسانی افراد جامعه برنامه ریزی شده است.

هدف از قاعده‌مند ساختن روابط افراد در جامعه‌ء شهری، جلوگیری از بروز هرج‌ ومرج و بی‌ثباتی در جامعه است.

قائم مقام معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این مطلب ادامه داد: رعایت حقوق شهروندی در واقع ساز و کار بخشیدن به بدنه عمومی جامعه و هدفمند سازی کلان اجتماع یک کشور محسوب می گردد و هیچ جامعه ای بدون تدوین و اجرای دقیق و علمی منشور حقوق شهروندی قادر نیست تا به مردم سالاری و جامعه مدنی دست یابد.

دکتر محمدرضا سمائی که صبح شنبه به طور اختصاصی با مفدا شیراز گفت و گو می کرد، اظهار داشت: به طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ء شهری تعریف نمود. حقوق شهروندی بخشی از حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها می باشد که نه قابل انتقال و نه شایسته کتمان است.

او شهروندی را بسیار فراتر از شهرنشینی دانست و ادامه داد: شرط لازم و کافی برای شهر نشینی، حضور و سکونت در یک منطقه شهری می باشد ولی این پیش شرط به هیچوجه نمی تواند شرط کافی برای شهروندی محسوب شود و برای کسب مقام شهروندی می بایست یک سلسله قوانین مشخص و مدون توسط فرد رعایت شده و تمامی حقوق دیگر شهروندان از سوی او محترم شمرده شده تا وی بتواند به عنوان یک شهروند شناخته شود.

وی در پاسخ به این سوال که حقوق شهروندی به چه کسانی تعلق می گیرد، اظهار داشت: برای جواب به این سوال ابتدا باید به بیان مفهوم شهروند بپردازیم و پیش از آن باید بدانیم که حقوق شهروندی یک حق است و نه یک امتیاز. بنابر تعریف برخی صاحب‌نظران، مردم یک جامعه هنگامی که به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به مسئولیت خویش در قبال جامعه عمل نمایند به شهروند بودن ارتقاء می‌یابند.

دبیر ستاد صیانت از حقوق شهروندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: نکته قابل توجه این است که حقوق شهروندی به افرادی تعلق می گیرد که تابعیت یک کشور را داشته باشند. همچنین باید افزود که حقوق شهروندی، به تمام تبعهء یک کشور فارغ از رنگ، قومیت، نژاد، دین و جغرافیای محل زندگی و طبقه‌ اجتماعی آنها تعلق می‌یابد. چنانچه در کشور ما، مسلمان بودن شرط برخورداری از حقوق شهروندی نیست. در واقع این حقوق، رنگ و بویی انسانی به خود گرفته و به صفات گفته شده ارتباطی ندارند.

سمائی هدف غایی و نهایی حقوق شهروندی را حفظ کرامت انسانی مردم دانست و گفت: حقوق شهروندی از جزئی ترین قوانین جامعه مانند قوانین راهنمایی و رانندگی آغاز و بالاترین سطح از مطالبات اجتماعی مانند حق رای و حضور در انتخابات را شامل شده و همهء اینها برای تحقق و حفظ کرامت انسانی افراد جامعه برنامه ریزی شده است.

این دانشیار عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: حقوق شهروندی را می‌توان در چند حوزه و در قالب حقوق مدنی و سیاسی و حقوق اقتصادی و اجتماعی بررسی نمود که هر کدام از آنها خود بصورت تخصصی می تواند دست مایه نگارش صدها صفحه متن و مقاله گردد.

سمائی با اشاره به اهمیت حقوق شهروندی در اسلام ادامه داد: در آموزه های ناب دینی ما و نیز تفسیرات معتبر آیات الهی می توانیم به وضوح شاهد تاکید خداوند و اولیاء دین بر لزوم رعایت حقوق شهروندی و نیز محترم شمردن حقوق سایرین باشیم و قطعا زیباترین معانی و تعبیرات کرامت انسانی و حقوق شهروندی را می توان در همین آموزه های اسلامی یافت.

قائم مقام معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اظهار داشت: خوشبختانه در دولت یازدهم شاهد تدوین و ابلاغ منشور جامع حقوق شهروندی به تمامی دستگاه های دولتی و خصوصی کشور بودیم که این خود گام بزرگی بود برای پیشبرد و نیل به یک جامعهء قانونمند مدنی، به یاد بیاوریم که شخص رئیس جمهور، تحقق حقوق شهروندی را از اساسی ترین برنامه های دولت تدبیر و امید معرفی نمودند و امیدوارم که در دولت دوازدهم شاهد اهتمام هر چه بیشتر و فراگیرتر شدن این دستورالعمل جامع باشیم.

منشور جامع و کامل حقوق شهروندی، در آذر ماه سال گذشته توسط نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران به تمامی دستگاه های دولتی و خصوصی کشور ابلاغ و لازم الاجراء اعلام گردید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.