دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۵

نخستین اختتامیه جشنواره«تیتر۱۰» در میان شور و هیجان دانشجویان پایان یافت

اولین مراسم اختتامیه جشنواره تیتر۱۰در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ 13 شهریور 96

نخستین مراسم اختتامیه جشنواره رسانه‌ها و نشریات دانشجویی«تیتر ۱۰ »عصر امروز برگزار و با معرفی برگزیدگان دانشگاه‌های علوم پزشکی پایان یافت.

به گزارش مفدا، این مراسم با حضور دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، جمعی از مسئولان و مدیران این وزارت‌خانه و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور و فعالان نشریات دانشجویی از ساعت ۱۶ عصر امروز، دوشنبه سیزدهم شهریورماه در مرکز همایش های بین المللی امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، سرود ملی کشورمان در سالن طنین انداز شد و سپس استاد محمدحسین سعیدیان قاری بین المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت  و پس از آن رضا رفیع، مجری سرشناس برنامه های طنز تلویزیون کشورمان پشت تریبون مرکز همایش های امام خمینی(ره) قرار گرفت و اجرای مراسم را آغاز کرد.

تعداد آثار ثبت شده در دهمین جشنواره سراسری رسانه و  نشریات دانشجویی وزارت بهداشت حدود ۴/۵ برابر جشنواره دوره قبل است

در ادامه این مراسم مصطفی رهبر دبیر دهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر ده ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان مرحله پایانی، جشنواره‌های نشریات دانشجویی را معتبرترین جایگاه عرضه فعالیت‌های دانشجویی در حوزه رسانه و ارتباطات خواند و افزود: تلاش مجموعه‌های فرهنگی دخیل در حوزه دانشجویی از ابتدای روی کار آمدن گفتمان تدبیر و اعتدال، نهادینه‌سازی فرهنگ گفتگو ومدارا و گذار از انفعال و بی‌نشاطی حاکم بر فضای دانشجویی به سمت رونق و شکوفایی فعالیت‌های فرهنگی در  حوزه رسانه بوده است.

رهبر خطاب به برگزیدگان مرحله پایانی دهمین جشنواره سراسری و نشریات دانشجویی گفت: به شما فعالان نشریات دانشجویی که به دنبال آگاهی بخشی و روشنگری هستید و با ایمان کامل به خیر و مصلحت جامعه در راه تحقق منافع ملی قلم می‌زنید تبریک می‌گویم.

وی تاکید کرد: سیاست معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت فراهم شدن زمینه رشد دانشجویان در حوزه نشریات دانشجویی و شناسایی و کشف استعدادهای درخشان در این زمینه است.

دبیر دهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر ده خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره برای نخستین بار زمینه شرکت آثار منتشر شده در فضای مجازی از جمله وب‌سایت،کانالهای تلگرام، نشریات صوتی فراهم شده و به نظر می‌رسد در سال‌های آینده باید این بخش با جدیت و گستره بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

رهبر  اظهار کرد: تعداد آثار ثبت شده در دهمین جشنواره سراسری رسانه و  نشریات دانشجویی وزارت بهداشت حدود ۴/۵ برابر جشنواره دوره قبل است که این مهم در سایه فعالیت شما بزرگواران و فعالان رسانه‌ها حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه دهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی، با شعار« مسئولیت اجتماعی دانشگاه، نقادی منصفانه و آزادانه» نامگذاری شده است، گفت: این جشنواره با تمام کمی و کاستی‌های خود، سعی کرد با خوب دیدن و جدی گرفتن نشریات دانشجویی هم زمینه لازم را برای حمایت از این نشریات و بهینه سازی ساختار و محتوای آنها مهیا سازد و هم از مسیری منصفانه آثار برتر را شناسایی و به طریقی شایسته از تلاش‌های دغدغه‌مند  و قلم شیوای فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشورتقدیر کند.

رهبر ابراز امیدواری کرد که با تداوم برگزاری این جشنواره بتوان زمینه‌ها را برای رشد و پرورش فعالان نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم کرد.

پس از صحبت های دبیر جشنواره نوبت به اعلام برگزیدگان جشنواره رسید که در مجری مراسم در چندین نوبت اسامی حدود ۱۳۰ تن از برترین های بخش های مختلف را اعلام کرد و این افراد با حضور بر روی سن سالن مراسم تندیس جشنواره و جوایز خود را دریافت کردند.

در بخش دیگری از این مراسم زهرا نعمتی، دبیر خانه نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برای دقایقی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: نشریات دانشجویی را می‌توان به عنوان ابزاری برای بیان نظرات، انتقادات، تفکرات و مطالبات قشر دانشجو در نظر گرفت.

وی افزود: حال آنکه در این راه همواره دانشجویان اهل قلم با وجود نیروهای نخبه متفکر واندیشمند شاهد مشکلات فراوان از قبیل برخوردهای غیرقانونی، سلیقه‌ای و عدم اجرای تمام و کمال آیین نامه‌ها و ضوابط ناظر بر نشریات بوده‌اند.

نعمتی یادآور شد: نهاد نوپای خانه نشریات در تابستان ۹۴ به همت اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت شکل گرفت تا به عنوان بازوی مشورتی وزارت بهداشت التیام بخش پیکر رنجور نشریات دانشگاه‌ها باشد و با فراهم کردن بستری جهت حمایت از نشریات دانشجویی درصدد هموار کردن مسیر نشریات بر آید. البته برای عملکرد شایسته و اثربخشی مناسب، خانه نشریات نیازمند اصلاحات جدی بخصوص در مورد آیین نامه‌ اجرایی خانه نشریات بودیم که در دوره گذشته صورت گرفت.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در دوره گذشته با آن مواجه بودیم، واگذاری حجم عظیمی از مسئولیت‌ها بدون در نظر گرفتن اختیارات لازم به خانه نشریات بود که امیدواریم با اصلاحات صورت گرفته در دوره‌های آتی این مشکل مرتفع شود.

نعمتی در  ادامه سخنان خود مختصری از گزارش اقدامات انجام شده خانه نشریات در دوره گذشته را به حاضرین ارایه کرد و گفت: ارتباط با بدنه دانشجویی و پیگیری مسائل ومشکلات مربوطه به نشریات از طرق مختلف از جمله دیدار متعدد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و طرح مشکلاتی از قبیل تعیین یا تصویب یا اعمال شرایط و مقررات غیرقانونی در دانشگاه  و همچنین وظایف غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی دانشگاهی وخارج دانشگاهی در محیط نشریات از جمله اقدامات دوره قبل بود.

وی افزود: ارایه گزارش مشکلات نشریات دردیدار با وزیر بهداشت بخصوص عدم ابلاغ مصوبات شورای ناظر وزارت بهداشت، ارایه گزارش از وضعیت نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درنخستین نشست خبری فعالین نشریاتی سراسر کشور با حضور نمایندگان مجلس ومعاونین محترم وزرای بهداشت و علوم و همچنین تهیه و تدوین شیوه نامه برگزاری انتخابات خانه نشریات وزارت بهداشت و اصلاح آیین نامه اجرایی خانه نشریات و اصلاح آیین نامه حمایت مالی نشریات دانشگاهی واصلاح آیین نامه آوزشی و تدوین آیین نامه روزنامه نگاری سلامت از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوره قبل بود.

نعمتی همچنین به برگزاری همایش جامعه شناسی سلامت دردانشگاه علوم پزشکی کردستان توسط نمانیده منطقه غرب، برگزاری کارگاههای تخصصی نشریات و همچنین اختتامیه جشنواره نشریات دانشگاهی توسط  نماینده منطقه شمال غرب اشاره کرد و گفت: پیگیری و حل مشکلات نظارت پیش از چاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد توسط نماینده شمال شرق نیز یکی از اقدامات موثر بوده است.

وی  در پایان ضمن تشکر از زحمات اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در راستای رشد کمی و کیفی نشریات با پویای خانه نشریات و اقدامات موثر وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که شاهد التزام عملی به آزادی در عرصه اندیشه منطبق در عرصه گفت وگو و قانون در عرصه عمل برای بالندگی و شکوفایی نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور باشیم.

در بخش دیگری از این مراسم، طاهره اکبری، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و از برگزیدگان جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در رشته استندآپ کمدی برای دقایقی بر روی سن حاضر شد و به اجرای استندآپی با موضوعیت زندگی دانشجویی پرداخت که با استقبال و تشویق حاضران همراه شد.

 از نکات دیگر نخستین آیین اختتامیه جشنواره تیتر ۱۰ ، شعرخوانی های رضا رفیع مجری این مراسم بود که تا پایان برنامه به تناوب ادامه یافت و مورد استقبال حاضران و شرکت کنندگان قرار گرفت.

 گفتنی است، دهمین دوره جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی که از امروز سیزدهم شهریور آغاز شده است تا ۱۵ شهریورماه ادامه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.