پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۶

مدیر مسئول نشریه علمی مذهبی تنفَس:

« توجه به عمق کار فرهنگی و تاثیرگذاری مطالب » نیاز امروز نشریات دانشجویی است

حسین سعیدی

حسین سعیدی دانشجو دانشگاه علوم پزشکی تبریز و از برگزیدگان جشنواره "تیتر۱۰" یکی از مشکلات پیش روی نشریات دانشجویی را نظارت‌های سخت گیرانه و سلیقه ای پیش از چاپ عنوان کرد.

به گزارش مفدا، حسین سعیدی دانشجو کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، که به عنوان مدیر مسئول نشریه علمی مذهبی "تنفَس" در "جشنواره تیتر ۱۰" شرکت کرده معتقد است دانشگاه‌ها باید مشکلات پیش روی نشریات دانشجویی را بردارند تا نشریات بتوانند از نظر کمی و کیفی رشد کنند.

این دانشجوی فعال رسانه ای در حاشیه برگزاری مرحله پایانی "جشنواره تیتر ۱۰" گفت: نشریه تنفس یک نشریه تخصصی است که تمرکز آن روی طب سنتی و طب اسلامی است و به بررسی سبک زندگی اسلامی می‌پردازد و در بخش نشریات جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که امسال در شیراز برگزار شد رتبه اول را آورد.

مدیر مسئول "نشریه تنفس" در مورد آشنایی با "جشنواره تیتر ۱۰" گفت: به همراه تعدادی از دانشجویان از طریق یکی از اساتید تشویق به فعالیت نشریاتی شدیم، بعد از مدتی وارد خانه نشریات دانشگاه شده و با جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی آشنا شدیم. این آشنایی سبب شد تا تصمیم بگیریم در جشنواره شرکت کنیم و خودمان را محک بزنیم.

وی در خصوص اهمیت برگزاری این جشنواره و یکی از مهمترین دستاوردهای آن گفت: فضای تعاملی که این جشنواره بین دانشجویان دانشگاه‌های مختلف به وجود می‌آورد، بسیار می‌تواند در پیشبرد حرفه‌ای فعالان رسانه‌ای دانشگاهی موثر باشد.

این برگزیده "جشنواره تیتر ۱۰" درباره شرایط فرهنگی و نشریاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای بسیار فعال است و تعداد نسبتا زیادی نشریه در حال انتشار دارد. حمایت‌های خوبی از فعالیت‌های فرهنگی در این دانشگاه صورت می‌گیرد که بسیار می‌تواند در رشد مشارکت دانشجویان موثر باشد.

وی یکی از روش‌های ترغیب دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی از جمله  نشریات دانشجویی را ایجاد کانال اطلاع رسانی نشریه "تنفس" عنوان کرد و گفت: از طریق فضای مجازی و تبلیغات در آن دانشجویانی زیادی را جذب فعالیت‌های فرهنگی کردیم و حتی همکاران ما در نشریه از طریق ارتباط مستقیم و لسانی دانشجویان را جذب به فعالیت در نشریات دانشجویی کردیم و دانشجویان نیز در حوزه‌ای که علاقه‌ مند و مستعد بودند فعالیت خود را شروع کردند.  

سعیدی یکی از مشکلات پیش روی نشریات دانشجویی را نظارت‌های سخت گیرانه و سلیقه‌ای پیش از چاپ دانست و گفت: با وجود اینکه در چند سال اخیر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش‌های فراوانی برای حل این معضل کرده است، با این وجود در بعضی از دانشگاه‌ها این مشکل همچنان پا برجاست. اگر مشکلات پیش روی نشریات دانشجویی مانند نظارت‌های سلیقه‌ای و سخت گیرانه برطرف شود، نشریات می‌توانند رشد کمی و کیفی خوبی داشته باشند.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص  برگزاری "جشنواره تیتر ۱۰ " گفت: با در نظر گرفتن این مهم که بیش از ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان سراسر کشور در یک رویداد رسانه‌ای بزرگ دانشجویی شرکت می‌کنند، فضای تعاملی بسیار خوبی میان دانشجویان به وجود می‌آید و دانشجویان فعال رسانه‌ای به خوبی برای فعالیت فرهنگی ترغیب و تشویق خواهند شد. همچنین   برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید متخصص نیز یکی دیگر از مواردی است که بسیار توانسته به افزایش کمی و کیفی سطح فعالیت‌های رسانه‌ای دانشجویان کمک کند.

وی در پایان توجه به عمق کار فرهنگی را نیاز امروز نشریات دانشجویی دانست و از همه دانشجویان فعال حوزه نشریه خواست به تاثیرگذاری مطالبی که در نشریات دانشجویی منتشر می‌شوند، توجه بیشتری داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.