دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱

دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار کرد؛

کارگاه آموزش "محافظت از خود" به ۲۰۰ کودک شیرازی

آزار جنسی

در کارگاه آموزشی "محافظت از خود" و پیشگیری از آزار جنسی که با حضور ۲۰۰ کودک شیرازی و والدین آنها برگزار شد، مطالبی مانند آموزش تماس‌های ایمن و ناایمن، چگونگی محافظت، یاد گرفتن مهارت نه گفتن، برقراری رابطه با والدین و بیان مساله با والدین، به شرکت کنندگان ارایه شد.  

به گزارش مفدا شیراز، این کارگاه آموزشی به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری پایگاه مقاومت امام حسن عسکری(ع) برای ۲۰۰ کودک و والدین آنها برگزار شد.  

"الهه نجفی"  کارشناس ناظر مرکز خدمات جامع سلامت در مورد برگزاری این کارگاه گفت: با توجه به شیوع مشکلات روحی و روانی و مساله کودک آزاری در جامعه و برای مقابله با آن، ضروری است کودکان و والدین آموزش های لازم برای برخورد با این مشکل را فرا بگیرند.  

نجفی افزود: هدف از اجرای این برنامه آموزش به کودکان برای محافظت از خود و آموزش به والدین برای توجه به رفتارهای کودکان پس از مواجه شدن با آزارهای جنسی است.

وی افزود: در این کارگاه مطالب سودمند همراه با پخش فیلم و پرسش و پاسخ از کودکان و اجرای مسابقه، به آنان آموزش داده شد.

در ادامه، پزشک و حقوقدان درمانگاه گلستان وابسته به سپاه در زمینه نقاط حساس بدن به کودکان آموزش داد که چگونه باید از آنها محافظت کنند و به افرادی که از کودکان خواسته های نابجا در مورد مسایل جنسی و نقاط حساس بدن دارند، "نه" بگویند.

دکتر "محمدجلیل بنایی" ادامه داد: اگر کودکان نتوانستند مشکلات خود مانند کودک آزاری و به ویژه مسایل جنسی را به والدین خود بگویند، با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس بگیرند و کمک بخواهند.

همچنین با پخش اسلاید آموزشی، به والدین آموزش داده شد که اگر کودکان با چنین مسایلی مواجه شدند، علاوه بر تماس با شماره ۱۲۳ می توانند این مشکل را با یک مشاور و یا پزشک مطرح کنند و از این افراد کمک بگیرند.  

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مرکز خدمات جامع سلامت یقطین نیز در زمینه آزار جنسی، گفت: به هر نوع تماس نامناسب که موجب آسیب جسمی و روحی به کودک شود، آزار جنسی گفته می شود.  

"مهدیه بهبهانی" اضافه کرد: توجه به نشانه های کودک آزاری جنسی شامل پرخاشگری کودک، توجه به نقاشی کودک که قسمت های ناحیه جنسی را سیاه می کند و پنهان شدن کودک در پشت سر والدین در مواجهه با افراد غریبه، از سوی والدین بسیار ضروری است.  

در این کارگاه مطالبی مانند آموزش تماس‌های ایمن و ناایمن، چگونگی محافظت،  یاد گرفتن مهارت نه گفتن، برقراری رابطه با والدین و بیان مساله با والدین، به شرکت کنندگان ارایه شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.