دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶

برگزاری بزرگترین اردوی جهادی در محروم‌ترین منطقه استان کرمان

زهکلوت

بزرگترین اردوی جهادی شهریور ماه سال جاری با حضور ۲۰۰ نفر در محروم‌ترین منطقه استان کرمان توسط "گروه جهادی فاطمه الزهرا(س)" بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و "کانون جهادی" این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا کرمان، مسئول گروه جهادی فاطمه الزهرا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اعلام این خبر گفت: گروه جهادی فاطمه الزهرا(س) با همکاری کانون جهادی دانشگاه شهریور ماه سال جاری در شهر "زهکلوت" و روستاهای این منطقه شامل (چاه ابراهیم، طبق، پیرخوشاب، چاه علیشاه، ناز دشت، بوئینگ و تکل حسن) مستقر شد. 

 "جواد عسکرپور" افزود: باتوجه به صعب العبور بودن مسیر روستاهای قسمت شمالی منطقه و عدم امکان انتقال تجهیزات، ساکنین ۱۷ روستا با وسایل حمل و نقل گروه جهادی به نزدیکترین محل استقرار منتقل و از خدمات مختلف جهادگران بهره‌مند شدند. 

به گفته وی در این اردو ۲۰۰ جهادگر به مردم این مناطق خدمت رسانی کردند. 

مسئول گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در مجموع در زمان برگزاری اردو ۴ تیم دندانپزشکی، ۲ تیم پزشک عمومی، ۷ تیم آموزش بهداشت ، ۳ تیم غربالگری، یک تیم توانبخشی، ۳ تیم مامایی، ۴ تیم مشاوره خانواده ، ۷ تیم فرهنگی، ۴ تیم آموزش در زمینه های درسی و علمی، ۳ تیم آموزش اشتغال زایی ، ۳تیم اجتماعی و یک تیم عمرانی به صورت هم‌زمان در این مناطق تقسیم شده و خدمت رسانی کردند.

خدمات دندان پزشکی برای ۲۷۰۰ نفر 

عسکرپور با اشاره به اینکه در زمان برگزاری این اردوی جهادی، تیم دندانپزشکی دندان‌های بیش از  ۲۷۰۰ نفر را معاینه کردند، گفت: خدماتی چون ۳۰۰ مورد ترمیم، ۱۲۰۰ مورد کشیدن دندان، ۱۵۰ مورد فیشور سیلانت و ۲۹۰ مورد جرمگیری برای ساکنان این مناطق انجام شد. 

وی ادامه داد: به این افراد خدمات آموزش بهداشت دهان و دندان همراه با خمیردندان و مسواک رایگان ارائه شد. 

تجویز داروی رایگان به مردم منطقه زهکلوت در گروه پزشک عمومی 

عسکرپور گفت: در گروه پزشک عمومی بیش از ۴۰۰ نفر مورد معاینه و در صورت لزوم به این افراد داروی رایگان تجویز شد، همچنین برای ۵۵ نفر از این تعداد تزریقات نیز انجام گرفت و بیمارانی که نیاز به درمان تخصصی داشتند به پزشک متخصص و مراکز بهداشتی درمانی برای  انجام مراحل تخصصی درمان ارجاع  شدند.

 ارائه آموزش بهداشت برای ۳ هزار نفر 

مسئول گروه جهادی فاطمه الزهرا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در گروه آموزش بهداشت نیز برای بیش از ۳۰۰۰ نفر از ساکنین این مناطق کلاس‌های آموزش بهداشت دهان و دندان، بهداشت فردی و عمومی، بهداشت محیط، بهداشت زنان، آموزش جلوگیری از خطرات ناشی از مارگزیدگی و عقرب گزیدگی و کمک‌های اولیه برگزار شد. 

وی ادامه داد: همچنین در گروه غربالگری بیش از ۱۵۰۰ نفر مورد ارزیابی تست غربالگری قندخون، فشار خون، تنبلی چشم و شنوایی صورت گرفت. 

به گفته عسکر پور دراین گروه علاوه بر فعالیت های غربالگری، فعالیت های مربوط به مشاوره تغذیه و آموزش بهداشت نیز انجام گرفته است. 

ارائه خدمت گروه توانبخشی به ۵۵۰ نفر

مسئول گروه جهادی فاطمه الزهرا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در گروه توانبخشی فعالیت های طب سنتی و اسلامی، فیزیوتراپی و گفتار درمانی برای بیش از ۵۵۰ نفر انجام شد. 

وی افزود: در گروه مامایی نیز بیش از  ۱۳۰۰ نفر  معاینه شدند و برای ۷۰۰ نفر از این افراد داروی رایگان تجویز و برای تمامی افراد مراجعه کننده مشاوره طب سنتی و اسلامی و مشاوره تنظیم خانواده ارائه شد. 

آموزش مفاهیم اخلاقی اولویت تیم فرهنگی جهادگران 

مسئول گروه جهادی فاطمه الزهرا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه افزود: باتوجه به مشکلات فرهنگی گسترده در منطقه، هدف اصلی گروه فرهنگی آموزش مفاهیم اخلاقی برای کودکان در اولویت قرار گرفت و علاوه بر این از طریق بازی و داستان مباحث اعتقادی، احکام، آموزش قرآن ، آموزش وضو و نماز به کودکان آموزش داده شد. 

 وی گفت: فعالیت‌هایی از قبیل آموزش قواعد قرآن به صورت جزئی، کاردستی، پخش کلیپ، بازی های فکری و محلی، خواندن سرود، برگزاری مراسم معنوی دعای عرفه در برخی از روستاها مانند چاه ابراهیم و برگزاری مراسم شبی با شهدا در زهکلوت از دیگر فعالیت‌های این گروه جهادی بودکه می‌توان به آن اشاره کرد.

عسکرپور عنوان کرد: همچنین سه تیم آموزش اشتغالزایی در روزهای برگزاری اردوی جهادی مسئولیت برگزاری کلاس‌های هنری مانند آموزش گل کریستال، پته دوزی، نمد دوزی و بافتنی را برعهده داشتند.

شایان ذکر است، کار فرهنگی بزرگسالان و مشاوره بر عهده ۱۰ نفر از طلاب گروه جهادی بود. 

 شناسایی خانواده‌های بی سرپرست 

مسئول گروه جهادی فاطمه الزهرا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: سه تیم اجتماعی گروه جهادی نیز در این مدت علاوه بر شناسایی خانواده‌های بی سرپرست و شناسایی افراد معلول و دچار بیماری‌های صعب العلاج ، بیماری‌های شایع در منطقه را نیز بررسی کردند. 

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات تیم اجتماعی این اردو تهیه و تنظیم دفترچه شناسایی روستاها برای تسهیل در خدمت رسانی‌های بعدی بود. 

عمران و آبادانی 

عسکر پور گفت:  تیم عمرانی گروه جهادی در این اردو فعالیت‌هایی چون ترمیم مسجد و ساخت ۶ عدد سرویس بهداشتی برای روستای فاقد سرویس بهداشتی در دستور کار قرار داد. 

گفتنی است، در پایان اردو به دلیل نزدیکی به شروع مدارس بیش از ۱۵۰۰ بسته فرهنگی و آموزشی شامل مداد، دفتر، خودکار، پا ک کن، تراش، مدادرنگی و... بین دانش آموزان منطقه توزیع شد. 

همچنین بیش از ۷۰۰ جفت دمپایی، ۲۲۰۰ مسواک و خمیردندان و ۱۰۰۰ بسته بهداشتی شامل پودر لباسشویی و صابون بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد. 

شهر زهکلوت در ۳۹۰ کیلومتری استان کرمان از توابع شهرستان رودبار جنوب واقع شده است، فاصله این شهر از رودبار جنوب(اسلام آباد) حدود ۶۵ کیلومتر است. زهکلوت از شمال به شهرستان ریگان و از جنوب به شهرستان قلعه گنج و از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از غرب به رودبار جنوب منتهی می شود؛ طبق سرشماری سال ۹۰  جمعیت این شهر  بالغ بر ۵۸۰۰۰   نفر تخمین زده شده است . 

شغل بیشتر مردم این شهر دامداری و کشاورزی است، نبود حداقل امکانات در این منطقه باعث شده که لقب آفریقای ایران به برخی از روستاهای این شهر داده شود. کمبود امکاناتی مانند نداشتن آب آشامیدنی سالم، بیمارستان مجهز، نداشتن راه جاده ای مناسب و... از مشکلات مردم این منطقه است. 

 زبان و فرهنگ مردم زهکلوت بلوچی است و حدود ۹۰ درصد مردم این منطقه شیعه هستند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.