سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳

هفته بهداشت روان با شعار سلامت روان در محیط کار

اثرات محیط کار بر سلامت روان افراد

هفته ملی سلامت روان از ۲۴ تا ۳۰ مهر با شعار جهانی " سلامت روان در محیط کار" آغاز شد.

هداشت روان یا سلامت روان به معنی سلامت هیجانی و روانشناختی است. به شکلی که فرد بتواند از تفکر و توانایی‌های خود استفاده کند، در جامعه عملکرد داشته باشد و نیازهای معمول زندگی روزمره را برآورده سازد.

فردی که ازسلامت روانی برخوردار است به طور معمول می‌تواند بر فشیچ انسانی در برابر بیماری های روانی مصونیت ندارد. پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم کردن محیط روانی از ضروریات اولیه تامین بهداشت روانی محسوب می شود. بهداشت روانی فقط به تشریح علل اختلالات نمی پردازد، بلکه پیشگیری ناراحتی های روانی به معنای وسیع آن به منظور جلوگیری از وقوع بیماری های شدید روانی را دنبال می کند. بهداشت روانی دارای اصولی است که می توان به اختصار به انها  اشاره کرد.ارهای معمول زندگی روزمره غلبه کند، دوستان و خانواده خوبی دارد و می‌تواند یک زندگی مستقل داشته باشد.

سالها بود که در مدارس کشور هفته ای تحت عنوان هفته بهداشت روان با محوریت مشاوران مدارس طی روزهای ۲۴ الی ۳۰ مهرماه برگزار می شد. اما به منظور مداخله سریعتر روانشناختی مشاوران در آغاز سال تحصیلی، و برای کاهش رفتارهای پرخطر دانش آموزان و همچنین ارتقای بهداشت روان دانش آموزان، و از طرفی برای رفع تداخل این هفته با هفته پیوند انجمن اولیاء و مربیان مقرر شد این روز برای نخستین بار همزمان با روز جهانی بهداشت روان (۱۰ اکتبر) آغاز گردد تا برنامه ها و فعالیت های این هفته زودتر از سنوات گذشته برای دانش آموزان تشریح و اجرایی گردد.

هدف بهداشت روان یا سلامت روانی، رسیدن به آرامش و رضایت باطن است. در مکتب متعالی اسلام آموزه هایی می یابیم که در رسیدن به این هدف می تواند بسیار مؤثر باشد، برای مثال آموزه هایی چون صبر، رضا و توکل که سلامت روانی و آرامش فرد دیندار را تضمین می کنند. اما اهمیت موضوع زمانی آشکار می گردد که پژوهش ها نشان می دهند ۲۳.۶ درصد افراد ۱۴ الی ۶۵ سال نیازمند خدمات روانپزشکی می باشند درحالی که تنها ۲۰ درصد آنها هر نوع خدمات را دریافت کرده اند که یکی از دلایل اصلی آن وجود انگ بیماریهای روانی در جامعه است.

سلامت روان در محیط کار  شعار سال شد


هفته سلامت روان در ایران از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود و شعار امسال روز جهانی سلامت روان "سلامت روان در محیط کار" اعلام شده است.
دوشنبه۲۴ مهر ماه: نیروی کار سالم و جامعه سالم
سه شنبه ۲۵ مهر ماه: پیشگیری از تبعیض و استیگما (انگ بیماری روانی) در محیط کار
چهارشنبه ۲۶ مهر ماه: محیط کار دوستدار سلامت روان
پنجشنبه ۲۷ مهرماه: مدیریت استرس در محیط کار
جمعه ۲۸ مهرماه: سبک زندگی و سلامت روانی در محیط کار
شنبه ۲۹ مهرماه: نقش کارفرما در سلامت روان محیط کار
یکشنبه ۳۰ مهرماه: رویکرد جامعه‌نگر در سلامت روان محیط کار.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.