دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵

تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان درباره افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران

دكتر بنفشه

در تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان مشخص شد میزان فلز تالیوم در بدن افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر به شدت رو به افزایش است که عوارض بسیار وخیمی به همراه دارد.

به گزارش مفدا کاشان، دکترحمیدرضا بنفشه؛ مدیرگروه مطالعات اعتیاد و محقق مرکز تحقیقات فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اعلام این خبر بیان کرد: طی بررسی و تحقیقات یک ساله‌ای که با همکاری "امیر قادری" دانشجوی دکترای تخصصی اعتیاد و "دکتر امید مهرپور" فوق تخصص سم شناسی بالینی و همچنین همکاری "پروفسور جان آست" (asethJan)  محقق برجسته نروژی انجام دادیم، متوجه شدیم میزان فلز تالیوم در بدن افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر به شدت رو به افزایش است که عوارض بسیار وخیمی به همراه دارد.

دکتر بنفشه در این‌باره گفت: میزان فلز تالیوم در بدن افراد سیگاری حدود ۵ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری بوده است. فلز تالیوم همچنین در بدن افراد مصرف کننده تریاک، شیره تریاک و هروئین حدود ۷ برابر افراد سیگاری است و دراین تحقیق مشخص شد که افراد سیگاری که علائم افسردگی، تعریق، بی خوابی و مشکل حافظه دارند. میزان تالیوم در بدن آنها بالاتر می‌باشد و افرادی که سیگارهای با قطران بالا مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که سیگارهای با قطران کمتر مصرف می‌کنند میزان تالیوم در بدن آنها بیشتر می‌باشد.

بنفشه افزود: طبق آمار منتشر شده در حال حاضر ۱/۳ میلیارد سیگاری در جهان وجود دارد که تقریبا ۸% آن مربوط به کشور ایران است و تخمین زده شده  که این آمار تا سال ۲۰۲۵ به تقریبا ۱۹ درصد در مردان و ۱۰ درصد در زنان خواهد رسید که در کل ۹ درصد جمعیت ایرانی در سال ۲۰۲۵ سیگاری خواهند بود.

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که مصرف دخانیات درحال حاضر مسئول مرگ ۶ میلیون نفر در سراسر جهان است که در حال حاضر یک سوم تمام سرطان هایی که به مرگ منتهی می‌شوند با کشیدن سیگار در ارتباط می‌باشد.

وی گفت: آمار و بررسی‌های منتشره نشان می‌دهد دود تنباکو حاوی بیش از ۴۰۰۰ نوع مختلف از مواد سمی، فلزات سنگین و... می باشد که از جمله این فلزات سنگین می‌توان به کادمیوم، تالیوم و سرب اشاره کرد که در طولانی مدت منجر به بیمارهای قلبی، کلیوی و تنفسی می‌شود، لذا ضرورت دارد افراد سیگاری آگاهی داشته باشند که این فلزات به آرامی در بدن آنها تجمع پیدا می‌کند و بر روی سلامتی آنها اثر می‌گذارد و حتی افرادی که در تماس با افراد سیگاری هستند نیز ممکن است این فلزات در بدن آنها بالاتر باشد.

گفتنی است، نتایج این بررسی وتحقیق علمی در مجله بین المللی" Biological Trace Element Research"   نیز چاپ و منتشر شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.