دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۱

در آستانه برگزاری سیزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان علوم پزشکی کشور:

گفتگوی اختصاصی با مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

المپیاد ورزشی دختران

ذات حضور یک دانشجو در رقابت های ورزشی، علاوه بر موثر بودن در روند شور و نشاط، بدون تردید می تواند تاثیرات مثبت روحی و اجتماعی برای وی به دنبال داشته باشد. المپیاد ورزشی وزارت بهداشت بزرگترین رویداد ورزشی دانشجویی درسطح کشور هست که حضور دانشجوی ورزشکار برای وی سابقه مثبت محسوب می شود

در طی چند روز آینده بزرگترین اتفاق سالیانه ورزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یعنی سیزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز می گردد و طبیعتا تمامی این دانشگاه ها به فراخور حال و امکانات خود سعی در آماده سازی هر چه بیشتر برای کسب افتخارات حداکثری در این مسابقات می باشند.
دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با توجه با سابقه چهار دوره افتخار آفرینی پی در پی و حضور در میان صدرنشینان ورزش و تربیت بدنی وزارت بهداشت، با تمام قوا سعی در حضور هرچه قوی تر در این رقابت ها را دارد تا بتواند از جایگاه خود در ورزش دستگاه متولی سلامت کشور دفاع نماید.
به همین بهانه در دفتر کار دکتر صفرپور، مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز حضور یافتیم تا گفتگویی اختصاصی را با او ترتیب دهیم.
حیدر صفرپور یکی از جوان ترین مدیران تربیت بدنی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بوده که با کمتر از سی سال سن، پنج سال از آغاز مدیریت او در تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز   می گذرد.
از سوی دیگر، او تنها مدیر تربیت بدنی در میان مدیران تربیت بدنی دانشگاه های علوم پزشکی کشور می باشد که سابقه حضور به عنوان دانشجو را نیز در المپیاد سراسری ورزشی دانشجویان نیز دارد.
صبح دوشنبه با او گپ و گفت و گویی دوستانه داشتیم و سوالاتی را با او در میان گذاشتیم:
•  هدف از برگزاری هرسالهء المپیادهای ورزشی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور چیست؟بهرحال درکنار حجم درس های سنگین و فشار کاری که دانشجویان علوم پزشکی متحمل می شوند، یکی از کارهای بسیار موثر و به جا جهت کاهش فشار کاری و ایجاد شور و نشاط در مقطع دانشجویی برگزاری همین المپیاد های ورزشی هست. مطمئنا المپیاد ورزشی وزارت بهداشت که سابقهء دیرینه ای هم دارد می تواند در بحث ترویج ورزش، توسعه ورزش همگانی و فراگیر شدن فعالیت های ورزشی به منظور ایجاد شور و نشاط در فضای دانشجویی نقش موثری ایفا کند.
•  سابقهء حضور دانشگاه علوم پزشکی شیراز در المپیاد های پیشین به چه صورت بوده و در رابطه با سیزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دختر، چه نتیجه ای را پیش بینی می کنید؟
طی پنج سالی که شخصا مدیر تربیت بدنی دانشگاه هستم و تاکنون  ۴ دوره المپیاد را همراهی   کرده ام، ۳ دوره قهرمانی و یک دوره نائب قهرمانی داشته ایم، در دوره های پیش از این هم تا جایی که اطلاع دارم مقام های قهرمانی و نائب قهرمانی متعددی داشتیم. نکته حائز اهمیت چندسال گذشته این بوده که برای اولین بار در تاریخ ورزش وزارت بهداشت، یک دانشگاه سه سال متوالی عنوان قهرمانی و چهارسال متوالی جزء رتبه های برتر کشور قرار می گیرد،  
با توجه به این روند و نظر به تلاش های صورت گرفته و حمایت بسیار خوب ریاست دانشگاه، معاون دانشجویی فرهنگی و زحمات شبانه روزی مربیان و ورزشکاران، انشاالله مجددا و با اقتدار با جام قهرمانی به شیراز باز خواهیم گشت ...
•  حضور یک دانشجو در المپیاد ورزشی دانشگاهی چه مزیت های فردی را میتواند برای او به دنبال داشته باشد؟
مزایای فردی برای افتخار آفرینان ورزش دانشگاه، چند وجه مختلف دارد، ذات حضور یک دانشجو در رقابت های ورزشی، علاوه بر موثر بودن در روند شور و نشاط، بدون تردید می تواند تاثیرات مثبت روحی و اجتماعی برای وی به دنبال داشته باشد. المپیاد ورزشی وزارت بهداشت بزرگترین رویداد ورزشی دانشجویی درسطح کشور هست که حضور دانشجوی ورزشکار برای وی سابقه مثبت محسوب می شود، ورزشکارهایی که موفق به کسب مقام می شوند علاوه بر دریافت حکم مستقیم از شخص وزیر و معاون ایشان، می توانند از امتیازاتی که در سطح دانشگاه برای آنها در نظر گرفته    می شود از جمله: جوایز نقدی، امتیازات ویژه در بحث اسکان و خوابگاه دانشجویی، امکان اخذ وام  به ارزش دوبرابر ذخیره، کمک به دانشجو در تحصیلات تکمیلی جهت گرفتن مهمانی و انتقالی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز بهرمند شوند.
در مجموع می توان گفت، جدای از کسب افتخار برای دانشگاه عملا کل مزایای شرکت در المپیاد و افتخار آفرینی در آن به شخص دانشجو بر میگردد.
•  دانشجویان مستعد در رشته های مختلف ورزشی را چگونه شناسایی می کنید؟ آیا ساز و کار خاصی برای کشف استعدادهای ورزشی دانشگاه دارید؟
طبیعتا برای این موضوع، برنامه های مشخص و مدونی را دیده ایم و بر اساس همان برنامه ها نیز پیش می رویم. از آنجا که دانشجویان ورودی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز را می توان سرآمد علمی شرکت کنندگان در کنکور سراسری ورود به دانشگاه دانست، ما نیز از همان بدو ورود این دانشجویان اقدام به شناسایی آنان از طریق اعلام خودشان و تکمیل فرم های لازم می کنیم. این برنامه در قالب سه بخش: شناسایی، جهت دهی و پرورش و توانمندسازی آنان برنامه ریزی شده است. از سوی دیگر یکی از ابتکارات این مدیریت که در چهار سال گذشته نقش بزرگی در افتخار آفرینی و صدر نشینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سطح وزات متبوع داشته است، برگزاری المپیادهای ورزشی درون دانشگاهی می باشد که در واقع یک مدل کوچک تر و شبیه سازی شده از المپیادهای سراسری دانشجویان بوده و در طی آن دانشجویان جدیدالورود در کنار سایر دانشجویان این دانشگاه در رشته های مصوب المپیاد به مدت ۹ ماه به رقابت جدی همراه با تمرینات مداوم می پردازند.
اعضاء کاروان ورزشی اعزامی به المپیاد سراسری نیز از میان منتخبین همین رقابت های درون دانشگاه انتخاب و اعزامی می گردند.
•  دلایل موفقیت های حاصله در سال های اخیر را چه می دانید؟
این موفقیت ها را بیش و پیش از هر چیز مدیون الطاف الهی می دانم و شک ندارم که بدون نظر و توجه الهی، هرگز موفق به کسب چنین افتخاراتی نمی شدیم. فراموش نکنیم که «ید الله مع الجماعه» دست خدا همراه با جماعت است و باید بگویم که چون ما بصورت یک تیم و گروه منسجم در این دانشگاه کار می کنیم طبیعتا خداوند به کارهای اجتماعی خیر هم نظر خاص و لطف آمیز دارند. از سوی دیگر به یاد بیاوریم که نام کاروان ورزشی ما مزین به نام مقدس حضرت احمدبن موسی، شاهچراغ(ع) می باشد و طبیعتا تبرک چنین نام متبرکی بر کار و موفقیت های ما تاثیر مثبت خواهد داشت.
از سوی دیگر باید بدانیم که کسب هر رتبه و افتخاری در چنین سطحی طبیعتا نه می تواند قائم به فرد باشد و نه آن را به یک نفر و یا تعداد افراد محدودی مربوط دانست بلکه این انسجام تیمی و کار گروهی حاصل تلاش تمامی افراد حاضر در خانواده دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد و تمامی افتخارات حاصله در این مدت، همانگونه که همه برای آن تلاش نموده اند متعلق به همهء دانشگاه می باشد. طبیعتا حمایت های بی دریغ و همه جانبهء ریاست دانشگاه و معاون فرهنگی و امور دانشجویی ایشان در کنار همکاری های سایر معاونین و مدیران این مرکز آموزش عالی و نیز تلاش ها و کوشش های ورزشکاران، مربیان و کارشناسان تربیت بدنی این دانشگاه، سهم بسیار بالایی در تحقق این افتخارات داشته است.
•  در حال حاضر اگر دانشجو بودید فکر می کنید با کدام یک از کاروان ها در رشته های مختلف ورزشی رهسپار المپیاد بودید؟
صفرپور لبخندی می زند و پاسخ می دهد: با توجه به اینکه امسال کاروان دختران رهسپار مسابقات است اگر دانشجو بودم قطعا نمیتوانستم در رقابت ها شرکت کنم و بودن در کنار آنها به عنوان یک مسئول تنها گزینه ممکن برای من می باشد، ولی با توجه به سابقهء قبلی خودم و کسب مقام در دوران دانشجویی  اگر مجددا المپیاد آقایان بود قطعا با تیم فوتبال  اعزام میشدم.
•  و کلام آخر؟
اجازه بدهید تا کلام آخر را نه به رسم معمول که به تقدیر و تشکر پرداخته می شود، من گلایه ای داشته باشم از همکاران خدوم و زحمتکش تربیت بدنی در معاونت فرهنگی و امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دلیل این موضوع هم تداخل به وجود آمده در برگزاری دو المپیاد بزرگ و مهم وزارت بهداشت، یعنی دومین المپیاد ورزشی کارکنان و سیزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دختر می باشد که باعث اختلال و سنگینی بیش از حد کار در تربیت بدنی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گردیده و طبیعتا این اختلال می تواند به شرایط و سطح کیفی هر دو المپیاد صدماتی را وارد نماید.
خواهش بنده از معاونت فرهنگی و امور دانشجویی و نیز معاونت توسعه نیروی انسانی وزارت متبوع این است تا در سال های آینده ترتیبی اتخاذ نمایند تا این دو المپیاد مهم و سراسری با فاصله زمانی مناسب تری برگزار گردد.
•  با تشکر از شما بخاطر زمانی که برای این مصاحبه اختصاص دادید.
•  سیزدهمین المپیاد ورزشی دختران دانشجوی علوم پزشکی سراسر کشور از روز یازدهم شهریور ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد در استان چهار محال و بختیاری برگزار می گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.