سه‌شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۹

عملکرد موفق کاروان ایران در مسابقات یونیورسیاد۲۰۱۷/ حضور پررنگ دختران ایرانی در مسابقات

یونیورسیاد 2017

بیست و نهمین دوره مسابقات جهانی یونیورسیاد دانشجویان با حضور بیش از ۱۲ هزار دانشجو از ۱۳۱ کشور جهان به میزبانی چین تایپه برگزار شد و کاروان اعزامی کشورمان با کسب ۲۳ مدال رنگارنگ عملکردی قابل قبول از خود برجای گذاشت.

به گزارش مفدا، بیست و نهمین دوره مسابقات یونیورسیاد دانشجویان جهان با برگزاری آیین افتتاحیه در روز بیست و هفتم مردادماه در پایتخت چین تایپه به طور رسمی آغاز به کار کرد.

رشته‌های مسابقات یونیورسیاد ۲۰۱۷

در این دوره از رقابت‌ها بیش از ۱۲ هزار ورزشکار، مربی و مسئول از ۱۳۱ کشور حضور داشتند و در ۲۲ رشته تیمی و انفرادی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

رشته های دو ومیدانی، بسکتبال، شیرجه، شمشیربازی، فوتبال، ژیمناستیک هنری، ژیمناستیک ریتمیک، جودو، شنا، تنیس روی میز، تکواندو، تنیس، والیبال، واترپلو، تیر و کمان، بدمینتون، بیسبال، گلف، اسکیت، وزنه برداری، ووشو و بیلیارد، رشته های در نظر گرفته شده برای این دوره از مسابقات بود که بر اساس تصمیم فدراسیون ورزش های دانشگاهی ایران، کاروان کشورمان در قالب هشت تیم: والیبال، جودو، ووشو، تکواندو، تیر و کمان، والیبال، شمشیربازی و بدمینتون در این رقابت ها حضور یافت.

نماد مسابقات

«خرس سیاه فورموسان» در حالی به عنوان نماد مسابقات از سوی مسئولان ستاد برگزاری یونیورسیاد و با هماهنگی فدراسیون جهانی دانشجویان برای این دوره از مسابقات انتخاب شد که  ۶۲ ورزشکار کشورمان با لباسی منقوش به تصویر «روباه ترکمن» در رقابت ها حاضر شدند؛ روباه ترکمن گونه‌ای در معرض انقراض است و دانشجویان ایران اولین بار در سال ۲۰۱۵ با این نماد در رقابت های یونیورسیاد دانشجویان کره جنوبی شرکت کردند.

تعداد مدال‌ها

کاروان دانشجویان کشورمان در سال ۲۰۱۵ و دوره گذشته با اعزام ۸۴ ورزشکار و کسب هفت طلا ، دو نقره و شش برنز عنوان نهمی را از آن خود کرد؛ ایران با ۸ طلا، ۴ نقره و ۱۱ برنز در رده دهم یونیورسیاد قرار گرفت که از لحاظ مدالی چه کمی و چه کیفی بهترین نتیجه تاریخ ایران در بازیهای دانشجویان جهان به حساب می آید.

مدال آوران کاروان ایران:

ووشو

جعفرشیرزاده - ووشو - طلا/ عرفان آهنگریان - ووشو - طلا/ حمیدرضا لادور - ووشو - طلا/ آرزو سلیمی - ووشو - نقره/ فاطمه حیدری - ووشو - برنز/ امیر محمد رضایی - ووشو - برنز

والیبال:

طلا

تکواندو:

آرمین هادی پور - طلا/ هادی تیران ولی‌پور - طلا/ سعید رجبی- طلا/ میرهاشم حسینی- طلا/ رامین حسینقلی‌زاده - نقره/ ملیکا میرحسینی- برنز/ ناهید کیانی - برنز/ مهدی جمالی فشی - پومسه - برنز/ تیم پومسه مردان - برنز/ تیم میکس پومسه - برنز/ فاطمه حسام - پومسه - برنز

 تیروکمان:

تیم کامپوند مردان - نقره

شمشیربازی:

تیم سابر مردان - نقره/ محمد فتوحی - برنز/ محمد رهبری - برنز

وزنه‌برداری:

کیاقدمی - برنز

پاداش مدال‌آوران

محمد دهخدا، رییس فدراسیون ورزش دانشگاهی، با اشاره به افزایش سه برابری میزان پاداش این دوره از رقابت‌ها نسبت به دوره قبل گفته بود: کسانی که بتوانند در بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان موفق به کسب مدال طلا شوند، در همان جریان رقابت‌ها و در پای سکو مبلغ هزار دلار و برای کسانی که موفق به دریافت مدال نقره و برنز شوند به ترتیب ۵۰۰ و ۳۰۰ دلار در پای سکو به ورزشکاران اهدا خواهیم کرد و همچنین به کادر فنی بابت کسب مدال طلا ۲۰۰۰ دلار در جریان رقابت‌ها پرداخت خواهیم کرد. این پاداشی است که ما در پای سکو به ورزشکاران مدال‌آ ور اهدا خواهیم کرد و بعد از بازگشت پاداشی که از سوی وزارت علوم به مدال‌آوران اهدا خواهد شد جوایز دیگری خواهد بود.

حضور کاروان ایران در هشت رشته یونیورسیاد

بشیریان، دبیر فدراسیون ورزش های دانشگاهی در خصوص عملکرد کاروان اعزامی به این دوره مسابقات یونیورسیاد دانشجویان گفت: شکستن رکورد تعداد مدال ورزش ایران در بازی های دانشگاهی جهان یکی از نقاط روشن عملکرد ورزشکاران ما در این دوره بوده است؛ یکی دیگر از نقاط روشن کاروان ایران کسب مدال در رشته های مختلف است و برای اولین بار در رشته هایی مانند تیر و کمان و شمشیربازی هم به مدال رسیده ایم. از سوی دیگر توجه ویژه ای به ورزش بانوان داشته ایم و حدود یک سوم کاروان ورزش ایران را بانوان تشکیل می دهند. این نکته حائز اهمیت است که ما با کاروانی کیفی و با حداقل نفرات راهی بازی های دانشجویان شده ایم که به نسبت تعداد نفرات اعزامی، تاکنون نتایج بسیار خوب و رضایت بخشی گرفته ایم.

حضور پررنگ دختران دانشجو در کاروان ایران

علی حبیب‌اللهی معاون کاروان ایران در مسابقات یونیورسیاد ۲۰۱۷ عملکرد کاروان اعزامی کشورمان به این رقابت ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: یونیورسیاد بعد از المپیک بزرگترین رویداد ورزشی است و و کسب مدال به دلیل حضور ورزشکاران با کیفیت جهانی سخت است؛ عدد ۱۲ هزار ورزشکار برای یونیورسیاد بسیار بالاست. حدود یک سوم ورزشکاران ما مدال گرفته اند. از نکات حائز اهمین کاروان ایران حضور پررنگ بانوان است به طوری که یک سوم کاروان را بانوان تشکیل می دهند که نتایج خوبی هم گرفته اند. جای امیدواری دارد که هم در بخش بانوان نتیجه گرفتیم و هم نقش آنها در این رویداد و موفقیت محسوس بوده است.

تسهیلات دانشجویی برای قهرمانان

محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم نیز به فراهم شدن تسهیلات دانشجویی برای قهرمانان ورزشکار اشاره کرد و گفت: با تمام فراز و نشیب هایی که داشتیم آیین نامه‌ای برای فرصت بیشتر تحصیلی برای قهرمانان به تصویب رسید و برای ورود به دوره های ارشد و دکترا هم دنبال این هستیم آیین نامه ای جهت ایجاد تسهیلات برای قهرمانان به تصویب برسانیم.

وی افزود: این دوره در چهار رشته جدید شرکت کردیم که کسب تجربه بود. این نشان داد که می توانیم در عرصه های جدید مثل تیراندازی با کمان، ووشو، شمشیربازی و بدمینتون موفق باشیم. در این چارچوب حضور دختران دانشجو هم ویژگی خوب دیگیر بود و آنها هم متناسب با شرایط خوب درخشیدند.

پیکارهای یونیورسیاد ۲۰۱۷ از ۲۷ مرداد  در تایپه پایتخت کشور تایوان آغاز شد و ۸ شهریورماه پایان می‌یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.