چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷

معاون وزیر خطاب به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

دلسردی و خستگی برای دانشجوی فعال فرهنگی معنا ندارد

بازدید مدیران و کارشناسان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

دکتر محمدرضا فراهانی در جمع دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: فرهنگ زیربنای توسعه کشور و اتمسفری است که در آن تنفس می‌کنیم، اگر بخواهیم کشوری پیشرفته داشته باشیم باید احساس مسئولیت اجتماعی و فرهنگی دانشجویان که نخبگان جامعه ما هستند، افزایش پیدا کند. دانشجویان آرمانگرا هستند و هنوز درگیر زندگی عادی و روزمره نشده‌اند و دلسردی و خستگی برای آنها معنا و مفهوم ندارد. فعالیت‌های فرهنگی دوران دانشجویی از جمله کارهایی است که در آخر عمر از انجام آنها رضایت خواهید داشت و احساس می‌کنید این بخش از عمر خود را به بطالت نگذرانده‌اید.

به گزارش مفدا، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۱۹ مهرماه با دانشجویان عضو شوراهای صنفی، نشریات، تشکل‌های اسلامی، کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی طی سه جلسه مجزا دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارهای صمیمانه دانشجویان به طرح مشکلات، موانع فعالیت، پیشنهادها و انتقادهای خود پرداختند. تراکم دانشجو در اتاق‌های خوابگاه، کمبود امکانات رفاهی، کم توجهی مسئولان دانشگاه به شورای صنفی، مشکل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی خوابگاه‌ها و کمبود فضای فعالیت فرهنگی، درگیری دانشجویان فعال فرهنگی با بروکراسی اداری، عدم تسلط برخی مسئولان بر آیین‌نامه‌ها، عدم تخصیص بودجه مناسب به فعالیت‌های فرهنگی، عدم آشنایی برخی کارشناسان با مسائل فرهنگی، لزوم توجه جدی‌تر به موضوع نماز از جمله مسائل مطرح شده از سوی دانشجویان فعال این دانشگاه بود.

معاون وزیر بهداشت در این جلسه خطاب به دانشجویان گفت: هر کدام از صحبت‌ها و اظهار نظرهای شما قطعه‌ای از یک پازل است که تصویری از دانشگاه و دانشجویان دانشگاه را برای ما کامل و روشن می‌کند. این امر به ما کمک تا با همکاری معاون فرهنگی و دانشجویی و رئیس محترم دانشگاه سیاست‌هایمان را دنبال و اجرا کنیم؛ ما قطعا پیگیر مسائل شما هستیم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص کانون موسیقی خاطر نشان کرد: برای من قابل پذیرش نیست که دانشجویی علاقه‌مند به موسیقی باشد و برای پیگیری علاقه‌مندی خود به بیرون از دانشگاه مراجعه کند، والدین فرزندان خود را به دانشگاه می‌سپارند و دانشجویان باید بتوانند همه فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌های خود را در دانشگاه دنبال کنند.

فراهانی در ادامه با اشاره به اینکه در دانشگاه نباید برنامه‌ای از صفر تا صد بر اساس موسیقی باشد، افزود: در مراسم‌ها و برنامه‌های دانشگاه می‌توان از موسیقی استفاده کرد و اولویت اجرای موسیقی هم با گروه‌های دانشجویی است؛ این دانشجویان به جایی برای آموزش دیدن و تمرین احتیاج دارند و کانون موسیقی برای پاسخ دادن به همین نیازها تعریف شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت همچنین اظهار داشت: امروز بسیاری از جوانان ما به موسیقی غربی روی آورده‌اند که با فرهنگ و اصالت شرقی ما هماهنگ نیست، ذائقه موسیقیایی مردم تغییر یافته و به موسیقی عوام پسند روی آورده‌اند که با موسیقی سنتی ما سازگار نیست. این ذائقه باید در دانشگاه عوض شود، منظور از ایجاد کانون موسیقی اعتلای موسیقی ایرانی است.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات دانشجویان درباره روحیه غیردانشجویی برخی کارمندان دانشگاه، گفت: دانشجویان و کارمندان باید با هم تعامل سازنده داشته باشند، کارمند باید روحیه دانشجویی داشته باشد نه اینکه دانشجو روحیه کارمندی پیدا کند، دانشگاه‌هایی موفق هستند که کارمندانی دلسوز و علاقه مند داشته باشند؛ اگر کادر اداری دانشگاه روحیه دانشجویی داشته باشد و تعاملات خوبی با دانشجویان برقرار کنند، این دانشگاه پیشرفت می‌کند.

فراهانی در ادامه اضافه کرد: کارشناسی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی فعالیت می‌کند باید خودش به آن حوزه اشراف داشته باشد. کارشناسی باید در مورد تئاتر اظهار نظر کند که خودش تئاتر دیده باشد، از این رو نباید به خاطر کمبود نیروی متخصص و آگاه فعالیت دانشجویان را محدود کرد.

معاون وزیر با تاکید بر اینکه حق گرفتنی است، خاطر نشان کرد: اگر مسئول یا کارمندی آیین نامه‌ای را بلد نیست، شما بلد باشید و حق و حقوق خود را مطالبه کنید، آیین‌نامه‌ها در سایت مفدا منتشر شده و می‌توانید مطالعه کنید؛ هر جا دیدید دانشگاه خلاف عمل می‌کند، به وزارتخانه اطلاع دهید.

فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: فرهنگ زیربنای توسعه کشور و اتمسفری است که در آن تنفس می‌کنیم، اگر بخواهیم کشوری پیشرفته داشته باشیم باید احساس مسئولیت اجتماعی و فرهنگی دانشجویان که نخبگان جامعه ما هستند، افزایش پیدا کند. دانشجویان آرمانگرا هستند و هنوز درگیر زندگی عادی و روزمره نشده‌اند و دلسردی و خستگی برای آنها معنا و مفهوم ندارد. فعالیت‌های فرهنگی دوران دانشجویی از جمله کارهایی است که در آخر عمر از انجام آنها رضایت خواهید داشت و احساس می‌کنید این بخش از عمر خود را به بطالت نگذرانده‌اید.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در ایران دارای مذاهب، اقوام و طایفه‌های مختلف با فرهنگ‌های مختلف هستیم، گفت: حتی مراتب دینی متفاوتی در بین دینداران وجود دارد، اما یک چیز را نباید فراموش کنیم که همه در یک کشتی به نام ایران هستیم، اگر زمانی تعارضی بین ما وجود داشته باشد، همه ضرر می‌کنند. ما باید تحمل و مدارای‌مان را بالا ببریم و همدیگر را دوست داشته باشیم. اینکه فکر کنید مسائل از بالا به پایین درست می‌شود در اشتباه هستید، خودتان باید به دنبال حل مشکلات باشید.

فراهانی در پایان خطاب به دانشجویان گفت: شما برای ما بسیار قابل احترام هستید، ما شما را افراد مفیدی برای جامعه می‌دانیم که جدا از درس خواندن که وظیفه اصلی شماست به وظایف اجتماعی خود نیز توجه کرده‌اید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.