دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در جمع دبیران شوراهای صنفی مرکزی:

هیچ نهادی به غیر از شورای انضباطی در دانشگاه نمی‌تواند در موارد تخلف حکمی صادر کند

دکتر صرامی در نشست شورای صنفی مرکزی

دکتر وحید صرامی در دومین روز از پنجمین نشست سراسری دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی با تاکید بر اینکه هیچ نهادی به غیر از شورای انضباطی دانشجویان در دانشگاه نمی‌تواند در موارد تخلف حکمی صادر کند، گفت: تنها نهادی که در دانشگاه جهت پرداختن به موضوعات انضباطی صلاحیت دارد، شوراهای انضباطی دانشگاه است.

به گزارش مفدا، وحید صرامی دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در دومین روز از پنجمین نشست سراسری دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی به بررسی عملکرد آیین نامه انضباطی دانشجویان و همچنین شیوه نامه انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت.

وی با اشاره به روند شکل گیری شیوه نامه انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت گفت: آیین نامه انضباطی دانشجویان، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۴ است، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حکم قانون است و بر این اساس، شیوه نامه انضباطی دانشجویان وزارتین نگاشته شده است. در دو سال اخیر، صحبت از اصلاح شیوه نامه انضباطی بوده است که این شیوه نامه در حال بررسی است و به زودی اصلاحاتی در این زمینه صورت خواهد گرفت.

در ادامه دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی حاضر در این نشست، مسائلی از قبیل، تعیین مصادیق تخلفات در آیین نامه و شیوه نامه انضباطی، عمل کردن برخی از کمیته‌های انضباطی برخلاف شیوه نامه انضباطی، پرداختن به حریم خصوصی در شیوه نامه انضباطی، اعمال سلیقه در خصوص اجرای شیوه نامه انضباطی و بررسی موضوع نوع پوشش در آیین نامه انضباطی و شیوه نامه انضباطی را مطرح و  مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

صرامی در پاسخ به مسائل مطرح شده توسط دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت تلاش دارد که در مسائل انضباطی، سیاسی برخورد نکند به همین دلیل برای ما تنها تخلفات انضباطی و پرداختن به این موضوع فارغ از رویکرد سیاسی افراد اهمیت دارد.

وی ادامه داد: برای این که شوراهای انضباطی دارای یک نظام و شیوه عملکرد قانونی باشند، از سال ۱۳۹۰ شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها را رتبه بندی کرده‌ایم و عملکردشان را بر اساس شاخص‌های مشخصی بررسی می‌کنیم.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به میزان تخلفاتی که در شوراهای انضباطی وزارت بهداشت حکم گرفته‌اند، گفت: در یک سال گذشته کمتر از نیم درصد دانشجویان حکم انضباطی گرفته‌اند که این میزان نشان می‌دهد که شوراهای انضباطی ملزم به رعایت قانون هستند. این آمار نشان می‌دهد که مقوله آموزش جهت پیشگیری از تخلفات انضباطی توانسته است در کاهش پرونده انضباطی دانشجویان موثر باشد.

صرامی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: هیچ نهادی به غیر از شورای انضباطی دانشجویان در دانشگاه نمی‌تواند در موارد تخلف حکمی صادر کند؛ بنابراین تنها نهادی که در دانشگاه جهت پرداختن به موضوعات انضباطی صلاحیت دارد، شوراهای انضباطی دانشگاه هستند.

صرامی با اشاره به اهمیت آشنایی دانشگاهیان با شیوه نامه انضباطی و تاثیر آن بر کاهش تخلفات انضباطی گفت: آموزش شیوه نامه انضباطی و مصادیق تخلف به دانشجویان می‌تواند در کاهش تخلفات انضباطی موثر باشد  بنابراین ما مسترما بر این نکته تاکید داریم که دانشگاه‌ها برنامه‌های آموزشی لازم را جهت آشنایی بیشتر دانشجویان جدیدالورود، کارمندان و کارشناسان دانشگاه‌ها در زمینه تخلفات انضباطی برگزار کنند. 

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در پایان سخنان خود با اشاره به وجود برخوردهای سلیقه‌ای در خصوص وضعیت پوشش دانشجویان تصریح کرد: موضوع پوشش دانشجویان در سال ۹۱  در قالب آیین نامه مشترکی با امضای دو معاونت "آموزشی"  و "فرهنگی و دانشجویی" به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که در این آیین نامه مصادیق پوشش دانشجویان وزارت بهداشت مشخص شده است. اجرای این آیین نامه برعهده معاونت آموزشی و ناظر آن معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است. بنابراین اجرای دقیق این آیین نامه جلوی بسیاری از برخوردهای سلیقه‌ای را می‌گیرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.