چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲

در نامه‌ای خطاب به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت؛

شوراهای صنفی خواستار تجدید نظر در نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ها شدند

شورای صنفی

شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در نامه‌ای خطاب به معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، خواستار تجدید نظر در نرخ اجاره بها خوابگاه‌ها شدند.

به گزارش مفدا،  شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی، در نامه‌ای خطاب به دکتر فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، ضمن اعتراض به نرخ‌نامه اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی، خواستار تجدیدنظر در این نرخ‌نامه شد.

در متن این نامه آمده است؛

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر محمد رضا فراهانی
معاونت محترم فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


با سلام و احترام
به استحضار می‌رساند نامه ای از سوی رئیس محترم صندوق رفاه دانشجویان به شماره نامه ۲۰۵۵/د/۷۰۶ در تاریخ ۵/۷/۱۳۹۶ با موضوع ابلاغ سرانه وام ها و نرخ اجاره بها خوابگاه ها در سال ۹۶/۹۷ به معاونت های محترم فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شده، که به موجب آن نرخ اجاره بهای خوابگاه های مجردی قریب به ۳برابر و نرخ اجاره بهای خوابگاه های متأهلی قریب به ۲برابر نرخ اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در سال ۹۵/۹۶ تعیین شده، که این ابلاغیه موجب اعتراض و نگرانی مجموعه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شده است.


افزایش چندبرابری اجاره بهای خوابگاه ها در حالی اتفاق می افتد که افزایشی در میزان اعتبار ابلاغی سرانه تسهیلات دانشجویی مشاهده نمی شود، و در سایر تسهیلات مالی مربوط به رفاه دانشجویان از جمله مبلغ کار دانشجویی نیز افزایش صورت گرفته به میزان اندکی بوده است، و این افزایش اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی صرفا باعث کاهش شدید میزان رضایت و سطح رفاه دانشجویان شده و برای عموم دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور قابل پذیرش نبوده و برای دانشجویان که در حین تحصیل و حتی پس از فراغت از تحصیل درگیر دغدغه های اساسی زندگی خود از جمله اشتغال، خدمت ضروری، ازدواج و... هستند تحمیل فشار مالی بیشتر و چندبرابری موجب سخت تر شدن شرایط زندگی می شود.


همچنین خوابگاه، تغذیه، سرویس ایاب و ذهاب و... عمده ضروریاتی هستند که از سوی وزارت متبوعه جهت کاهش هزینه های زندگی دوران دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار میگیرد، ولیکن میزان اجاره بهای اتاق ها در ابلاغیه یاد شده، مبلغ مورد نیاز برای اجاره بهای یک واحد ساختمانی وزین و شکیل در اکثر شهرهای کشور است (به عنوان مثال اجاره بهای یک ماه یک اتاق ۴ نفره ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است که جهت اجاره یک واحد آپارتمان نوساز در شهر تهران و سایر کلان شهرها کفاف می دهد)، که این موضوع با اهداف ارائه شده از سوی معاونت محترم که جهت افزایش رفاه و کمک به تحصیل بهتر دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی است همخوانی ندارد. در اجاره بها خوابگاه های دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به این مورد توجه شده و نرخ عمده اتاق های خوابگاه های مورد استفاده دانشجویان وزارت علوم در سال تحصیلی ۹۶/۹۷ حدود یک سوم آیین نامه ابلاغی جدید اجاره بها خوابگاه های دانشجویی وزارت بهداشت در سال ۹۶/۹۷ است.


لازم به ذکر است در تاریخ ۲۷/۶/۱۳۹۶ نشست دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد که در این نشست رئیس محترم صندوق رفاه دانشجویان نیز حضور داشتند و در ساعاتی از نشست که با حضور ایشان برگزار شد به مسائل کلی و حتی جزئیات کار صندوق رفاه دانشجویان پرداخته شد، ولیکن بنا به دلایلی نامعلوم که موجب تعجب و بهت دبیران شوراهای صنفی شده است به این موضوع هیچ گونه اشاره ای نشده است که از سوی دبیران شورای صنفی به منزله عدم توجه به جایگاه و نقش این شورا (که به فرموده حضرتعالی مشروع ترین و مقبول ترین نهاد دانشجویی است و می تواند خود را به عنوان نماینده دانشجویان دانشگاه ها معرفی کند) و عدم استفاده از نقش مشورتی دانشجویان‌در مسائل مربوط به خود دانشجویان تلقی می شود.


لذا ما؛ نمایندگان صنفی و قانونی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور با توجه به حسن نظر و درایت حضرتعالی و دلایل ذکر شده در این نامه، خواستار مبذول دستور مقتضی جهت تجدیدنظر و لغو ابلاغیه یاد شده هستیم.

به امید آن که هم از نقش مشورتی دانشجویان از طریق نمایندگان مقبول و مشروع و قانونی خود در شورای صنفی استفاده شود و هم زمینه رفاه، امنیت خاطر و کاهش دغدغه های دانشجویان به منظور تحصیل بهتر علم و دانش جهت خدمت بهتر به مردم گرانقدر ایران اسلامی فراهم شود.
پیشاپیش از توجه و حسن نظر حضرتعالی سپاسگزاریم.     

                                                                                              "ما توفیقی الا بالله"

                                                                     شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.