شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱

محققان هشدار می دهند؛

آلودگی هوا باعث مرگ ۶۰ هزار نفر تا سال ۲۰۳۰ می شود

هوا

طبق مطالعه محققان، دمای گرم تر هوا با تسریع واکنش های شیمیایی موجب ایجاد آلاینده های هوا نظیر اُزن و ذرات ریز تاثیرگذار بر سلامت عمومی می شود.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، محققان هشدار می دهند در صورت عدم توجه به تغییرات آب و هوا، انتظار می رود مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا تا حدود ۶۰ هزار نفر در سال ۲۰۳۰ و ۲۶۰ هزار نفر تا سال ۲۱۰۰ در جهان افزایش یابد.

اماکن دارای آب و هوای خشک تر به دلیل بارش کمتر و افزایش وقوع آتش سوزی ها و گردوغبارها دارای آلودگی هوای بدتری خواهند بود. به گفته محققان، درختان به دمای هوای بالاتر واکنش نشان می دهند و در نتیجه آلاینده های آلی بیشتری منتشر می کنند.

«جیسون وست» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارولینای شمالی، در این باره می گوید: «از آنجائیکه تغییر آب و هوا بر غلظت آلاینده های هوا تاثیر دارد، می تواند تاثیر قابل توجهی هم بر سلامت کل جهان داشته باشد و در نتیجه هرساله میلیون ها نفر به دلیل آلودگی هوا جان شان را از دست می دهند.»

در این تحقیق، محققان از چندین مدل اقلیم جهانی برای تعیین تعداد مرگ و میرهای زودهنگام که به دلیل ذرات گردوغبار و اُزن در سال های ۲۰۳۰ و ۲۱۰۰ روی می دهد استفاده کردند.

محققان مشاهده کردند در ۵ مورد از هشت مدل مورد بررسی پیش بینی شد که مرگ زودهنگام در سال ۲۰۳۰ بیشتر خواهد بود و ۷ مدل از ۹ مدل افزایش مرگ و میر بیشتر در سال ۲۱۰۰ را پیش بینی کردند.

به گفته وست، «یافته های ما نشان می دهد که اکثر مدل ها افزایش احتمال مرگ و میر را نشان می دهد، از اینرو به وضوح می توان دریافت که تغییرات آب و هوایی به کیفیت هوا و سلامت آسیب جدی می رسانند.»

همچنین گفته می شود علاوه بر تشدید مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی از طریق تغییر در فشار گرما، دسترسی به آب آشامیدنی و مواد غذایی سالم، بروز طوفان های شدید و گسترش بیماری های عفونی بر سلامت تاثیر می گذارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.