دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی مطرح کرد:

قوانین و مقرارت نشریات دانشگاهی نیاز به بازنگری دارد/ آموزش مسائل حقوقی به کارشناسان نشریات در الویت باشد

وحید آگاه

وحید آگاه استاد "کارگاه حقوق نشریات دانشگاهی" که در مرحله پایانی "جشنواره تیتر ۱۰" حضور داشت با اشاره به روند رو به رشد کمی و کیفی نشریات دانشگاهی گفت: آئین نامه‌های موجود در خصوص نشریات دانشجویی نیاز به بازنگری دارند چرا که تقریباً تا یک دهه دیگر نشریات کاغذی جای خود را به نشریات الکترونیکی می‌دهند و این موضوع نیاز به تدوین مقرراتی مناسب و مربوط به خود دارد.

دکتر وحید آگاه عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، از اساتید حوزه حقوق و رسانه و استاد کارگاه "حقوق نشریات دانشگاهی" است که در مرحله پایانی "جشنواره تیتر ۱۰"  برای کارشناسان برگزار شد. این استاد حقوق  در حاشیه برگزاری مرحله پایانی جشنواره "تیتر۱۰" در خصوص برگزاری کارگاهی با عنوان" حقوق نشریات" به خبرنگار مفدا گفت: با توجه به اینکه نشریات دانشگاهی از اهمیت ویژه‌ای در محیط دانشگاهی و عمومی برخوردار هستند و با توجه به اینکه کارشناسان نشریات دانشگاهی ارتباط مستقیم و تاثیرگذاری با این نشریات دارند لذا کارگاه یک روزه‌ای در مورد "حقوق نشریات دانشگاهی" برای کارشناسان نشریات دانشگاه‌ها برگزار شد.

وی محتوای مطرح شده در این کارگاه را تشریح کرد و گفت: یکی از مسائلی که در این کارگاه مورد بررسی قرار گرفت هم‌اندیشی در مورد منابع حقوقی بود که قوانین نشریات دانشگاهی از آن گرفته می‌شود، همچنین بررسی قوانین و مقرارت نشریات دانشگاهی و هم فکری در مورد نقاط قوت و ضعف این قوانین از دیگر مسائل مطرح شده در این کارگاه یک روزه بود. البته نکته مهم دیگری که برای بررسی بیشتر مطرح شد، نحوه صدور مجوز نشریات دانشجویی و پرداختن به موضوع روش دریافت مجوز برای نشریات دانشجویی بر اساس قوانین موجود است.

آگاه بر بازنگری قوانین موجود در حوزه نشریات دانشگاهی تاکید کرد و توضیح داد: نشریات دانشجویی به دلیل روند فزاینده وسائل ارتباط جمعی و رشد بی‌سابقه آگاهی‌های رسانه‌ای نسبت به گذشته رشد کمی و کیفی بسیار زیادی داشته‌اند و معتقدم آئین‌نامه‌های موجود در خصوص نشریات دانشجویی نیاز به بازنگری دارند چرا که تقریباً تا یک دهه دیگر نشریات کاغذی جای خود را به نشریات الکترونیکی می‌دهند و این موضوع نیاز به تدوین مقرراتی مناسب و مربوط به خود دارد.

این استاد حقوق افزود: قوانین باید به گونه‌ای باشد که کار رسانه‌ای را برای دانشجویان ساده‌تر کند و فضای مناسبی برای فعالیت دانشجویان در حوزه رسانه در دانشگاه‌ها فراهم سازند تا دانشجویان با تمرین در دانشگاه بتوانند به پختگی لازم در حوزه فعالیت رسانه‌ای برسند و بتوانند در محیط جامعه با ملاحظه و دانش و تجربه کافی فعالیت کنند. در واقع اگر آزمون و خطایی هست باید در دانشگاه باشد تا دانشجو با زوایای مختلف کار رسانه‌ای آشنا شود.

وی در پایان با اشاره به نکات حقوقی متعددی که نیاز است کارشناسان نشریات دانشگاهی در رابطه با نشریات دانشجویی بدانند گفت: معتقدم کارشناسان نشریات دانشگاهی باید در مورد مسائل حقوقی آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند در ارتباط با نشریات دانشجویی عادلانه و قانون مدار برخورد کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.