چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۸

وقتی قرآن در زندگی یک جراح متخصص جاری می شود/دکتر مهدی زاده: قرآن را فقط برای یک سری مراسم خاص نگذاریم

دکتر مهدی زاده

در دانشگاه علوم پزشکی قم کمتر استادی را پیدا می کنید که در حوزه فرهنگی فعال باشد، اما همین تعداد کم در رویدادهای فرهنگی بسیار خوش درخشیده اند؛ «دکتر محمد مهدی زاده» متخصص جراحی فک و صورت و از اعضای هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی تنها نماینده هیئت علمی دانشگاه در بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت حضور داشت و در بخش آشنایی با احادیث به مقام دوم کشور دست پیدا کرد؛ همین افتخار بهانه ای شد تا در گفتگویی ویژه پای صحبت های این استاد دغدغه مند بنشینیم.

در ابتدا لطفا یک معرفی از خودتان داشته باشید.

من دکتر محمد مهدی زاده هستم متخصص جراحی فک و صورت و درحال حاضر در حال گذراندن مراحل اخریه انتقال دائم به دانشگاه علوم پزشکی قم هستم که ظرف چند روز آینده این اتفاق می افتد؛  قبلا حدود ۱۰، ۱۱سال عضو هیئت علمی دانشگاه بابل بودم

چند فرزند دارید؟

۲ فرزند؛ یک دختر و یک پسر یکی از فرزندانم کلاس هفتم و دیگری کلاس دوم هستند.

شما از چه زمانی وارد فضای قرآنی شدید و به طور کلی چه شد که وارد این فضا شدید؟

از سال ۸۸ به بعد بود. قبل از آن در ماه مبارک و یا به صورت متفرقه قرآن میخواندم البته الان سعی میکنم تا جایی که بتوانم در خدمت قرآن باشم و بنده به طور کلی معتقدم هر پیشرفتی که کرده ام از برکت قرآن است. قرآن دریایی ست که هرقدر هم در آن پیش بروی باز هم زمینه برای کار وجود دارد.

چه شد که وارد مسابقات قرآنی وزارت بهداشت شدید؟

 به نظر بنده حضور عضو هیئت علمی جراح با گرایش بالینی در عرصه قرآنی و فرهنگی می تواند بر روی دانشجویان موثر باشد که این مسئله خود یک نوع تبلیغ عملی دین می باشد. شما امروزه قاریان ممتازی همچون آیت الله رضی ای متخصص پزشکی هسته ای و آیت الله کرمی که ایشان نیز جراح هستند را مشاهده می کنید که در هر دو عرصه قرآنی و علمی فعالیت می کنند و می توانند الگو های خوبی برای دانشجویان باشند که البته ما در جایگاه شاگرد این بزرگان هستیم ولی به نوبه خویش همت و تلاش خودمان را می کنیم تا جایی که بتوانیم خود را در این زمینه رشد دهیم.

آیا شما در دوران دانشجویی تان هم در مسابقات قرآنی شرکت می کردید؟

مسابقات قرآنی در آن زمان به این وسعت نبود و اگر هم مسابقاتی بود به این شکل اطلاع رسانی نمی کردند و فقط یک گروه محدودی متوجه می شدند و شرکت می کردند؛ تعداد کل شرکت کننده ها در کل کشور ۶۰، ۷۰ نفر هم نمی رسید ولی الحمدلله در چند سال اخیر ما هر سال شاهد رشد چندصد درصدی این مسابقات هستیم.بنده تقریبا از سال۸۹ تا الان هر سال در این جشنواره شرکت می کنم.

تا به حال در چه رشته هایی شرکت کرده اید؟

در رشته های اذان، ترتیل، احکام، احادیث، تفسیر و آشنایی با مفاهیم قرآنی؛ هر سال به طور متنوع و گذرا شرکت کردم.

آیا هر سال در یک رشته خاصی شرکت می کنید و یا رشته های متفاوتی او انتخاب می کنید؟

ببینید بنده اگر بخواهم هر سال یک رشته ی خاصی رو شرکت کنم و به همون ادامه بدم شاید آن حلاوتش از بین برود و شما اگر به نام جشنواره دقت کنید جشنواره قرآن و عترت می باشد و من سعی کردم تا جایی که بتوانم به این دو صغل عظیم متمسک بشوم حال یکبار احادیث، یکبار ترتیل و ....

در طی این مدت چه مقام هایی در جشنواره کسب کرده اید؟

تا به حال چند مقام کسب کردم از جمله مقام اول کشور در رشته احکام در سال ۹۲، مقام اول کشور در رشته احادیث و ادعیه در سال ۹۴، مقام دوم کشور در رشته احادیث و ادعیه در سال ۹۶ و یک مقام چهارم کشوری در رشته ترتیل.

 به نظر شما برکات انس با قرآن در قشر فرهیخته برای یک فردی که هم تحصیل کرده و هم استاد دانشگاه می باشد چه بوده است و چه ضرورتی دارد پزشکی مثل شما و یا سایر اساتید که مشغله کاری بسیاری دارید  بخشی از وقتتان را صرف این جشنواره نمایید؟

از برکات انس با قرآن، آرامش و سعه صدری است که خود قرآن به انسان می بخشد و موجب می گردد شما یک سری خطاها را نداشته باشید و یک خط و مرزی به شما می دهد. توصیه من به همه افراد این است که بیایند و در این مسیر قرار گیرند زیرا قران خود دریایی است که موجب می شود افراد کم کم به سمت آن آمده و خود قرآنی شوند؛ اگر این اتفاق رخ دهد انسان هر خطایی نمیتواند انجام دهد و خود این مسئله موجب می گردد رفتار شخص نیز قرآنی شود. این از برکات انس با قرآن است.

آیا شما خودتان در زندگی شخصی برکات انس با قرآن را تجربه کردید؟ چگونه؟

بله صددرصد، در حین عمل های جراحی سخت و دشوار، با خواندن آیه های قرآن روحیه و آرامش می گیرم. کما اینکه آن طهارتی ک شما همیشه باید دربرابر قرآن داشته باشید کم کم به آن میرسید و این ها همگی از برکات انس با قرآن می باشد.

شما چه توصیه ای برای فراگیرشدن فرهنگ قرآنی خصوصا در مراکز آموزشی و عمومی تر نمودن این فرهنگ دارید؟

در این رابطه مقام معظم رهبری سفارش خوبی داشته اند و فرموده اند که ما دوست داریم ۱۰ میلیون حافظ داشته باشیم؛ این مسئله در صورتی محقق می شود که مردم روان خوانی ساده قرآن را یاد گرفته باشند. البته مخاطب این فرموده مردمی که فقط اسم مسلمانی را یدک می کشند، نیستند بلکه مخاطب این سخنان افرادی هستند که دغدغه فکری برای قرآن و عترت است و ولی به دلایلی چون تنبلی، کسالت و بیماری در عرصه قرآنی وارد نمی شوند. ما باید بیایم این فرهنگ را در بین این دسته از افراد جامعه فراگیر کنیم و پس از آن احادیث اهل بیت و قرآن را در فضای جامعه گسترش دهیم.

بنده دو توصیه دارم؛ یک توصیه به افرادی که سن و سالشان کم است و یک توصیه نیز به افرادی که سنشان مثل من است و گرفتاری های خودشان را دارند

گروه اول مهم تر هستند؛ زیرا هم سریع تر متوجه می شوند و همچنین فراغت بالشان نسبت به افراد گروه دوم بیشتر است که اگر بگویند گرفتاریم درست نیست. چون هرکسی گرفتاری دارد ولی اگر چیزی برایمان عزیز است باید برایش وقت بگذاریم وچه چیزی عزیزتر از قرآن.

یک توصیه هم برای افراد همسن و سال خودم: ما باید تا آنجایی که می توانیم به قرآن اهمیت بیشتری دهیم تا مبادا خدایی نکرده به خاطر دنیا آخرتمان را خراب کنیم‌.

به نظر شما در جامعه علوم پزشکی فعلی این حرکات قرانی چه جایگاهی دارد؟

استادان فعلی متاسفانه شخصیت هایشان شکل گرفته و امید زیادی به تغییرات نیست. به عقیده ی بنده ما باید بیاییم و روی اساتید آینده کار کنیم؛بیشترین سرمایه گذاری ما باید روی دانشجوها باشد و دانشجویان باید از این ظرفیت ها استفاده کنند.

از دیدگاه شما سطح جشنواره چگونه بود؟

در این جشنواره نفرات اول تا سوم افرادی بودن که در مسابقات کشوری که سازمان اوقاف برگزار می کند هم حائز رتبه شده بودند؛ اصلا این گونه نبود که این مسابقات محدود به وزارت بهداشت بوده و سطحش پایین  باشد.  بلکه از نظر بنده سطح مسابقات خوب بود و ان شاءالله با افزوده شدن بخش دانشجویی به اساتید از این بهتر هم خواهد شد.

برنامه شما برای سال آینده به منظور  شرکت کردن در این مسابقات به چه نحوی خواهد بود آیا روند سابق را طی خواهید کرد و رشته متفاوتی رو انتخاب می کنید؟

من فکر می کنم سال آینده برای رشته پژوهش یا احادیث اهل بیت و یا اذان شرکت کنم. آرزوی بنده این است که رنکینگ دانشگاه علوم پزشکی قم در این جشنواره بالا رود. ما امسال ۵ رتبه کشوری داشته ایم و سعی مان بر این است سال بعد ۲۰ رتبه کشوری بیاوریم.

حرف آخرتان برای آنهایی که این مصاحبه را می خوانند چیست؟

حرف آخر من همان حرف اولی می باشد که خود قرآن زده است، تا جایی که بتوانیم در خدمت قرآن باشیم و «رتل قرآن ترتیلا» (تا جایی که می توانید قرآن را بخوانید) که یک روزی خدایی نکرده قرآن مهجور نباشد و قرآن و اهل بیت از ما گله نکنند. قرآن را فقط برای یکسری مراسم خاص نگذاریم. قران باید در زندگی مردم ساری و جاری باشد زیرا جامعه ای که قرآنی باشد در آن آمار فساد و بزه کاهش میابد و در چنین جامعه ای مقصد نهایی ما بهشت است. توصیه بعدی بنده این مسئله می باشد که  تا جایی که می توانند خودشان را در اختیار قرآن قرار دهند؛  مطمئن باشند که برکاتش را در دنیا و آخرت به چشم می بینند. امیدوارم خداوند روح ‌ما را قرآنی قرار دهد، قلبمان را قرآنی کند و ما پرچمی باشیم برای شعائر قرآنی.

تهیه شده در سرویس فرهنگی مفدا قم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.