دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷

زهرا اسدی پیری در گفتگو با خبرنگار مفدا لرستان:

خودباوری و عمل رمز موفقیت من است

زهرا اسدی پیری / لرستان

‍ ‍ زهرا اسدی پیری دانشجوی رشته بهداشت عمومی و دارنده مقام سوم المپیاد علمی کشور در سال ۱۳۹۶در گفتگو با خبرنگار مفدا لرستان گفت: خودباوری، باور به موفق شدن و عمل ابزارهای موفقیت من بودند.

زهرا اسدی پیری دانشجوی ترم هشتم بهداشت عمومی و متولد ۲۲ بهمن ۱۳۷۴ است که در المپیاد علمی کشور و دربخش مدیریت نظام سلامت، رتبه‌ی سوم را کسب کرد.

خبرنگار مفدا لرستان: در مورد کلیات المپیاد و چگونگی  برگزاری آن توضیحی مختصر بدهید.

- المپیاد شامل مراحل دانشگاهی،منطقه ای و کشوری است. دانشگاه هر ساله آزمونی برگزار می‌کند که طی آن چند دانشجو که امتیاز لازم را اخذ کنند تحت آموزش‌های خود برای مراحل منطقه‌ای و کشوری قرار  می‌دهد. در این المپیاد دانشجویان تمامی رشته‌های علوم پزشکی مجاز به شرکت هستند و شامل پنج حیطه‌ی استدلال بالینی، علوم پایه، آموزش پزشکی، فلسفه‌ی پزشکی و مدیریت نظام سلامت است. که معمولاً دانشجویان مقطع کارشناسی در سه حیطه‌ی علوم پایه، فلسفه‌ی پزشکی و مدیریت نظام سلامت شرکت می‌کنند و ثبت‌نام این المپیاد بهمن‌ماه و برگزاری آزمون دانشگاهی آن معمولاً اسفندماه و مرحله‌ی کشوری آن خردادماه صورت می‌گیرد.

خبرنگار مفدا لرستان: از چه منابع و جزواتی استفاده می‌کردید؟

- برخلاف آزمون کنکور و سایر آزمون‌ها که سوالات مستقیما از روی منابع و کتب موجود و مربوط به هر درس،آورده می‌شود در المپیاد جزواتی که از طرف وزارتخانه اعلام می‌شود تنها فرد را قادر می‌سازد که با تجزیه و تحلیل آن‌ها بتواند به سؤالات آزمون پاسخ بدهد. بطور مثال در حیطه‌ی مدیریت نظام سلامت دانشجو باید نظام سلامت کشور خود و سایر کشورها را بشناسد و با آنها آشنا باشد و با تجزیه و تحلیل جزوات ارائه شده به سوالاتی که مربوط به نظام سلامت کشورهاست پاسخ صحیح بدهد. همچنین دانشجویانی که قصد شرکت در المپیاد را دارند علاوه بر منابعی که از طرف وزارتخانه معرفی می‌شود، می‌بایست از مطالب روز وزارت بهداشت آگاه بوده و مقاله‌های مربوطه را حتی‌الامکان مطالعه و از اطلاعات اساتید خود استفاده نمایند. همچنین لازم به ذکر است که هر ساله موضوع المپیاد تغییر می‌کند اما اساس و مبنای المپیاد ثابت و تعریف شده است..

خبرنگار مفدا لرستان: به دانشجویان علاقه‌مند به شرکت در المپیاد چه توصیه‌هایی دارید؟

-متاسفانه تفکر اشتباهی که در بین دانشجویان وجود دارد این است که المپیاد بسیار سخت بوده و همین تفکر اشتباه منجر به ایجاد رزومه ای ضعیف در زمینه‌ی المپیاد علمی برای دانشگاه علوم پزشکی لرستان شده است. واین تفکر ریشه در عدم خودباوری دانشجویان دارد در صورتی که اگر تلاش کرده، حداقل روزی ۵ ساعت مطالعه کنند، مطالب را بطور کامل خوانده و به درستی تجزیه تحلیل کنند حتما موفق خواهند شد.

خبرنگار مفدا لرستان: و پیام آخر شما را می‌شنویم:

-شروع هر کاری سخت است اما این عمل بوده که هر کار غیر ممکن و سختی را ممکن و سهل میکند ..استعداد های خود را بشناسید و بدانید در کدام حیطه از توانایی لازم برخوردارید، کافیست فعل خواستن راصرف کنید

خبرنگار مفدا لرستان: سپاس بابت وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

خبرنگار مفدا

سارا کوه نشین

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.