دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا تاکید کرد؛ هشدارها، توصیه ها و نکات مهم در خصوص استفاده از لنزهای آرایشی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا تاکید کرد؛ هشدارها، توصیه ها و نکات مهم در خصوص استفاده از لنزهای آرایشی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا درخصوص استفاده بی رویه از لنزهای آرایشی وعوارض استفاده نادرست ازلنزها و خطرات ناشی از مصرف لنزهای بدون برچسب اصالت کالا هشدار داد .

به گزارش مفدا-فسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا:

دکترصفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا درخصوص استفاده بی رویه از لنزهای آرایشی وعوارض استفاده نادرست ازلنزها و خطرات ناشی از مصرف لنزهای بدون برچسب اصالت کالا هشدار داد و گفت: لنزهای تماسی چشمی در دو نوع طبی و آرایشی می باشد.

 دکترمحبی با بیان اینکه برای مراقبت از لنزها و مراقبت از چشم حین استفاده از لنز، فرآورده های متفاوتی وجود دارد که حتما مصرف کننده باید با کاربرد آنها آشنا باشد، گفت:

- محلول های چند کاره: برای ضد عفونی، شستشو، آبکشی، و نگهداری لنز به کار می رود.

- محلول های نمکی: برای آبکشی لنز پس از شستشو به کار می رود.

- محلول های شستشو روزانه: چند قطره در حالی که لنز در کف دست قرار دارد روی لنز ریخته شده و هر دو طرف آن به مدت ۲۰ ثانیه با انگشتان مالش داده می شود. دقت شود که ناخن بلند ممکن است سبب خراشیدگی و پارگی لنز شود.

- محلول های ضد عفونی کننده: محلول هیدروژن پراکساید برای ضدعفونی لنز استفاده می شود. پس از استفاده از آن باید حتما لنز را با محلول آبکشی شستشو نمود تا باقیمانده محلول روی لنز از بین برود.

- محلول های مرطوب کننده چشم: برای رفع اصطکاک بین لنز و پلک ها و رفع خشکی چشم استفاده می شوند.

وی افزود: جهت استفاده از لنز ها نکاتی وجود دارد که ضروری است به آنها دقت کافی شود:

- لنزها نباید به صورت مشترک مصرف شود.

- قبل از استفاده از لنز به تاریخ مصرف لنز دقت شود.

- قبل از خریداری لنز از طریق برچسب اصالت کالای سلامت نصب شده بر روی لنز از سلامت لنز اطمینان کسب کنید.

- لنزها را باید از مکان معتبری همچون داروخانه خریداری کرد.

- هنگام استفاده از فرآورده های مراقبت از لنز باید از همخوانی فرآورده با نوع لنز مورد استفاده اطمینان حاصل نمود.

- هرگز نباید لنز را با آب معمولی شستشو داد زیرا می تواند سبب بروز آلودگی و ایجاد صدمات جبران ناپذیر به چشم گردد.

- توجه داشته باشید که رعایت بهداشت محلول نگهدارنده لنز و جالنزی، تعویض مرتب و به موقع آنها و انتخاب محلول های نگهدارنده ای که با نوع لنز و چشم شما سازگاری کامل داشته باشد در آسایش و آرامش شما نقش زیادی دارد.

- هنگام استفاده از لنزهای زیبایی بعد از این که استفاده کردید و احساس کردید که ممکن است چشم را اذیت کند، از چشم خارج کنید.

- اگر شما مدت طولانی از لنز استفاده می کنید و در طول شب و در زمان خواب هم از لنز استفاده می کنید باید بدانید که در معرض عفونت چشمی ممکن است قرار بگیرید

- قبل از استفاده از لنز حتما باید دست ها را بشویید چه در هنگام گذاشتن لنز بر روی چشم ها و چه هنگام خارج کردن لنزها از چشم.

- هیچ گاه لنزها را با صابون های روغنی و با کف نشویید. برای شست و شو لنز باید از محلول مخصوص شست و شو استفاده کنید.

- لنزها به دست خیس می چسبد و به آسانی در داخل چشم قرار می گیرد. اگر می خواهید از نرم کننده برای دست های خود استفاده کنید، باید بعد از قرار دادن لنزها این کار را انجام دهید. زیرا ممکن است لنزبه دست بچسبد و باعث آلوده شدن لنزها هم بشود.

- لنزها را قبل از این که آرایش کنید داخل چشم ها بگذارید و قبل از این که آرایش را پاک کنید لنزها را از چشم خارج کنید. سعی کنید از لوازم آرایشی ضد آلرژی استفاده کنید زیرا برخی از لوازم آرایشی می تواند باعث تحریک چشم به ویژه در زمانی که از لنز استفاده می کنید شود.

- عدم رعایت بهداشت هنگام استفاده از لنز منجر به عفونت می‌شود. در صورتی که چشم افراد مبتلا به عفونت میکروبی شود ممکن است منجر به نابینایی چشم شود.

- در صورت مشاهده علائم درد قرمز شدن و ریزش اشک و سوزش هنگام استفاده از هرگونه لنز باید به چشم پزشک مراجعه شود. استفاده مجدد از لنز نیز برای این افراد خطرناک است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.