یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵

آئین سنتی «علم شویی» در هرمزگان

علم شویی

آن چیزی که در استان هرمزگان عزاداری دهه محرم را متمایز با دیگر شهرهای ایران می‌دارد آیین‌های متفاوت که در تلفیق بافرهنگ‌های بومی، رنگ و بویی متفاوت به خود گرفته است.

به گزارش مفدا هرمزگان، آیین علم شویی مسجد دوازده امام"منبر گپ" یکی از قدیمی‌ترین قدیمی ترین حسینیه های استان هرمزگان و مراسم‌های موجود در ایران است که قدمتی حدود دویست تا سیصد سال دارد و از اواخر دوران قاجار به‌صورت ویژه موردتوجه قرارگرفته است.   این چوب‌ها که از جنس صندل است با آب دریا طاهر می‌شود و طی مراسمی بانام آماده‌سازی علم‌ها بعد از نماز مغرب آن‌ها را پوشانده و برای محرم آماده‌سازی می‌کنند در این مراسم که در روز دوم ماه محرم برگزار می‌شود با حضور فعالان این حسینیه و جمع کثیری از عزادران حسینی در ساحل شهر بندرعباس برگزار شد و ۱۲ علم به نیت ۱۲ امام در آب دریا که نماد پاکی و روشنی است شستشو داده شدند.

در این آیین، «علم کشان» تا سینه به درون آب دریا رفتند و با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و قرائت دعاهای مخصوص، علم ها را در آب دریا غسل و تطهیر دادند.

پس از شستشو، علم ها که هر کدام نماد یکی از ائمه(ع) است به حسینیه(منبر) برگردانده شدند و با پارچه هایی که از قبل از محل نذورات مردمی تامین شده بود تزیین و برای مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان مهیا شدند.

سپس « سر شده » هایی که از قبل با گلاب شستشو داده شده بودند را بر روی علم ها نصب کردند.

در این مرحله، « علم کشانی» که قرار است در روز عاشورا در پی «شیر و کتل ها» حرکت کنند، در یک صف قرار گرفتند و کسانی که حاجت داشتند برای حاجت روا شدن «نقل» بر سر «علم کشان» ریختند.

از سوم تا نهم محرم افرادی که نذر داشته باشند، علم ها را به منزل خود دعوت می کنند و طی مراسمی و با حضور همسایگان و فعالان حسینیه به سوگواری و عزاداری می پردازند.

علم ها که نماد عزا هستند پس از پایان دهه محرم، پارچه های آنان باز می شود و برای محرم سال بعد در حسینیه « منبر گپ » نگهداری خواهند شد.

قدمت آیین سنتی «علم شوئی» به زمان حضور شیعیان حیدرآبادی در بندرعباس و ساخت منبر گپ باز می گردد و ادعیه ای که در این آیین خوانده می شود نیز به دوران صفویه و سلجوقیان مربوط می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.