پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶

مقبول ترین مشروع

دبیر شورای صنفی

" شورای صنفی ، مقبول ترین و مشروع ترین نهاد پیگیری مطالبات دانشجویان است " نگاه هایی منتظر ؛ شانه هایی برای مسئولیت پذیری

به گزارش مفدا گیلان، "زهرا حسین پور دهکا" دانشجوی پزشکی ورودی مهر ۹۳ و دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است. در حاشیه مراسم ویژه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه، خبرنگار مفدا گیلان مصاحبه مختصری با وی داشت که شرح این گفت و گو به شرح زیر است:

مفدا گیلان: خودتان را در یک جمله معرفی کنید؟

دانشجوی پزشکی، دانشگاه گیلان.


مفدا گیلان: روزهای آغاز دانشجوییتان را با روزهای فعلی مقایسه کنید؟

در روزهای آغازین ، خیلی نامطمئن و گنگ بودم و حتی ساده ترین مطالب علمی هم برایم عجیب بود و به سایرین میگفتم چگونه اینها را یاد میگیرید؟ کمی که گذشت پی بردم که آنها روتین ترین مطالب ممکن بودند.
همچنین دید درستی نسبت به دانشگاه نداشتم و نمیدانستم در دانشگاه چه خبر است ؛ اما به مرور که گذشت متوجه شدم چه قسمتهایی فعال هستند و تقسیمات درون معاونتی را نیز کم کم فرا گرفتم.


مفدا گیلان: اتفاقی را نام ببرید که دوران دانشجوییتان را تا این لحظه به دو دوره ی قبل و بعد از آن اتفاق تقسیم می‌کند؟

 جشن شب یلدا در دانشکده پزشکی؛ مراسم "صاف تا قسمتی برفی".
چون تا قبل از آن مراسم دید بسیار محافظه کارانه ای داشتم و از خیلی موارد میترسیدم و برایم عجیب بود ؛ اما پس از برگزاری این مراسم دیدم که بچه ها روی آنچه که میخواستند ، تاکید کردند و به آن نیز رسیدند ؛ و من هم خوشحال شدم که مانع آنچه تمایل قلبی دانشجویان بود ، نشدم.

مفدا گیلان: "شورای صنفی مقبول ترین و مشروع ترین نهاد پیگیری مطالبات دانشجویان است" کمی در ارتباط با این جمله بگویید؟

این جمله ای بود که دکتر فراهانی ، معاون وزیر در نشست دبیران شوراهای صنفی دانشجویی گفتند و وقتی میگوییم مشروع و مقبول ، بخاطر نقش مستقیم دانشجو در انتخاب نماینده ی مد نظرش است.
 شورای صنفی ، فارغ از هرگونه جهت گیری و اعمال سلیقه ی سیاسی یا شخصی عمل میکند و همچنین باید اضافه کنم که :
 وقتی میگوییم " صنف " ، گویی تضارب و یا تقارن منافع با صنوف دیگر دارد ؛ اما تنها صنفی که هیچ تداخل و تضاربی با دیگر اصناف ندارد ، صنف دانشجویی است که مشخص است هر سود و منفعتی به دست آید ، برای همه ی دانشجویان است.


مفدا گیلان: از میان صداهایی که به گوشتان رسیده است و برای پاسخگویی به آن اقدام نموده اید ، نمونه ای را که هم اینک در ذهن دارید و به نوعی برایتان ماندگار تر شده بگویید؟

 مساله ی ناراحت کننده ی تغذیه... 
اتفاقی که ما پیش بینی میکردیم و در برهه ای شاهد بودیم با توجه به پیگیری های دائمی معاونت فرهنگی ، قراردادهای مربوط به تغذیه منعقد نشده و عملا دانشگاه هیچ پیمانکاری نداشت و به علت بدهی ، امکان داشت پیمانکاری این مسئولیت را نپذیرد.
خب ما دانشجو هستیم و در این موقعیت و مواجهه با مشکل واقعی " بدهی " باید چه کنیم؟ آیا باید اعتراض کرد؟ چگونه و در چه ابعاد؟
اما اتفاق خوبی افتاد و به خاطر ارجاع های خوبی که دادیم و جلسات با معاونت توسعه و مدیران آن نهاد و همچنین ارتباطاتمان با ریاست دانشگاه و پیام های متعدد ، از فاجعه ی دردناکی جلوگیری شد. به عنوان نمایندگان دانشجویان ، خود را برای اعتراضی گسترده آماده کرده بودیم اما خوشحالم که تا حدودی این مساله به خیر گذشت و امیدوارم با پیگیری های بیشتری که خواهیم داشت ؛ مشکل مهم تغذیه به طور کامل مرتفع شود.


مفدا گیلان: از یک تا ده به عملکرد شورای صنفی نمره بدهید؟

 با آنچه که در ذهن خود داشتم ، فاصله زیادی داریم و شرایط ، آنقدرها رضایت بخش نیست.
اما باید توجه کرد که شورای ما ، اولین سال تشکیل خود را سپری میکند و نه دانشجویان و نه مسئولین ؛ نمیدانستند که شورای صنفی چیست.
به همین علت ، ما تجربه و امکان لمس کردن این شرایط را در گذشته نداشتیم ؛ به شخصه وقتی وارد انتخابات شورا شدم ، این تصور را نداشتم که دبیر شورای صنفی دانشکده شوم ؛ چه برسد به دانشگاه...
از این رو وقتی به این نکات نگاه میکنم و همچنین عملکردمان را با بقیه شوراها در وزارت خانه میسنجم ، میتوانم بگویم راضیم.
فکر میکنم شش یا هفت ، منصفانه باشد.


مفدا گیلان: سوال آخر برای شماست. این سوال هر چیزی میتواند باشد و هر مخاطبی را نیز میتواند برای خود دست و پا کند؟

 سوال من از مسئولین کلان دانشگاهی کشور است. واقعا چقدر دغدغه ی پرورش همه جانبه ی دانشجو در دانشگاه های ما برای مسئولین دانشگاهی کلان مهم است؟!
این که شخصی وارد دانشگاه شود ، درسش را بخواند ، مدرکش را بگیرد و ...
آری این درست است. آن شخص جایگاه خود را میابد ، استاد میشود و مسیر خود را می پیماید اما این برای پرورش یک جامعه کفایت نمیکند.
سوالم این است که تا چه اندازه برای مسئولین کلان دانشگاهیِ ما ، دغدغه ی پرورش دانشجو از هر نظر ، وجود دارد؟!

تهیه خبر: تیم تخصصی خبر مفدا گیلان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.