دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در استانه مرحله پایانی جشنواره "تیتر ۱۰":

نشریات دانشجویی یادآور مسئولیت اجتماعی در دانشگاه هستند/ با نشریات دانشجویی مهربان‌تر باشیم

دکتر للگانی

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و رئیس دهمین جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی"تیتر ۱۰" با اشاره به نقش سازنده و پراهمیت نشریات دانشجویی و تاثیرگذاری آن در دانشگاه‌ها گفت: معتقدم باید با نشریات دانشجویی مهربانتر باشیم. نشریات دانشجویی واقعیت‌های موجود در فضای دانشگاه را منعکس می‌کنند، در واقع نشریات دانشجویی دغدغه مسئولیت اجتماعی دانشگاه را یادآور می‌شوند.

به گزارش مفدا, امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر دهمین جشنواره رسانه و مطبوعات دانشجویی در آستانه مرحله پایانی این بزرگترین رویداد رسانه‌ای دانشجویان کشور با اشاره به اهمیت و تاثیر رسانه‌های دانشجویی بر توسعه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: معتقدم مطبوعات با تولید و توزیع اطلاعات، نقش زیادی در بالا بردن آگاهی‌های جامعه بر عهده دارند و جامعه را در مسیر رشد همه جانبه یاری می‌کنند. بنابراین توسعه کشورها نیازمند آگاه سازی و آموزش افکار عمومی می‌باشد و بدون این افزایش آگاهی توسعه همه جانبه اتفاق نخواهد افتاد. بر این اساس رسانه‌های دانشجویی به عنوان یک بستر مناسب برای فعالیت دانشجویان دارای دغدغه, نقش بسیار مهمی در ارتقا فرهنگی و ارتقا آگاهی اجتماعی و ایجاد حس مشارکت و مسئولیت‌پذیری در بین دانشجویان و دانشگاهیان دارند.

وی با اشاره به کارکرد نقادانه نشریات دانشجویی در فضای دانشگاه افزود: این نشریات می‌توانند فضای فرهنگی دانشگاه را مورد نقد قرار داده و مسئولان را نسبت به مسائل موجود در فضای فرهنگی دانشگاه حساس نمایند. البته ایجاد فضای با نشاط و امید در بین دانشجویان و جذب علاقه‌مندان به فعالیت‌های فرهنگی از دیگر نتایج رونق فضای رسانه‌ای در دانشگاه است.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به رشد چشمگیر نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی و فعالیت بالغ بر ۷۰۰ نشریه در این دانشگاه‌ها بیان داشت: در چند سال اخیر و با اجرای سیاست‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید و توجه ویژه به جایگاه دانشگاه و تاثیرگذاری فکری و فرهنگی آن در مطالبات اجتماعی و تلاش  معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این زمینه, شاهد رشد بسیار خوبی در رشد کمی نشریات دانشجویی هستیم. اکنون بالغ بر ۷۰۰ نشریه فعال دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به فعالیت می‌پردازند، اگرچه این تعداد در برابر ۲۰۰ هزار دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی عدد بالایی نیست اما به اعتقاد بنده با توجه به توسعه و رشد فضای مجازی و اینترنت در حوزه رسانه چاپ ۷۰۰نشریه فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی قابل توجه است.

رئیس دهمین جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره‌ها تاثیرات مهمی را در مشارکت فرهنگی و دانشجویی دارند, جشنواره "تیتر ۱۰" را یکی از تاثیرگذارترین و پرمخاطب ترین جشنواره‌های دانشجویی عنوان کرد و بیان داشت: فلسفه برگزاری جشنواره‌ها ایجاد فضای رقابت سالم در بین تولید کنندگان اثر فرهنگی و هنری است. تلاش معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر این است که با برگزاری جشنواره" تیتر ۱۰ " فضای رقابت سالم در بین فعالان نشریات ایجاد کند و این رقابت بتواند به ایجاد شور و نشاط در فضای دانشجویی منجر شود و البته استقبال بی نظیر از جشنواره نشان می‌دهد که این مهم حاصل شده است.

للـه‌گانی گزارش کوتاهی از روند برگزاری و کم و کیف آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره ارائه کرد و توضیح داد:  این جشنواره میزبان تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در سه دستگاه آموزشی شامل، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی است و در بازه زمانی ۱۳ آذر تا ۳۰ بهمن ماه که زمان دریافت آثار دانشجویان بود،  تعداد ۳۷ هزار و ۶۵۴ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

همچنین در مرحله پایانی این جشنواره که ۱۳ شهریور ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود میزبان بالغ بر هزار نفر از شرکت کنندگان در این جشنواره خواهیم بود.

وی افزود: به گفته داوران این جشنواره آثار دریافت شده از سطح کیفی خوبی برخوردار بودند و بسیاری از آثار تحسین داوران جشنواره را به دنبال داشته است.

رئیس دهمین جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی در پایان ضمن اشاره به نقش مهم نشریات دانشجویی در انعکاس واقعیت‌ها و نقادی منصفانه در محیط دانشگاه خاطرنشان کرد: معتقدم باید با نشریات دانشجویی مهربانتر باشیم. نشریات دانشجویی واقعیت‌های موجود در فضای دانشگاه را منعکس می‌کنند که ممکن است مدیران دانشگاهی از کنار آن‌ها عبور کرده باشند.  این نشریات فضای دانشگاه را نسبت به گفتمان‌های موجود جامعه حساس می‌کنند همچنین مباحث مرتبط ترویج علم را در دانشگاه‌ها گسترش می‌دهند. در واقع نشریات دانشجویی مسئولیت اجتماعی دانشگاه را یادآور می‌شوند و دغدغه‌های صنفی و رفاهی ، آموزشی و علمی دانشجویان را منعکس و بستر لازم را برای گفتگو و ارتباط بین سلایق متنوع فرهنگی, اجتماعی و سیاسی را فراهم می‌نمایند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.