شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵

مدیرفرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان:

برای تجهیز 48 واحد خوابگاهی در بهبهان مشکل اعتباری داریم/3 نشریه دانشجویی در نوبت مجوز انتشار

علوم پزشکی بهبهان

مدیر فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان از خریداری 96 واحد خوابگاهی در قالب چند آپارتمان جهت اسکان دانشجویان خبر داد وگفت: برای تجهیز و خرید امکانات مورد نیاز 48 واحد از این تعداد، مشکل اعتباری داریم.

به گزارش مفدا، مهندس غلامرضا شهبازی مقدم در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ما با بیان این مطلب افزود: متأسفانه بودجه‌ای از سوی وزارتخانه یا منابع دیگر، برای تجهیز این واحد خوابگاهی تأمین نشده است که اگر این بودجه تأمین شود جزو  برنامه‌های اصلی ما این است که نیاز خوابگاهی دختران و پسران دانشکده را حل کنیم.

شهبازی مقدم خاطرنشان کرد: سال گذشته قرار بود این واحدها تجهیز شود و دراختیار دانشجویان قرار گیرد که تاکنون این امر رخ نداده است. برای تجهیز این واحدها حداقل 500 میلیون تومان اعتبار نیازمندیم.

وی افزود: اگر این 48 واحد به چرخه خوابگاهی دانشکده افزوده گردد، قطعا مشکل اسکان دانشجویان علوم پزشکی مرتفع می‌شود.

 وی با بیان اینکه خرید این واحدها 3 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است، گفت: حدود یک میلیارد تومان از این مبلغ به صورت نقدی از محل منابع درآمدی و همچنین 2 میلیارد تومان مابقی به صورت اجاره به شرط تملیک پرداخت خواهد شد.

وی تعداد کل دانشجویان دانشکده بهبهان را 500 نفر عنوان کرد وگفت: 30 درصد از این تعداد را آقایان تشکیل می‌دهند. دانشجویان ما در حال حاضر در 2 خوابگاه استیجاری و اجاره به شرط تملیک اسکان دارند.

برای ساخت خوابگاه‌های متأهلین می‌توان از خیرین سلامت کشور مدد گرفت

شهبازی مقدم، ساخت واحدهای خوابگاهی برای متأهلین را در اولویت‌های بعدی دانشکده عنوان کرد وگفت: در این راستا می‌توان از مجموعه خیرین سلامت کشور کمک کنیم.

مدیر فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان بر اهمیت بحث تغذیه دانشجویان و نظارت بر طبخ و توزیع غذای دانشجویی تأکید کرد و گفت: برای بهبود این مقوله، علاوه بر دقت نظر در قرارداد با پیمانکاران و نظارت‌های لازم، ظروف آلومینیومی را جایگزین ظروف پلاستیکی یکبارمصرف کردیم تا کمترین آسیب بهداشتی به دانشجویان وارد شود. کارشناسان تغذیه ما در حوزه نظارت و بازدید از آشپزخانه و سلف دانشجویی نهایت دقت را انجام می‌دهند. ضمن اینکه در بحث توزیع غذا نیزز کارشناسان بهداشت محیط را وارد عمل کرده‌ایم و مشکلی بابت این قضیه وجود ندارد.

راه‌اندازی کمیته تغذیه دانشجویی در دانشکده بهبهان

وی از راه‌اندازی کمیته تغذیه دانشجویی در دانشکده بهبهان خبر داد و گفت: برنامه‌های غذایی دانشجویان درقالب این کمیته با نظرات نمایندگان شورای صنفی تعیین می شود که در این کمیته‏ همچنین پیرامون مسائل تغذیه و بهداشت سلامت دانشجویان نیز بحث وتبادل نظر می‌شود. همچنین در این کمیته لیست هفتگی و ماهانه غذایی برای دانشجویان از قبل برنامه‌ریزی می شود. شایان ذکر است غذا روزانه با یک منو توزیع می‌شود اما چون گزینش غذا به انتخاب دانشجویان صورت می‌گیرد، اعتراضی بابت نوع غذا نداریم.

شهبازی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت نشریات دانشجویی و نقش آن در اطلاع‌رسانی و اخبار حوزه دانشگاه و انتقال افکار و اندیشه‌های طیف دانشجو اشاره کرد و گفت: 3 نشریه دانشجویی با محتوای علمی، اجتماعی و فرهنگی در نوبت مجوز چاپ و انتشار داریم. البته درحال حاضر 2 نشریه هدهد و دانشجو در دانشکده، کار اطلاع رسانی و تبادل اخبار را برعهده دارد اما باید دانشجویان را به سمت تقویت این نشریات ترغیب کنیم و این مساله یکی از اهداف محوری ما در عرصه فرهنگی است.

وی از استقلال نشریات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان خبر داد وگفت: درگذشته نشریات ما زیر نظر شورای نظارت نشریات دانشجویی در اهواز اداره می‌شد اما اکنون به صورت مستقل این کار صورت می‌گیرد و امسال قصد داریم خودمان مجوز نشریات را صادر کنیم.

شهبازی مقدم، برگزاری اردوهای مختلف تفریحی، فرهنگی، اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در قالب اردوهای راهیان نور، ثبت نام جهت شرکت در مراسم معنوی اعتکاف، حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب را از جمله برنامه‌های فرهنگی دانشکده عنوان کرد و گفت: امسال اردوی تفریحی به اصفهان را برای دانشجویان دختر و پسر تدارک دیده‌ایم.

23 اردیبهشت‏‏، جشن فار‎‎غ‌التحصیلی 130 دانشجو در بهبهان

وی همچنین از برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی 130 نفر از دانشجویان در 26 اردیبهشت ماه امسال خبر داد و گفت: این جشن‌ها به صورت منظم و با برنامه‌ریزی دانشجویان انجام می‌شود.

وی از تحت پوشش قراردادن تمامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نسبت به بیمه حوادث خبر داد و گفت: بیشترین سقف بیمه‌ای حوادث را برای دانشجویان لحاظ می‌کنیم تا دانشجویان با آرامش خاطر به تحصیل خود بپردازند و در بدو سال تحصیلی هر دانشجویی که ورودی جدید باشد از چتر بیمه‌ای برخوردار بوده و در مقابل سوانح، حوادث و خسارات احتمالی پشتوانه بیمه‌ای خواهد داشت.

وی از انجام تست سلامت روان دانشجویان تازه ورود به دانشکده خبر داد و گفت:ما همه ساله تمام دانشجویان ورودی جدید را بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، تست سلامت روان   CAGانجام می‌دهیم.

مدیر فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان افزود: این کار در  راستای تحقق اهداف طرح تحول سلامت انجام می‌گیرد و همه دانشجویان ورودی جدید  می‌بایست از این تست عبور کنند.

استقرار دفتر مشاوره دانشجویی در خوابگاه علوم پزشکی بهبهان

وی به سرویس دهی خدمات مشاوره‌ای به دانشجویان و استقرار دفتر مشاوره در خوابگاه‌های دانشکده اشاره کرد و گفت: برخی دانشجویان به تناسب محیط محیط شغلی و تحصیلی خود که بیشتر در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی حضوردارند ممکن است در محیط خوابگاهی در تنهایی خود با استرس‌ها و مشکلات روحی و روانی مواجه شوند که ما برای جلوگیری از آسیب‌های روانی دفتر مشاوره در خوابگاه تشکیل داده‌ایم که دانشجویان مشکلات روحی، عاطفی و خانوادگی خود را با کارشناس مستقر در خوابگاه در میان می‌گذارند که خوشبختانه تاکنون نتایج مثمرثمری داشته است.

تأسیس و تقویت کانون‌های ادبی و فرهنگی‏، هلال احمر و قرآن و عترت در 2سال اخیر

وی از فعال بودن کانون‌های فرهنگی، مذهبی و هنری در دانشکده علوم پزشکی بهبهان خبر داد وگفت: قبل از سال 93 شاید فعالیت چندانی در این زمینه تأسیس و تقویت این کانون‌ها صورت نمی‌گرفت و دانشجویان به‌دلیل کمرنگ بودن این کانون ها، انگیزه‌های لازم را برای فعالیت نداشتند اما خوشبختانه در 2 سال اخیر با تأسیس و تقویت کانون های هلال احمر، شعر وادب، کانون فیلم وعکس، کانون مهدویت، کانون قرآن و عترت و برگزاری کارگاه‌های ادبی، رنگ و بوی کاملا فرهنگی و هنری به فضای دانشکده بخشیدیم.

شهبازی مقدم‏، برگزاری کارگاه‌های ادبی، شب شعر، مناظره‌های مختلف شعر، برپایی جلسات قرآن و آموزش روخوانی، ترتیل وتجوید قرآن، نمایش فیلم‌های سینمایی درحال اکران سینما، آموزش امداد و نجات و کمک‌های اولیه، و کلاس‌های آشنایی دانشجویان با مهدویت و مسأله ظهور امام زمان(عج) را از جمله خدمات و فعالیت‌های کانون‌های دانشجویی ذکر کرد.

وی همچنین به برگزاری فعالیت‌های مختلف دانشکده در هفته خوابگاه‌ها اشاره کرد وگفت: به‌مناسبت هفته‌ خوابگاه‌ها در دانشکده علوم پزشکی بهبهان برنامه‌های متنوعی مانند جشنواره آشپزی در خوابگاه‌ خواهران فاطمه الزهراء (س)، کوهنوردی در محل کمپ کوهنوردی منطقه خاییز  بهبهان از رشته کوه‌های زاگرس و برگزاری اردو به استان فارس برگزار شد که خوشبختانه همه ساله مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرد.

شهبازی مقدم یکی از اهداف برپایی جشنواره آشپزی را آشنایی دانشجویان با غذاهای سنتی محلی و ملی و شکوفایی استعدادهای نهفته در زمینه هنر آشپزی و نیز ایجاد روحیه تعاون و همکاری و انجام کارگروهی و تحکیم روابط دوستانه میان دانشجویان اعلام کرد .

وی همچنین، فعالیت‌های ورزشی را یکی از اولویت‌های معاونت فرهنگی دانشجویی دانشکده‌ علوم پزشکی بهبهان در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و توصیه‌های معظم‌له به جوانان در خصوص تحصیل، تهذیب و ورزش و همچنین اجرا کردن سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت مبنی بر توسعه ورزش‌های همگانی اعلام کرد و خواستار تداوم چنین برنامه‌هایی شد

ضعف‌ها و موانع اصلی کرسی‌های آزاداندیشی باید با کمک اساتید ودانشجویان برداشته شود

وی بر لزوم تقویت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه های کشور تأکیدکردوگفت: متأسفانه این کرسی‌ها صرفا در حد حرف وشعار است وما عملا تریبون یا محلی که دانشجویان آزادانه و درچارچوب های معین بتواند نظرات وایده های خود را مطرح و تبادل نظر کنند‏، نداریم. به نظر می رسد باید فکری اساسی به حال این کرسی‏ها کرد و با استفاده از تجارب صاحبنظران و اساتید دانشگاه، بسترهای لازم برای تقویت این کرسی‏ها در محیط های آموزشی و فرهنگی را فراهم کرد.

وی با اعلام نارضایتی از مقوله کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: ضعف‌ها و موانع اصلی این کرسی‌ها باید به کمک دانشجویان و اساتید برداشته شود تا دانشجویان در عرصه های مختلف سیاسی، علمی، فرهنگی و فقهی با سعه صدر نظرات و اندیشه‌های خود را در این کرسی‌ها مطرح سازند. البته در کنار این کرسی‌ها بحث نظارت  و مدیریت از اهمیت خاصی برخوردار است تا دانشجویان در بیان نظارت و عقاید خود، دچار شبهه و سردرگمی نشوند و پایان مناظرات و میزگردها، به نتایج مشخصی دست یابند.

شهبازی مقدم ادامه داد: در صورتی که این کرسی‌ها هدایت و نظارت نشوند ممکن است پاره‌ای از مباحث در ذهن دانشجویان ایجاد شبهه کند. به هرحال باید با استفاده از اساتید مجرب این کرسی‌ها را ساماندهی و نظارت کنیم تا افراد بدون لکنت زبان و با استدلال و منطق و فارغ از توهین به اقشار وجناح‌های مختلف، عقاید و اندیشه‌های خود را مطرح کنند.

خرید کالای ایرانی، حمایت از سرمایه و نیروی انسانی و جلوگیری از اسراف وتبذیر؛ راه رسیدن به شعار سال

وی همچنین تقویت اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی و عمل به این مقوله را که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، را خواستار شد و گفت: همه دانشگاه‌های کشور باید در راستای تحقق شعار سال 95 گام بردارند و با صرفه‌جویی‌های اقتصادی، راه را برای توسعه و آبادانی کشور فراهم سازند.

وی خرید کالای ایرانی و حمایت از سرمایه‌های کشور و نیروی انسانی و استفاده از خدمات  درمانی، فرهنگی و آموزشی در داخل کشور را یکی از راه‌های نزدیک شدن به شعار سال عنوان کرد و گفت: نباید اجازه دهیم ارزش افزوده به کشورهای همسایه و رقیب وارد شود و کارگر و نیروی انسانی و کارخانجات ما باید همواره در چرخه اشتغال و تولید قرار گیرند. به هرحال کارآفرینی و ایجاد اشتغال در سایه فکر و ایده نو، می‌تواند ما را به تحقق شعار سال نزدیکتر سازد.

وی در عین حال افزود: پرهیز از اسراف و تبذیر و جلوگیری از ریخت و پاش‌ها در سازمان‌ها، محیط‌های اداری و شخصی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی کشور، ما را به این هدف مهم نزدیکتر می‌کند. متاسفانه ما در بحث نان و برنج یکی از قطب‌های بزرگ تولید کننده در کشور هستیم اما نحوه سبک زندگی و عدم مدیریت مصرف ما، باعث شده که در عین حال، کشوری باشیم که این کالاها را به طور کلان از کشورهای دیگر وارد می‌کنیم.

وی گفت: به نظر می‌رسد باید بحث اقتصاد مقاومتی را در مدارس و دانشگاه‌ها به صورت یک فرهنگ به دانشجویان و دانش‌آموزان انتقال دهیم و مصادیق این اقتصاد از جمله حمایت از تولیدکننده ایرانی و خرید کالاهای ایرانی و بحث جلوگیری از اسراف و مدیریت مصرف را با برگزاری نشست های مختلف و بسته‌های فرهنگی و آموزشی به این عزیزان منتقل کنیم.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.