سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰

دبیر "کانون هامون" دانشگاه علوم پزشکی تهران:

کانون دانشجویی "هامون" در نوع خود اولین است و در تمامی حیطه‌ها فعالیت می‌کند

کانون های دانشجویی

رضا مرواریدی دبیر "کانون هامون" دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مفدا تهران گفت: تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه‌های کشور در این است که این جا دانشگاه مادر است، دانشگاه روشنگر است، این دانشگاه انقلاب کرده و در نتیجه دانشجویانش وظیفه سنگین و مهم‌تری دارند.

خبرنگار مفدا تهران گفتگویی با  رضا مرواریدی دبیر "کانون هامون" دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داده که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

مفدا تهران: لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چه مدت است که دبیر کانون فرهنگی هنری «هامون» هستید؟
به نام خدا، رضا مرواریدی از شهر مشهد و دانشجوی رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ورودی سال ۱۳۹۰ هستم. کانون هامون از سال ۱۳۹۱ تاسیس و بنده تا به امروز به مدت ۵ سال است که دبیر آن هستم. همچنین دو سال سابقه به عنوان نماینده دانشگاه علوم پزشکی تهران در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت را دارم.

مفدا تهران: کانون فرهنگی هنری هامون چه تعداد عضو دارد و در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟
هامون از ابتدا حدود ۳۰۰ نفر عضو داشته که بطور فعال ۲۰ دانشجو در همه برنامه‌های کانون شرکت داشتند. کانون هامون به برگزاری حلقه های کتاب خوانی، فیلم، شعر خوانی، مقاله خوانی و ... می پردازد و کلاً همه برنامه های فرهنگی هنری را پوشش می دهد. هامون اولین در نوع خودش است، معمولا کانون های فرهنگی هنری در یک حیطه فعالیت می کنند اما کانون هامون تقریباً در تمام زمینه های فرهنگی فعالیت می کند.

مفدا تهران: کانون هامون چطور تاسیس شد؟ ایده اش از کجا آمد؟
ما از ابتدای ورود به دانشگاه دغدغه یک کار فرهنگی را داشتیم. خیلی علاقه داشتیم با دوستانمان در اوقات فراغت کتاب های غیر درسی بخوانیم و یا فیلم ببینیم و در موردش بحث کنیم. خدا را شکر توانستیم در همان ۲ سال اول کانون را راه اندازی کنیم. باید این توضیح را اضافه کنم درصد زیادی از افرادی که در رشته‌های علوم پزشکی وارد می شوند، علاقه واقعی شان نیست و صرفا به جهت بازار کار و ... وارد می شوند. این موضوع برایمان دغدغه بود دانشجویان در حین تحصیل به علایق خود دست پیدا کنند و در آن ها نیز فعالیت کنند مثل شعر، فیلم و ... خوشبختانه ما توانستیم کاری کنیم دانشجویانی که علاقه آنها فیلم، کتاب یا شعر است در این برنامه‌ها شرکت کنند تا در این مسیرها هدایت کنیم و پیشرفت کنند.

دلیل دیگر تأسیس کانون هامون این بود که دانشجوها تک بعدی نباشند؛ دانشگاه باید فضایی بسازد که در کنار علم به روح و روان دانشجویان هم کمک بشود. عقیده ما بر این است دانشجویان در محیطی که تحصیل می‌کنند اگر به فعالیت‌هایی که علاقه دارند بپردازند، آن محیط جذاب تر خواهد شد و بهتر درس می‌خوانند.

مفدا تهران: چند نمونه از برنامه های شاخص فرهنگی هنری کانون هامون را عنوان کنید؟
ما ابتدا با حلقه‌های کتاب خوانی شروع کردیم و طی این چند سال حدود ۲۰ تا ۳۰ حلقه برگزار کردیم. زمینه اصلی فعالیت ما فیلم و سینما بود، ما ابتدا با اکران های کوچک دانشگاهی شروع کردیم و هر هفته به طور منظم حتی در تابستان برنامه اجرا کردیم. در کل حدود ۱۲۰ برنامه حلقه فیلم داشتیم و در هر برنامه بین ۴۰ تا ۸۰ نفر حضور داشتند. تقریباً ۱۰ حلقه شعرخوانی هم داشتیم.

پویشی راه اندازی کردیم و با کمک دانشجویان، کارکنان و اساتید حدود ۳۰۰۰ جلد کتاب غیر درسی برای کتابخانه دانشکده دندانپزشکی جمع آوری شد و ۱۰ جلسه مقاله خوانی داشتیم. در ادامه می‌توان به ۳ اکران بزرگ سینمایی با حضور عوامل آنها در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کنیم. برگزاری جلسه رونمایی از کتاب «برف روی شیروانی داغ» با حضور دکتر محمدهادی کریمی نویسنده آن و برخی مسئولین دانشگاه هم از دیگر برنامه های کانون هامون است.

مفدا تهران: با توجه به فرا رسیدن فارغ التحصیلی جنابعالی، کانون هامون در آینده نیز به فعالیت های خوب خود ادامه خواهد داد؟ آیا برنامه ای در دست اقدام دارید؟
با توجه به اینکه اکثر بچه هایی که از ابتدا در کانون بودند به مقاطع بالاتر و یا به هر نوع دیگری از دانشگاه رفته اند؛ دیگر آن هسته اولیه وجود ندارد. ما در عینی که کارهای کانون را انجام می دادیم به فکر آینده بودیم و از همان ابتدا شروع کردیم به نسل سازی و الان یکی از دوستان ورودی ۹۴ برنامه ها را ادامه خواهد داد. ما امسال قبل از جشنواره فجر که در بهمن ماه است، یک اکران بزرگ دانشگاهی خواهیم داشت و حلقه فیلم را در دانشکده داروسازی ادامه می‌دهیم.

مفدا تهران: دبیر کانون بودن روی درس و زندگی شما تأثیری داشته است؟
در کار فرهنگی هنری و کانون های دانشجویی معمولاً کار به عهده ۱ یا ۲ نفر است. ما حتی بعضی وقت ها هفته‌ای ۴ روز هم برنامه اجرا می‌کردیم اما اصلاً به درس و تحصیلم لطمه ای وارد نشد. ما زمان‌های زیادی را به عنوان اوقات فراغت در زندگی دانشجویی داریم و می توانیم از آن در این مسیرها استفاده کنیم.

مفدا تهران: فعالیت و فضای فرهنگی دانشگاه را چطور می بینید؟
لازمه فعالیت فرهنگی، داشتن یک فضای فیزیکی مناسب و اختصاصی برای اجرای آن فعالیت مانند پخش فیلم، حلقه های کتاب، شعر و ... است. کانون ما کارش را کاملاً دانشجویی پایه ریزی کرد. با اینکه دکتر نوروزی و آقای سلطانپور، مدیر و کارشناس امور هنری و فوق برنامه دانشگاه خیلی کمک های زیادی کردند، اما واقعاً بضاعتشان در حد پذیرایی در جلسات بیشتر نبود. ما طی این ۵ سال شاید ۲۰۰ برنامه و حدود بیش از ۸۰۰۰ ساعت نفر برنامه اجرا کردیم و یک ریال دانشگاه به ما کمک نکرد. نبود فضای فیزیکی تعریف شده برای فعالیت های فرهنگی یکی از نواقص ماست. همکاری دانشکده ها با کانون ها بسیار پایین است. پس از ۵ سال فعالیت هنوز در دانشکده دندانپزشکی یک اتاق به ما اختصاص ندادند. چندین مکان که قبلاً در اختیار فوق برنامه و فعالیت های فرهنگی کانون ها بوده کاربری شان تغییر کرده و ما برای برگزاری برنامه ای به سختی می توانیم سالن‌ها و آمفی تئاترهای دانشکده ها را رزرو کنیم.

یکی دیگر از مصائب این کار، زمان دانشجو است. دانشجویان تا ساعت ۱۶ به آموزش مشغولند و این خود یکی از عواملی است که دیگر دانشجویان وقت و انرژی برای فعالیت های فوق برنامه نخواهند داشت. ساعت کاری اداری دانشکده ها ۱۵:۳۰ است و ما با این مشکل همیشه مواجه بودیم که مسئولین دانشکده قبول کنند از ساعت ۱۶ ما ۲ ساعت برنامه داشته باشیم. البته کار مثبتی هم که در سال‌های اخیر اتفاق افتاد این بود که بخشنامه‌ای صادر شد و دانشکده‌ها را ملزم کرد آمفی تئاتر دانشکده را بدون پرداخت هزینه ای در اختیار برنامه های فرهنگی کانون‌ها قرار بدهند.

متأسفانه موضوع دیگری که کانون‌ها و فعالیت های فرهنگی آنها را تحت الشعاع قرار داده، توجه بسیار زیاد مسئولین دانشگاه به تشکل های انجمن اسلامی و بسیج دانشجویان است. حمایتی که از آن ها می شود از کانون ها نمی شود، در صورتی که کانون ها از نظر کمی و کیفی چندین برابر آنها فعالیت می‌کنند. این موضوع باعث شده از حدود ۳۰ کانون دانشگاه فقط نیمی از آن ها فعال باشند که آن هم بیشتر خیریه هستند.
خوشبختانه فعالیت های فرهنگی دوباره قوت گرفته، کانون های دانشجویی الان باز یک شورا و دبیر دارند، تغییراتی در همکاری تشکل ها بوجود آمده و واقعاً این جریان به سمت خوبی پیش می‌رود. ما حاصل آن را در ششمین دوره جشن فارغ التحصیلی دانشجویان شاهد بودیم که واقعاً بچه های کانون ها توانستند در آنجا مثمر ثمر باشند.

مفدا تهران: برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به این راه را دارند به عنوان یک فرد با تجربه، چه پیشنهاد و توصیه هایی دارید؟
اولاً توصیه می کنم حتماً قدم در این راه بگذارند و نترسند. مدیریت فوق برنامه واقعاً برخورد خوبی دارند، کمال همکاری و حمایت را می‌کنند و بچه ها مطمئن باشند از طرف مدیریت فوق برنامه سختی متوجه آنها نخواهد بود. به دانشجویان دانشگاه توصیه می‌کنم قدم در این عرصه ها بگذارند، شما دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستید، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور این درس ها، نمرات و ... را دارند ولی تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه‌های کشور در این است که اینجا دانشگاه مادر است؛ دانشگاه روشنگر است؛ این دانشگاه انقلاب کرده و در نتیجه دانشجویانش وظیفه سنگین و مهم تری دارند و باید فعالیت‌های فرهنگی و هنری انجام دهند و خودشان را بسازند، این وجه تمایز دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

مفدا تهران: سخن آخر؟
سخن دیگری نیست. فقط تأکید می‌کنم دانشجویان از این فضایی که بوجود آمده استفاده کنند. اوقات فراغت را صرف کارهایی کنند که لذت می‌برند و از اینکه پا در این عرصه‌ها بگذارند نترسند. بنده که دیگر فارغ التحصیل شدم و از دانشگاه می‌روم اما ایمیل خودم را (
morvaridi.reza@gmail.com) در اختیار دوستان قرار می‌دهم تا اگر سوالی داشتند خوشحال می‌شوم بتوانم کمکی بکنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.