جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹

نخستین جلسه مشورتی شورای صنفی مرکزی دانشجویی در ترم پاییز برگزار گردید

صنفي

تعریف معاونین "حمل و نقل" ، "خوابگاه" ، "تغذیه" و "بالین" در شورای مرکزی ، افزایش همکاری و نظارت بر شورای خوابگاه ها توسط شورای مرکزی همچون شوراهای دانشکده ها ( و نه توسط سرپرستان خوابگاه ) و لزوم رسیدگی فوری بر ترمیم شورای صنفی دانشجویی دانشکده شرق به وسیله ی مسئول کمیته ی رفاهی ، ارائه پیشنهاد های نمایندگان شوراهای واحد و در نهایت بیان نکاتی چند از سوی دبیر شورای صنفی دانشجویی را میتوان از جمله رویدادهای این نشست مشورتی برشمرد.

در این جلسه که مورخ سه شنبه ، ۱۱ مهر ۱۳۹۶ انجام گرفت ؛ ابتدا محمدامین نجفی ، مسئول کمیته رفاهی و نماینده ی دانشکده ی شهید بهشتی به ارائه ی توضیحاتی پیرامون وضعیت کنونی این کمیته پرداخت و ضمن اشاره بر گستردگی این حیطه پیشنهادات خود را جهت افزایش کارآیی آن ارائه داد که تعدادی از موارد مطرح شده به وسیله ی وی را در زیر به اختصار برمیشمریم :

_ تعریف معاونین "حمل و نقل",  "خوابگاه", "تغذیه" و "بالین"  در شورای مرکزی.
_افزایش همکاری و نظارت بر شورای خوابگاه ها توسط شورای مرکزی همچون شوراهای دانشکده ها ( و نه توسط سرپرستان خوابگاه )
_لزوم رسیدگی فوری بر ترمیم شورای صنفی دانشجویی دانشکده شرق

 وی همچنین از شروع دور جدید پیگیری پیرامون وضعیت تغذیه خبر داد و ابراز امیدواردی کرد با حل بحران تغذیه در ماه پیش رو ، بتوان بیش از پیش به سایر اولویت های این کمیته پرداخت.

مقرر گردید که با توجه به فرم تکمیلی توسط اعضای شوراهای واحد ها پیرامون توانمندی ها و نیز جلسه داخلی شوراهای صنفی واحد ها در هفته پیش رو, معاونین مربوطه منصوب گردند.

 فاروق یوسفی ،  مسئول کمیته آموزشی به بیان وضعیت این کمیته پرداخته و اشاره داشت : این کمیته پس از جلسه معارفه رسمی در اردیبهشت ماه فعالیت خویش را در سطح "دانشگاه" آغاز کرد و با انتصاب جدید در معاونت آموزشی طبیعتا شاهد وقفه ای در روند جلسات مربوطه بودیم.
وی ضمن اشاره به خلا نبود تشکیلات دانشجویی یکپارچه در حوزه "آموزش"  از جمله عدم تشکیل کمیته های دانشجویی EDO ها و مجمع نمایندگان دانشکده ها ، رایزنی جهت تشکیل این نهادها به فراخور هر دانشکده را از اهم فعالیت های پیش رو و بنیادی این کمیته دانست و اظهار داشت:  پیگیر تشکیل جلسه مشترک با معاونت محترم آموزش دانشگاه و مدیران این حوزه هستیم.

سپس نمایندگان شوراهای واحد پیشنهادات و ارزیابی خویش از نقاط ضعف/قوت واحد و کمیته های مربوطه را اعلام داشتند که گزیده ای از سخنانشان در زیر آمده است :

نماینده خوابگاه بوستان:

با فارغ التحصیلی تعدادی از اعضا در تابستان ، در هفته ی پیش رو جلسه انتخاب دبیر جدید را برگزار و فعالیت منسجم این شورا را از سر میگیریم.

نماینده آموزش دانشکده پزشکی:

خوشبختانه مسئولین دانشکده از جمله ریاست محترم و مسئول edo به جد پیگیر تشکیل جلسات با حضور نمایندگان ورودی ها ،  نفرات برتر علمی و نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشکده هستند و با توجه به در پیش بودن مراسم توجیهی جدیدالورودها در هفته ی پیش رو ، امیدواریم بتوانیم طی دو هفته آتی هماهنگی های لازم جهت برگزاری این جلسات را انجام دهیم.

نماینده دانشکده دندانپزشکی:
بعد از پیگیری چند ماهه ،  خوشبختانه شاهد راه اندازی بوفه جدید با کیفیت مناسب بوده ایم. بزودی با تشکیل جلسه داخلی فعالیت کمیته های مختلف را از سر خواهیم گرفت.

در پایان دبیر شورای مرکزی با اشاره بر نشست دو روزه دبیران شوراهای صنفی کشور در تهران و دیدار با معاون محترم وزیر ، دکتر فراهانی مواردی رو عنوان داشت.

از جمله:

_ وظیفه ما بعنوان نمایندگان دانشجویی تمرین "حل مساله" و پیدا کردن راه حل هایی درخور برای رسیدن به خواست دانشجویان است ؛ نه صرفا ثبت و ارسال نامه ای با سربرگ و مهموم به مهر شورا. آنچه ما را متمایز میکند "پیگیری مصرانه" درخواست ها بعنوان هدف و وظیفه اصلی نماینده ی صنفی هست.

_ با توجه نوپایی شکل گیری شورای صنفی مرکزی در دانشگاه و چالش هایی که برای تثبیت جایگاه نمایندگان صنفی و قانونی دانشجویان با آن مواجه بوده ایم ، بازنگری در شرح وظایف داخلی و کمیته بندی ها پس از کسب تجربه ای چندماهه ، قدمی رو به جلو و ضروریست.

_ در نشست کشوری به اتفاق آرا "اردیبهشت" بعنوان زمان مناسب انتخابات شوراهای صنفی انتخاب گردید و روند انتقال این زمان از آبان به اردیبهشت توسط جلسه هیات نظارت در وزارت بهداشت مشخص می گردد ؛ پس ما هم همچون سایر شوراهای صنفی در کشور منتظر تشکیل جلسه و ابلاغ زمان انتخابات هستیم.

_ حضور دکتر اکبری ، قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت و استقبال ایشان از نقش پررنگ تر نمایندگان انتخابی دانشجویان در تصمیمات این معاونت ،  موید لزوم سازماندهی بهتر ، جذب افراد توانمند و تمرکز بیشتر شوراهای دانشگاه ها در حیطه  آموزشیست.

_ امیدواریم در دوره بعدی شورای صنفی دانشگاه بتوانیم شاهد شکل گیری " شورای صنفی واحد دستیاران " باشیم و تلاش خواهیم کرد با توجه به نظر مساعد مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت ،  تا پایان اولین دوره شورای مرکزی ؛مقدمات قانونی شکل گیری این شورا را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم کنیم.

_ از بزرگترین معضلات دانشگاه در بخش دانشجویی در حال حاضر، وجود بحران در مسائل ابتدایی ولی ضروری همچون "تغذیه" است ؛ که عملا پرداختن به اهداف عالی تر را چه برای مسئولین مربوطه چه برای نمایندگان دانشجویی دشوار کرده است.

_امیدواریم بعنوان نمایندگان دانشجویی بتوانیم ارتباط بیش از پیش بین معاونت های مختلف جهت افزایش خدمات دهی به دانشجویان را فراهم کنیم ؛ گرچه بعضا با مشکلات و برخوردهایی به دور از انتظار مواجه بوده ایم! ولی با درک عدم وجود شناخت کافی برخی مسئولین از شورا تلاش داریم با سعه صدر ، مسیر را برای نمایندگان صنفی دوره های بعد هموارتر کنیم.

_معارفه رسمی شورا با حضور ریاست محترم ،  معاونین وقت و روسای محترم دانشکده ها در اردیبهشت ماه ۹۶ شکل گرفت و بدلیل فرارسیدن ایام امتحانات و تعطیلی تابستان ، امکان برگزاری جلسه شورای صنفی مرکزی با ریاست محترم دانشگاه فراهم نبود ؛ امیدواریم که طی ماه آتی شاهد تشکیل این جلسه باشیم.


غیبت نمایندگان خوابگاه سعدی ، دانشکده داروسازی و دانشکده ی شرق ؛ از جمله نکات شایان توجه این جلسه بود.
 

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.