یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲

کارگاه " آموزش اصول خبرنویسی " در نشست مفداهای شمال کشور برگزار شد

گيلان

آشنایی با مفاهیم بنیادینی چون خبر و پوشش خبری ، نکات اساسی در خبرنویسی و عناصر خبری و همچنین قسمت های مختلف یک خبر در نخستین کارگاه از کارگاه های سه گانه ی نشست مفداهای شمال به میزبانی بندرانزلی برگزار شد

مفدا گیلان، هشتم شهریور ؛ در دهکده ی ساحلی بندرانزلی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، نخستین نشست مدیران روابط عمومی و دبیران کانون های مفدای دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی شمال کشور - گیلان ، مازندران ، بابل ، گلستان ، سمنان و شاهرود - برگزار شد که برپایی کارگاه های آموزشی متعدد از جمله " اصول خبر نویسی " را میتوان از وقایع قابل توجه این نشست برشمرد.
طلعت کاویانی ، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، کارگاه آموزشی در خلال دو جلسه ی فشرده و نود دقیقه ای به بررسی مباحث متعددی در ارتباط با " اصول خبرنویسی " پرداخت.
وی در آغاز جلسه ی نخست ، با برگزاریِ یک پیش امتحان شرکت کنندگان را به چالش کشید. کاویانی هدف خود از برگزاری این آزمون را به دست آوردن آگاهی از سطح آمادگی شرکت کنندگان عنوان کرد.
پس از این "پیش آزمون" ، وی به بررسی مفاهیم بنیادینی همچون خبر و پوشش خبری پرداخت.
بحث و کنکاش جامعی در ارتباط با مفاهیم هفت گانه ی اساسی در خبرنویسی و همچنین عناصر شش گانه ی خبری ، بخش قابل توجهی از نخستین نود دقیقه ی کارگاه آموزش اصول خبرنویسی را به خود اختصاص داد.
همچنین کاویانی در یک چهارم پایانی جلسه ی اول با عنوان کردن چند مثال خبری و واگذار کردن تجزیه و بررسی آن اخبار از نظر مفاهیم اساسی و عناصر به حاضران ، بار دیگر یک چالش ذهنی را برای شرکت کنندگانِ این کارگاه ایجاد کرد ؛ چالشی که یقینا نتیجه ای جز تثبیت آموخته ها را برای تک تک دانشجویان و مدیران حاضر به همراه نداشت.
نیمه ی آغازینِ جلسه ی دوم کارگاه آموزش اصول خبرنویسی به بررسی قسمت های مختلف یک خبر اختصاص داشت.
کاویانی با برشمردن " سرتیتر ، تیتر ، لید و بدنه " به عنوان اصلی ترین قسمت های یک خبر و بیان توضیحاتی مفصل و همچنین عنوان کردن نکاتی مهم پیرامون هر یک از این موارد ، به تبیین چارچوب کلی یک خبر و قسمت های مختلف آن پرداخت.
چهل و پنج دقیقه ی پایانی کارگاه نیز به واکاوی و کنکاش در چند سایت خبری و بررسی دقیق اخبار منتخب آن تارنماها از نظر بخش های مختلف یک خبر ، به وسیله ی حاضران گذشت. تا به مانند جلسه ی اول ، تثبیت مطالب فراگرفته شده در این نود دقیقه نیز دستاوردی باشد برای تمامی شرکت کنندگان نخستین نشست منطقه ای مدیران روابط عمومی و دبیران کانون های مفدای دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی شمال.

تهیه خبر: نیما صفری 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.